, .
clearsky_day 19.2℃
Vārda dienu svin: Gundega, Terēze

Pirmās zemenes. 2. daļa

Dace Drošprāte , 13-10-2023
Pirmās zemenes. 2. daļa

Dārzs un Drava / 2023.gads (RUDENS)

Dārzs un Drava 2022. gada vasaras numurā stāstījāmpar zemeņu audzēšanas izmēģinājumiem tunelī Ludzas novada Mežvidu pagastā, Mežvidu Tehnoloģiskā parkā. Tur SIA ABerry, Malnavas koledža, Latvijas Augļkopju asociācija, z/s Eži un saimnieciskās darbības veicējs Daina Bernāne īsteno projektu Zemeņu audzēšanas tehnoloģija, izmantojot substrāta apsildi augstajos tuneļos ar vai bez papildu apgaismojuma un optimāla augu biezības izvērtēšana augstajos tuneļos maksimālai ražības paaugstināšanai.

Projekta mērķis: 
• Apzināt jaunas, izpētīt un ieviest praksē ekonomiski izdevīgas zemeņu audzēšanas tehnoloģijas augstajos tuneļos.
• Izmantojot augsto tuneļu konstrukcijas, substrāta apsildi un papildu apgaismojumu, maksimāli pagarināt zemeņu ražošanas sezonu.
• Lietojot tikai bioloģiskos AAL un nodrošinot optimālu augu biezību tunelī, palielināt ražību no vienas augsto tuneļu platības vienības. 

Izmēģinājumi notiek LUCCHINI ATLANTIC 9 m x 30 m (270 m ²) tunelī ar dubulto plēvi, jumta vēdlogiem un dubultajām durvīm tā abos galos. Visa tuneļa apsilde notiek ar kontūriem, ir arī substrāta apsildes iespēja. Klimata un laistīšanas kontrole notiek datorizēti. 

Augu papildu gaismošana (gaismošanas sistēmas)
Gaismošanai izmantotas kompānijas Philips ziedu lampas un nātrija gāzizlādes lampas  (lampa ir kopējais apzīmējums, kurā ietilpst spuldze, reflektors un armatūra). Gaismojot ar nātrija lampām, 1. un 2. audzēšanas sezonā bija liels enerģijas patēriņš. Ziemā, audzējot dubultplēves siltumnīcā ar UV bloķējošām piedevām, kamenes neapputeksnēja augus.  Tāpēc tika pārtraukti ziemas audzēšanas eksperimenti un audzēšanas sezonas pārvirzītas tuvāk pavasarim. Ziedu lampas ir augu apmānīšanas rīks. Zemenēm nepieciešama neitrāla vai gara diena (ilgums). Ziedu lampas nodrošina salīdzinoši minimālu gaismas daudzumu, bet signalizē augam, ka diena turpinās un ir garāka par 14 h. Lampas ir pamatoti izmantot agri pavasarī un vēlu rudenī, lai iegūtu optimālu dienas ilgumu zemeņu stādu augšanas nodrošināšanai.

1.–3. audzēšanas sezonas  kopsavilkums
Pirmajā audzēšanas sezonas periodā – 02.08.2020.–30.10.2020. (90 dienas) – izmantoja šķirnes ‘Sonata’ frigo HWB stādus. 

Galvenie uzdevumi bija nodrošināt tunelī mikroklimatu un ierobežot slimību izplatību. 

Secinājumi: 
• Bez atbilstoša mikroklimata nodrošināšanas nav iespējams izvairīties no slimībām.
•  Šķirnei ‘Sonata’(audzētai zem seguma) ir slikta transportizturība.

Otrais audzēšanas sezonas periods – 04.02.2021.–30.04.2021. (86 dienas), šķirnes ‘Elsanta’ frigo HWB stādi.  

Problēmas: laistīšanas nevienmērība starp kastēm ar substrātu un maisiem, starp plauktu stāviem. Slimību ierobežošana, paaugstināts mitrums tunelī. Slikta kameņu aktivitāte, iespējams, plēves tuneļa un mākslīgā apgaismojuma dēļ. 

