, .
cloudy 19.2℃
Vārda dienu svin: Madara, Genoveva, Genovefa

ZS "Stepnieki" audzē cūkas un labību

Anda Purviņa , 15-09-2021
ZS "Stepnieki" audzē cūkas un labību

Saimnieks LV / 2021.gads (Augusts.)

Ventspils novada Vārves pagasta ZS Stepnieki-2 īpašnieks un Ventavas gaļas pārstrādes uzņēmuma SIA Miesnieks līdzīpašnieks Aigo Gūtmanis gan lopkopības, gan augkopības nozari savā zemnieku saimniecībā attīstījis pakāpeniski un mērķtiecīgi. Vēl tālajā 1998. gadā viņš apsaimniekoja 385 ha lauksaimniecības zemes un nobaroja aptuveni 2000 cūku. Tolaik ZS Stepnieki-2 nodarbināja 14, tagad jau 38 cilvēkus. Apsaimniekojamās zemes platība palielinājusies līdz 1100 ha ne tikai Vārvē, bet arī Užavas un Ziru pagastā. Cūku ganāmpulkā ir 500 sivēnmātes un vidēji 5000 barokļu. Līdztekus cūkkopībai tiek attīstīta arī augkopība – ienākumi veidojas līdzvērtīgi no abām nozarēm.

– Cik liels ir cūku ganāmpulks?
– Pašlaik saimniecībā dzīvo 5400 skaitliski liela rukšu saime, kurā ir 500 sivēnmātes. Cūkas audzējam gaļas ieguvei. Saimniecībā ir pilns aprites cikls – tiek iegūti un audzēti sivēni, nobarotas un realizētas pārstrādei cūkas.

– Kādas šķirnes rukšus audzējat?
– Mums ir krustojumi, jo tie ir vērtīgākie gaļas ieguvei. Sivēnmātes ir Landrases vai Jorkšīras šķirnes, tās krustojot, iegūstam 1. pakāpes jeb M1 krustojumu cūciņas, kuras tālāk krustojam ar Pjetrenas gaļas šķirnes kuili. Sivēnmātes sēklojam mākslīgi. Tam speciāli iekārtota laboratorija, kurā iegūstam bioloģisko materiālu no pašu saimniecības kuiļiem. To specifiski apstrādājam un sagatavojam bioproduktu, lai varētu apsēklot sivēnmātes. Datorsistēmā tiek ievadīti visi sēklošanas dati – kurā datumā un ar kādu kuili apsēklots. Saimniecībā ir četri kuiļi – trīs Pjetrenas un viens Jorkšīras. Landrases šķirnes bioproduktu piepērkam no citām saimniecībām, pēdējo iegādājāmies no Ulbrokas.

– Kāpēc tieši šāds krustojuma variants?
– Pēc tādas metodes strādā daudzas pilna aprites cikla saimniecības. Vēlamies iegūt pēc iespējas kvalitatīvāku gaļu – ar mazāk biezu speķi un lielāku liesās gaļas īpatsvaru, tāpat ir svarīgi, lai gaļa neatūdeņojas. Pēc šādas shēmas...

 

 

 

Pilnu rakstu lasiet Augusta SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Minerālas, mikrobioloģiskas un augu izcelsmes barības piedevas cūku ēdināšanā
Minerālas, mikrobioloģiskas un augu izcelsmes barības piedevas cūku ēdināšanā

Mūsdienās antibiotiku lietošana Eiropas Savienībā un citās valstīs ir pilnī...

Zināmais un nezināmais piens
Zināmais un nezināmais piens

Piena produktu patēriņš Latvijā pēdējās desmitgadēs ir ievērojami samazināj...

Kur kaza Bonija Sniķerus aizveda
Kur kaza Bonija Sniķerus aizveda

Gleznaini skaistā vietā – Sniķeru kalniņā Jumurdas ezera krastā vasarās gan...

Vienmēr ar rūpēm par vidi
Vienmēr ar rūpēm par vidi

Junkkari sējmašīnu rūpnīca atrodas Somijā, Dienvidostrobotnijas reģionā, Yl...