, .
partlycloudy_day 11.4℃
Vārda dienu svin: Armands, Armanda

Zemnieku saimniecība Silvas aitas audzē pēc aprēķina

Elīna Tilaka , 22-01-2021
Zemnieku saimniecība Silvas aitas audzē pēc aprēķina

Šoreiz devāmies uz Alojas pusi, uz zemnieku saimniecību Silvas, kur nu jau vairāk nekā piecus gadus saimnieki Māris Bērziņš un Dina Avotiņa ar ģimeni nopietni nodarbojas ar aitu audzēšanu. Saimniecībā mūs sagaidīja rosība – sētu cītīgi sargāja zosu bariņš, netālu kladzināja vistas, pēc brītiņa ar smaidu sagaidīja arī Māris un Dina, bet kā pēdējie sagaidīšanas komitejā ieradās trīs draudzīgi suņi.

– Kā izveidojās saimniecība?
Māris: – Mans tēvs nopirka pirmās 10 aitas 2005. gadā, jo vajadzēja apganīt laukus.
Dina: – Mēs tad vēl dzīvojām Salacgrīvā, bet Māra vecāki saimniekoja šeit Silvās. Desmit gadus aitkopība mums bija aktīvs hobijs, bet 2015. gadā, kad Māra tētis aizgāja aizsaulē, tas kļuva par dzīvesveidu. Mēs – divi ierēdņi – izvēlējāmies strādāt paši sev, atnācām uz laukiem un sākām darboties jau nopietnāk.
Dina: – Māris vismaz laukos ir dzimis un pavadījis bērnību, bet es esmu Rīgas meitene, beigusi Franču liceju, bet man ļoti patika zirgi, tāpēc aizgāju mācīties par zootehniķi Smiltenes tehnikumā. Pabeidzu mācības, bet savā profesijā nestrādāju, jo pēdējā kursā kolhozi likvidējās un zootehniķus vairs īsti nevajadzēja. Prieks, ka Smiltenes tehnikums ir atjaunojis šo profesiju, tik nosaukums pamainīts − lopkopības tehniķi, nevis zootehniķi; meita tagad mācās pirmajā kursā.
Māris: – Es arī mācījos Smiltenē, bet par agronomu – tajā laikā vēl nebijām pazīstami, satikāmies četrus gadus vēlāk robežsardzē. Kad atnācām uz laukiem, sākumā, protams, gāja grūti. Tas, ko esmu sapratis, – saimniecībā ir svarīgāk nopelnīt, nevis izdarīt visu, kā pareizi strādāt māca kursos. Ir jāmāk no visa mācītā izlobīt, ko tomēr var nedarīt, bet sasniedzot tādus pašus rezultātus. Ir jāstrādā pie pašizmaksas, jo tirgus cenu nevar izmainīt. It īpaši tas attiecas uz aitu audzēšanu, jo tās var audzēt ar zemu pašizmaksu.

– Jums ir algoti darbinieki vai iztiekat pašu spēkiem?
M: – Strādājam paši. Darbos iesaistās visa ģimene. Nevaram atļauties ņemt darbinieku, par kuru bez algas vēl būtu jāsamaksā VSAOI un IIN nodokļi – pēc mana aprēķina, lai mums atmaksātos ņemt darbinieku, saimniecībā jābūt vismaz 1000 aitu mammām, bet tad nepieciešama lielāka zemes platība, bet zeme pašlaik ir deficīts. Tāpēc ar to, kas mums ir pieejams, jāstrādā pašiem. Labāk ieguldām jaudīgākā tehnikā, līdz ar to darbus, ko agrāk darīju visu dienu, var paveikt stundā. Vasarā, kad izvelkam elektriskos ganus un palaižam aitas ganībās, katru dienu pārbaudu spriegumu un varu vairākas nedēļas par viņām aizmirst – darīt citus darbus. Esam ieguldījuši diezgan daudz līdzekļu elektriskajos ganos, aprīkojumā, barotavās, tehnikā, lai optimizētu darbu un varētu visu paveikt paši bez lielas piepūles. Pašlaik ir trīs mēnešu periods, kad tikai pievedam aitām klāt skābbarību un sienu, un tad trīs dienas viņas to ēd. Esam visu iekārtojuši tā, lai būtu minimāls roku darbs.

– Cik jums pavisam aitu ir?
D: – Šobrīd nav daudz – ap 200. Sākumā mums visām aitām bija vārdi, bet tad pārgājām uz pirmo Grietiņu, otro Grietiņu, un nu jau mums ir simt devītā Grietiņa. Principā gandrīz visi jēri jau ir realizēti, vēl tikai kādi 10 ir palikuši. Pārējie lopi ir jaundzīvnieki, vaislas teķi un aitu mātes – pamatganāmpulks. Cenšamies atlasīt tās aitu mammas, kas ir stresa izturīgas, un strādājam pie tā, lai tās dzīvotu ilgi...

 

 

Pilnu interviju ar Z/S Silvas lasiet janvāra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

 

Komentāri


Jūsu komentārs

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Konvencionālo slaukšanas iekārtu starpdezinfekcijas sistēmas
Konvencionālo slaukšanas iekārtu starpdezinfekcijas sistēmas

Pierasts, ka visas automātiskās slaukšanas iekārtas ir aprīkotas ar automāt...

Izaicinājumi slaukšanas zālē: pupu mazgāšanas un tesmeņa atrietināšanas sistēmu izmantošana
Izaicinājumi slaukšanas zālē: pupu mazgāšanas un tesmeņa atrietināšanas sistēmu izmantošana

Šajā rakstā gribu pastāstīt par izaicinājumiem, ar kādiem sastopas piena ra...

100 kilogrami eksotikas
100 kilogrami eksotikas

Strausu fermā Mazzariņi, kas atrodas Glūdas pagastā starp Jelgavu un Dobeli...

Mūsu pēdu veselība
Mūsu pēdu veselība

Ziema un tumšais laiks ir atkāpies. Fiziskās aktivitātes un slodzes pieaug....