Secinājumi: 
• Bez atbilstoša mikroklimata nodrošināšanas nav iespējams izvairīties no slimībām. 
•  Nepieciešami pētījumi par plēves izvēles un mākslīgā apgaismojuma ietekmi uz kameņu aktivitāti.

Trešais audzēšanas sezonas periods – 10.09.2021.–13.12.2021. (95 dienas), šķirnes ‘Elsanta’ frigo HWB stādi. 

Problēmas: laistīšanas nevienmērība starp plauktu stāviem. Slikta kameņu aktivitāte, iespējams, tām nepatika plēves tunelis un mākslīgais apgaismojums, ogu deformācija.

Secinājumi: 
•  Kontūru apsilde tunelī nodrošina nepieciešamo mikroklimatu.  
• Nepieciešami pētījumi par plēves un mākslīgā apgaismojuma ietekmi uz kameņu aktivitāti.

Pirmo trīs audzēšanas periodu sīkāku aprakstu skat. Dārzs un Drava 2022. gada vasaras numurā.  

Kopumā 4. sezona izvērtās pozitīvi, ražas rādītāji bija augstāki nekā iepriekšējās sezonās. Ražas apjoma ziņā labākie vagu risinājumi izrādījās B1 un B2, kā arī E1 un E2. Salīdzinoši augsta ražība bija arī vagā F1, taču, tā kā šī vaga paredz tikai audzēšanu vienā rindā, tad ražas rādītāju kopsummā B1 un B2, E1 un E2 vagu risinājums to apsteidza. Savukārt ogu svara uzskaites rādījumos plauktu risinājums, kas ietver vagas D1 un D2, bija pārliecinošs līderis – šajā vagā ogām bija lielāks maksimālais svars un lielāks ogu vidējais svars.

4. AUDZĒŠANAS SEZONA
 Ceturtajā audzēšanas periodā – 17.03.2022.–06.06.2022. (82 dienas) – tika veikti pētījumi ar šķirnes ‘Allegro’ frigo HWB (Heavy Waiting Bed) stādiem. Zemeņu ziedēšana sākās A1 vagā 15.04.2022.,  masveida  –  no 18.04.2022.  Uzturētais  temperatūras režīms: naktī 14 ℃, dienā 19–21 ℃, papildu apgaismojums nav izmantots. Ražas novākšana uzsākta 12.05.2022. 

Problēmas: laistīšanas nevienmērība starp plauktu stāviem. Nepieciešamas izmaiņas mēslošanas shēmā, jo ogu izmēram ražas veidošanās fāzē ir tendence samazināties.

Secinājumi:
•  ‘Allegro’ ir perspektīva šķirne audzēšanai zem segumiem – ogas ļoti pievilcīgas, glancētas – spīdīgas, stingras, ar labu garšu un labu izturību transportēšanas laikā.
•  Audzēšanai zem segumiem ir piemērotāki HWB tipa stādi, jo tiem ir lielāks ražas potenciāls nekā frigo A++ tipa stādiem.

5. AUDZĒŠANAS SEZONA
Piektajā audzēšanas sezonā – 17.09.2022.–06.01.2023. – ar šķirnes ‘Elsanta’ Tray tipa stādiem ziedēšana sākās A1 vagā 12.11.2022., masveida ziedēšana – 22.11.2022. 

Uzturētais temperatūras režīms: naktī 14 ℃ , dienā 19–20 ℃. Papildu apgaismojums netika izmantots, jo, konstatējot zemeņu stādu sakņu sistēmas bojājumus, tā būtu neefektīva resursu tērēšana. Ražas novākšana uzsākta 02.12.2022. 

Problēmas: bojāts pH metrs, rezultātā lietots neatbilstošs pH mēslošanas šķīdums, kas izraisīja stādiem neatgriezeniskus sakņu bojājumus. Iespējams, pārlieku lielas koncentrācijas sēra miglojums radīja ziedu apdegumus.

