, .
partlycloudy_day 1℃
Vārda dienu svin: Vēsma, Fanija

Ziemassvētku galdā arī "Garīšu" produkcija

Dace Ezera , 10-02-2022
Ziemassvētku galdā arī "Garīšu" produkcija

Saimnieks LV / 2021.gads (Decembris.)

Decembris ir Ziemassvētku un Jaunā gada gaidīšanas mēnesis, kad latvieši allaž svētku galdā cēluši kārdinoši smaržojošus, gardus sautētos kāpostus. Šādu produkciju jau izsenis ražo un pārstrādā Kuldīgas novada, Vārmes pagasta ZS Garīši. Par Garīšu kāpostu ceļu stāsta saimniecības vadītājs Jānis Čaročinskis.

Sākumā tikai nepilns hektārs kāpostu
„Garīšu ēkas un pirmo zemes platību nopirkām, kad likvidēja kolhozu Vārme. ZS Garīši dibināta 1995. gada jūnijā. Toreiz mūsu kāpostu lauks bija pavisam necils. Sākām skābēt kāpostus, vispirms testa partiju, un produkcija labi aizgāja tirgū. Tā nu, kā sākuši, tā turpinām tirgoties, taču produkcijas klāsts un apjoms jau ir ievērojami plašāks, protams, augušas arī platības,” stāstu sāk Jānis Čaročinskis.

Kāpostu bizness gājis no rokas, un nu kāpostiem atvēlēti 17 ha. Tikpat lielu platību ieņēmušas galda bietes, bet 2 ha tiek audzēti burkāni. Bijuši arī kartupeļi, bet no tiem atteikušies par labu kviešiem – lai ievērotu augu seku. Pašlaik gandrīz visa zeme, kur aug dārzeņi, ir Garīšu pašu īpašums. 

Vietējam tirgum, eksportam un attīstībai
„Lielāko daļu izaudzēto dārzeņu pārstrādājam, svaigus tirgojam ļoti maz. Sautējam, skābējam, marinējam kāpostus, vārām galda bietes, kartupeļus un burkānus. Dārzeņus griežam kubiņos un salmiņos, vārām arī pelēkos zirņus un pupiņas. Jauns un pircēju ļoti iecienīts produkts ir pelēkie zirņi ar gaļu. Kartupeļus iepērkam no zemniekiem tepat Latvijā audzētos.

Restorāniem un kafejnīcām tas ir izdevīgi – var iegādāties jau gatavus, izvārītus kartupeļus un burkānus – puse rasola sastāvdaļu jau gatava,” pasmaida Čaročinska kungs. ZS Garīši ražojumus var iegādāties veikalu tīklos Maxima, caur sadarbības partneriem arī Mego, Elvi, Citro un citur. Produkcija tiek tirgota visā Latvijā, bet uz gadatirgiem kuldīdznieki paši nedodas. Ir sadarbības partneri, kuri piedalās dažādos tirgos un piedāvā ēdināšanas pakalpojumus, kuros izmanto arī Garīšos tapušo produkciju. Nedaudz labumu aizceļo arī uz Īriju, kur tos iecienījuši mūsu tautieši un tirgo kaimiņi lietuvieši.

„Dažāda veida kāpostu tirdzniecībai pats pīķis ir Ziemassvētkos – latvieši svētku galdā ceļ šmorētus kāpostus. Savukārt bietes, kartupeļi un burkāni aktuāli visu gadu. Cilvēkiem mūsu produkcija garšo – esam jau ilgus gadus tirgus apritē. Konkurence bijusi vienmēr, bet tas ir labi, jo neļauj atslābt,” uzskata saimnieks un pastāsta, ka citus dārzeņus pagaidām neplāno audzēt, – sortiments ir gana plašs, apjomi prāvi. „Paplašināties gribas vienmēr, bet ir jāizvērtē situācija, ražība un rocība. Ir padomā vairāki jauni projekti pārstrādē, kur tiks ieguldīti līdzekļi attīstībai. Tāpat būvniecībā. Jaunākais projekts, kas īstenots, ir uzbūvētā gatavās produkcijas noliktava un pārstrādes telpas.

Saražotās produkcijas noliktava.

Svarīgi ir labi kadri
„Jo spēcīgāka komanda, jo stiprāks uzņēmums. Garīšos strādā 40 cilvēku – visi nāk ar jaunām idejām, mēs tās kopīgi izskatām, vai konkrētais virziens mums der vai neder, un attīstām. Bez labas komandas strādāt būtu ļoti grūti,” atzīst šefs un paslavē darbiniekus: ražošanas vadītāju, kura gādā par to, lai ražotnē līnijas pareizi darbotos, cilvēkus sadala pa darbiem, ko ražos, kā ražos, cik ražos, atbild arī par kvalitāti; mehāniķus, kas uzrauga iekārtas, veic uzlabojumus, lai tās būtu efektīvākas un būtu mazāk roku darba; lauksaimnieku brigādi, kas atbild par laukiem, lauksaimniecības tehniku. „Katrs darbinieks ir svarīgs, katram ir sava loma, lai gala rezultāts būtu labs,” uzsver Jānis Čaročinskis un pastāsta, ka jau vairākus gadus liels atbalsts ir arī viņa vecākais dēls. Mūsu sarunas laikā (oktobra beigās) vēl turpinās ražas novākšanas darbi. Tad tiek piesaistīti arī sezonas strādnieki, bet kodols ir savējie, kas piedalās lauku kopšanā, dārzeņu audzēšanā un vēlāk arī novākšanā. Saimniecībā pēc iespējas cenšas mehanizēt dārzeņu novākšanas procesu, lai cilvēkiem atvieglotu saspringto ražas novākšanas laiku.

Kā līdzēt, kad augam sāp galva
Jānis Čaročinskis neslēpj, ka raizes dara valsts uzsāktais Zaļais kurss, jo no aprites tiek ņemti ārā daudzi augu aizsardzības līdzekļi, bez kuriem esot ļoti sarežģīti izaudzēt kvalitatīvu ražu. Ja cilvēkam sāp galva, viņš aptiekā nopērk pretsāpju tabletes, un viss kārtībā. Auga galvas sāpēm vairs nav tablešu un trūkst arī alternatīvas. „Vai tā mēs pabarosim visu pasauli, – nezinu. Samazinot ražību un paceļot izmaksas? Dārzeņi veikalu plauktos kļūs dārgāki – tas ir neizbēgami. Krunkains burkāns būs vai zelta vērtē,” aizdomājas uzņēmējs, tad apņēmīgi izslejas un pasmaida: „Laiks ir sarežģīts, tāpēc visiem vēlu, galvenais, labu veselību, mīlestību dot un saņemt. Lai ir spēks un enerģija jauniem darbiem!”

ZS Garīši produkcija.

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle

Piena lopkopībā diezgan bieži sastopamies ar apzīmējumu kombinētās šķirnes....

Domāt, mainīties un pastāvēt
Domāt, mainīties un pastāvēt

Lauksaimniecības nozaru un zemnieku saimniecību attīstībā bieži varam pārli...

SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos
SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos

Latvijas piensaimniecību pēdējo divdesmit, trīsdesmit gadu laikā skārušas ...

Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai
Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai

Ar katru gadu elektroenerģija kļūst aizvien būtiskāks resurss jebkurā saimn...