, .
cloudy 9.8℃
Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

Retā viešņa – pavasara genciāna

Līva Purmale , 22-12-2022
Retā viešņa – pavasara genciāna

Pavasara genciāna (Gentiana verna L.) pagaidām ir ļoti rets viesis Latvijas dārzos. Tā pieder pie genciānu dzimtas (Gentianaceae), kurā ietilpst aptuveni 1750 sugu – galvenokārt viengadīgi vai daudzgadīgi lakstaugi, retāk krūmi vai koki. Pavasara genciāna ir mazākā no genciānām un parasti izaug tikai dažus centimetrus virs zemes. Tomēr ir maz augu, kas var sacensties ziedēšanas krāšņumā un ziedlapiņu zilumā ar mazo pavasara genciānu, ne velti ir ieviests pat krāsas apzīmējums genciānas zilais. Savvaļā pavasara genciāna aug Centrāleiropā kaļķainās pļavās, akmeņainās kalnu nogāzēs. Latvijā tā sastopama reti un tikai kā kultūraugs, pat stādaudzētavās praktiski nav atrodama. Latvijas lielāko stādaudzētavu sortimentā no genciānām reizēm gan var atrast krustlapu genciānu (Gentiana cruciate L.), asklēpijveida genciānu (Gentiana asclepiadea L.), dzelteno genciānu (Gentiana lutea L.) un Lagodehas genciānu (Gentiana septemfida var. Lagodechiana Kusn.). Iemesls, kādēļ stādaudzētavu sortimentā nav pavasara genciānu, ir gauži vienkāršs – tās ir grūti pavairojamas. Sēklas, ja izdodas ievākt vai iegādāties, dīgst slikti, reizēm izdodas augu pavairot dalot, bet arī mātes augu Latvijā ir maz, tie ir mazi un ļoti reti sastopami.

Lai veicinātu stādu materiāla pieejamību, 2020. gadā tika uzsākts projekts Ziemciešu genciānas un sudrabsveces mikropavairošanas tehnoloģiju izstrāde un iegūto jaunstādu pārbaude dažādos augšanas apstākļos Latvijā. Tika pieņemts lēmums izmantot mikropavairošanas metodes. In vitro kultūras uzsākšanai paņēma dzinumus no pavasara genciānas, kas jau vairākus gadus auga stādaudzētavā Baižas, Vidzemē. Dzinumus rūpīgi nomazgāja, dezinficēja un ievadīja in vitro (in vitro tulkojumā no latīņu valodas nozīmē stiklā). Lai nodrošinātu augu augšanu in vitro apstākļos, nepieciešama atbilstoša barotne, kuras sastāvā parasti ir makroelementi, mikroelementi, vitamīni, cukurs, augšanas regulatori jeb fitohormoni un agars, kas nodrošina barotnes stingrību, lai augs barības šķīdumā nenoslīktu. Barotni pirms lietošanas autoklāvē, lai novērstu mikroorganismu klātbūtni.

Viens no lielākajiem izaicinājumiem, uzsākot pavasara genciānas mikropavairošanu, bija auga augšana rozetes formā. Parasti augus iespējams sagriezt posmos (stumbra mezgls ar lapām), bet genciānas gadījumā posmi bija pārāk īsi, lai varētu pārgriezt. Pievienojot barotnē papildus giberalīnskābi, šo problēmu izdevās novērst...

 

 

Pilnu rakstu lasiet ŠEIT!

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
No nulles līdz savam biškopības uzņēmumam. 4. daļa.
No nulles līdz savam biškopības uzņēmumam. 4. daļa.

Sveicināti, es esmu Jānis Andiņš, un šis ir mans trešais gads, apgūstot biš...

Nepārtraukti mācīties un baudīt dzīvi laukos
Nepārtraukti mācīties un baudīt dzīvi laukos

Vidzemes pusē, Krimuldas un Sējas pagastos iekārtojusies saimniecība Lejasl...

Latvijas lepnums un tradīcija – Lielie pelēkie zirņi
Latvijas lepnums un tradīcija – Lielie pelēkie zirņi

Ikdienā veikalos ir nopērkami mazie zirņi, gan veseli, gan šķeltā veidā. Ap...

Latvijas dzeltenā ābolu kāļa renesanse
Latvijas dzeltenā ābolu kāļa renesanse

Dzeltenais ābolu kālis ir leģenda. Daudz par to dzirdēts, bet pēdējos pārd...