Secinājumi: mērierīču sistemātiska pārbaude, iknedēļas testēšana ar papildu kontroles mērierīci.

Piekto audzēšanas sezonu kopumā varētu raksturot kā neveiksmīgu. Mēģinot maksimāli optimizēt mēslošanas formulu, kā arī viena veida mērierīču darbības traucējumu rezultātā apdega zemeņu stādu sakņu sistēma. Zemenes tad atradās ogu veidošanās stadijā. Diemžēl dažādi mēģinājumi glābt situāciju (skalojot substrātu, mēģinot mazināt apdeguma sekas un stimulēt jaunu sakņu veidošanos, kā arī lietojot biohumusa preparātus) nedeva cerēto rezultātu. Kopumā ražas rādītāji šajā sezonā bija ļoti zemi.

Sakņu sistēmas bojājumi.

Vāji attīstījies stāds.

Miglošanas rezultātā apdeguši ziedi.

6. AUDZĒŠANAS SEZONA
Sestajā audzēšanas sezonā – 10.03.2023.–15.06.2023.– tika izmantoti šķirnes ‘Malling Centernary’ Tray tipa stādi. Ziedēšana sākās A1 vagā 13.03.2023., masveida ziedēšana – 17.04.2023. Uzturētais temperatūras režīms: naktī pirmajās divās nedēļās 8–10 ℃ , pēc tam 14–16 ℃, dienā pirmajās 2 nedēļās 14–16 ℃ vēlāk 20–22 ℃.
Papildu apgaismojums nav izmantots. Ražas novākšana uzsākta 12.05.2023.

Problēmas: iespējams, sākotnēji temperatūra bija pārāk zema, lai zemenes sāktu attīstīt savu sakņu sistēmu un uzsāktu veģetāciju. 

Sestajā audzēšanas sezonā augstākā ražība bija plauktu risinājumā B1+B2 (ražība 0.271kg/no stāda, vidējā ražība tunelī 0.261 kg/no stāda). Analizējot vidējo ogu svaru ražas vākšanas reizēs, novērots ogu vidēja svara samazinājums 2. un 4. ražas vākšanas nedēļā, bet 3. un 5. nedēļā ogu vidējā svara pieaugums, salīdzinot ar iepriekšējo ražas vākšanas nedēļu. Iespējams, tas bija saistīts ar klimatiskajiem apstākļiem (bija vairāk saulainu dienu). Tā kā šobrīd ir sasniegti aptuveni 40 % no potenciālā Tray tipa stādu ražas apjoma, tad nepieciešams pilnveidot mēslošanas programmu.

Secinājumi:
• 6. audzēšanas sezonā  augstāko ražība bija plauktu risinājumā B1 + B2 (ražība 0.271 kg/no stāda, vidējā ražība tunelī 0.261 kg/no stāda). Analizējot vidējo ogu svaru ražas vākšanas reizēs, var novērot tā  samazinājumu 2. un 4. ražas vākšanas nedēļā, savukārt 3. un 5.  vākšanas nedēļā, salīdzinot ar iepriekšējām  ražas vākšanas nedēļām, tika novērots ogu vidējā svara pieaugums. Šādas svārstības,  iespējams, ir saistīts ar laikapstākļiem (bija vairāk saulainu dienu) vai augu nepietiekami uzņemtām barības vielām. 
•  Taču, tā kā šobrīd ir sasniegti aptuveni 40 % no potenciālā Tray tipa stādu ražas apjoma, ir nepieciešams arī turpmāk pilnveidot mēslošanas programmu. SIA ABerry plāno  audzēšanas sezonā izmantot Tray tipa stādus, veicot atbilstošas korekcijas mēslošanas programmā. Papildus uzstādīti barības līmeņa sensori un digitālā kamera, lai vizuāli attālināti kontrolētu augu stāvokli, kā arī savlaicīgi fiksētu iespējamās problēmas barības padeves sistēmā, tādējādi novēršot 6. audzēšanas sezonā radušos problēmu un izslēdzot tādus riskus turpmākā audzēšanas gaitā.

