Saimnieks LV / 2025.gads (Marts)
Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes un Latvijas Valsts mežzinātnes institūta Silava pētnieki nesenā publikācijā uzsvēra, ka, klimatam kļūstot siltākam, mežu īpašniekiem un lauksaimniekiem ir jāstrādā arvien gudrāk un jāzina arvien vairāk, lai spētu pielāgoties jaunajiem apstākļiem. Arī Latvijas Kokrūpniecības federācija uzsvērusi, ka silto un lietaino laikapstākļu dēļ puse no mežā sagatavotajiem kokmateriāliem ir nepieejami, jo ar smagsvara tehniku nav iespējams iebraukt mežā. Klimata pārmaiņas liek apzināt pieejamās alternatīvas meža apsaimniekošanai, jo, kā norāda eksperti, šīs nozares nekur nepazudīs, bet noteikti mainīsies un izmaiņas vērojamas jau šobrīd.
Mežu nozare piedzīvo pārmaiņas
Vēsturiski mežs ir viens no Latvijas lielākajiem tautsaimniecības resursiem, nodrošinot darbavietas un iztiku vairāk nekā 40 000 cilvēku, netieši nodarbinot dažādās saistītajās nozarēs, tostarp transportā, zinātnē, būvniecībā un enerģētikā – vēl aptuveni 30 000. Kokrūpniecības nozīmīgais ieguldījums valsts ekonomikā ir nenoliedzams, tomēr šī nozare arvien vairāk saskaras ar izaicinājumiem, ko rada klimata pārmaiņas un mainīgie laikapstākļi.
Pēdējo gadu laikā Latvijas mežu nozare piedzīvo būtiskas klimata izmaiņu radītas problēmas. Silto un mitro ziemu rezultātā smagsvara tehnika bieži vien nevar piekļūt...
Pilnu rakstu lasiet marta SAIMNIEKS LV numurā!
Kas ir finansiālā drošība? Manuprāt, tā ir sajūta, kad mana turība nav vien...
Piensaimniecības, kur izmanto robotizētas slaukšanas iekārtas, pārliecināju...
„Patlaban putnkopība ir viena no efektīvākajām un spēcīgākajām lauksaimniec...
Skābbarības kvalitāte nesākas skābbarības bedrē, tā iegūst potenciālās apri...