Mēslošana

1.-4. aprite
Sākumfāze – EC 1,3, pH 5,6‒5,8 + Seasum Max
Ziedēšanas fāze –  EC  1.6, pH 5.6–5.8 + Seasum Max
Ogu fāze – EC1,7, pH 5.6–5.8 + Seasum Max un Veni Prisma

5. aprite
Sākumfāze – E C1,7, pH 6,0
Ziedēšanas fāze – EC 1,6, pH  6.0 + Seasum Max
Ogu fāze – EC 1.5, pH 6.0  + Seasum Max

6. aprite
Sākumfāze – EC 1,7, pH 5,8‒6,0
Ziedēšanas fāze –  EC 3,0, pH 5,8–6,0
Ogu fāze – EC 1.0–1.2, pH 6.0
Šajā sezonā tika izmantota cita pieeja zemeņu mēslošanas šķīduma EC kontrolei. EC tika izvēlēts, mēģinot balansēt tā kopsummu. EC laistīšanas šķidrums + EC drenāžas šķidums = EC 3.0

Rezultātu analīze 
Ievāktie dati: audzēšanas procesā tika ievākti, sistematizēti dati par zemeņu stādu attīstību, ziednešu veidošanos, ziedēšanu un to raksturojošiem rādītājiem. Notika slimību monitorēšana tunelī, ražas lieluma, maksimālā ogu lieluma, vidējā ogu lieluma uzskaite ražas vākšanas reizēs.

Projekta ietvaros izveidots  agrotehnikas pasākumu plāns zemeņu audzēšanas nodrošināšanai tuneļos un bioloģisko augu aizsardzības līdzekļu pielietošanas metodika zemenēm. 

AUGU AIZSARDZĪBA
Izmēģinājumos veiktie augu aizsardzības pasākumi: 
•  miglots ar sēru/sodu,
•  Previkur (1 nedēļu pēc stādīšanas),
•  KDA – Californicus Breeding System,
•  zilie un dzeltenie līmes vairogi,
•  uzturēts noteikts mikroklimats – svarīgi augu veselībai. 

Secinājumi 
1. Audzēšanai tuneļu sistēmās ar papildu apgaismojumu un apkuri ekonomiski izdevīgākais ir stādu tips Tray, jo tam ir lielāks ražas potenciāls. 
2. Tikai ar substrāta apsildi nav iespējams uzturēt optimālu mikroklimatu tunelī, agrākas ražas ieguvei nepieciešama tuneļa apkures sistēma.
3. Pilnveidojot mēslošanas sistēmu, ir iespējams dubultot ražas rādītājus no vienas segtās platības vienības, izmantojot plauktu risinājumus B, C un E.
4. Projekta gaitā ieviesta un savu efektivitāti zemeņu audzēšanā ir pierādījusi bioloģiskā augu aizsardzības līdzekļu (AAL) lietošana.
5. Optimālākais risinājums stādu biezībai tunelī ir vagu risinājumos B, C un E, stādot 8 stādus uz tekošo audzēšanas kastes metru vai 10 stādus zemeņu substrāta audzēšanas maisā. Audzēšanas vagu risinājumos B,C un E, iegūstot 16 (audzējot substrāta kastē) vai attiecīgi 20 stādus (audzējot substrāta maisā) uz tekošo vagas metru. Tādējādi, izvēloties šos vagu/plauktu risinājumus, ražību no viena segtās platības vienības ir iespējams dubultot. 
6. Audzējot plauktu sistēmās B,C un E, izvēloties audzēšanai piemērotu šķirni, uzturot optimālu mikroklimatu tunelī,  iegūtās ražas starpība starp plauktu stāviem ir tikai 2‒3 % (skat. 6. sezonas audzēšanas  datus) robežās. Minētais apgāž sākotnējās prognozes, par to, ka noēnojuma un citiu faktoru dēļ zemeņu raža varētu būt krietni zemāka B2, C1 un E1 vagās. Papildu problēmu rada nevienmērīga ogu nogatavošanās, kas ietekmē realizācijas plānošanu un loģistiku.
7. Mēslošanas sistēma ir pilnveidojama arī turpmāk, lai iegūtu  potenciālo ražu no atbilstošiem stādu tipiem (šķirnēm), ko sasniedz vadošie nozares audzētāji Eiropā.
8. Audzējot kastēs, iespējams efektīvāk/ ekonomiskāk izmantot audzēšanas substrātu un pilnvērtīgāk kontrolēt audzēšanas kvalitāti.
9. Ja tiek izmantoti vairāku līmeņu (stāvu) audzēšanas plaukti, tad būtiski ir izmantot audzēšanas renes, lai novērstu drenāžas šķidruma nokļūšanu uz apakšējās rindas augiem.
10. Attiecībā uz augu papildu gaismošanas sistēmu izmantošanu ir būtiski izvērtēt gan sākotnējās investīcijas gaismekļos, gan tekošās izmaksas (elektroenerģijas), gan ietekmi uz zemeņu, kas būtiski atšķiras no citām gaismas kultūrām (piemēram, tomātiem) ražību. Projekta gaitā tika izmēģināti nātrija (NA) gāzizlādes gaismekļi, iegūtie rezultāti ļauj secināt, ka NA gāzizlādes gaismekļu lietošana dubultās plēves siltumnīcās ar pastiprinātu izturību pret ultravioleto staru (UV) iedarbību sevi ekonomiski neattaisno. Rezultāti būtu atšķirīgi, ja minētā tipa gaismekļi tiktu lietoti siltumnīcās ar citu segumu (piemēram, stikla) un citās klimatiskās/gaismas zonās, kā arī ļoti būtisks apsvērums šāda tipa gaismekļu lietošanai ir elektroenerģijas izmaksas konkrētam audzētājam. Kā otrs papildu gaismošanas veids projekta gaitā tika izmantotas/pārbaudītas LED (light – emitting diode) gaismas diožu ziedu lampas. Iegūtie rezultāti parādīja, ka ziedu lampas veica savu pamatfunkciju (nodrošināja mākslīgu dienas garuma pagarināšanu augiem), un ļāva secināt, ka to izmantošana ir rekomendējama, ņemot vērā salīdzinoši mazās investīcijas uzstādīšanai un mazo elektroenerģijas patēriņu.

Aktivitāte „Atbalsts jaunu produktu, metožu, procesu un tehnoloģiju izstrādei”. Projekts Nr. 18-00-A01620-000017„Zemeņu audzēšanas tehnoloģija, izmantojot substrāta apsildi augstajos tuneļos ar vai bez papildu apgaismojuma un optimāla augu biezības izvērtēšana augstajos tuneļos maksimālai ražības paaugstināšanai”.

Paldies Maritai Joniņai par sadarbību raksta tapšanā un projekta realizācijā. 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Pavasaris burkā
Pavasaris burkā

Ir cilvēki, kuriem visas palodzes nokrautas ar puķu podiņiem. Reiz, runājot...

Granta eiforbija jeb Āfrikas piena krūms
Granta eiforbija jeb Āfrikas piena krūms

Grūti izskaidrot, kādēļ telpās tik ļoti reti audzē daudzveidīgās eiforbiju ...

Jaunākās rododendru šķirnes
Jaunākās rododendru šķirnes

2023. gada nogalē Latvijas Universitātes Rododendru selekcijas un izmēģināj...

No nulles līdz savam biškopības uzņēmumam. 4. daļa.
No nulles līdz savam biškopības uzņēmumam. 4. daļa.

Sveicināti, es esmu Jānis Andiņš, un šis ir mans trešais gads, apgūstot biš...