Saimnieks LV
, .
rain 8.4℃
Vārda dienu svin: Gaidis, Didzis

Tauros audzē lopus un ražo bioloģisko daudzveidību

Anda PURVIŅA , 06-05-2025
Tauros audzē lopus un ražo bioloģisko daudzveidību

Saimnieks LV / 2025.gads (Maijs)

Ērgļu apkārtnes pakalnos – vienā no Latvijas gleznainākajām vietām, Ogres ielejas dabas parkā atrodas bioloģiskā saimniecība, kur audzē un realizē lielus un baltus lopus – Šarolē šķirnes dzīvniekus, kas tik organiski iederas Vidzemes ainavā. Darbus šeit vada un organizē brāļi – Gunārs un Artūrs Vīganti nodibinātā uzņēmumā SIA 3Dpro. Abi kopā Ērgļu pagasta Tauros izveidojuši pilna cikla bioloģisko ģimenes saimniecību, kur audzē Šarolē šķirnes liellopus un nedaudz graudu, ir savs gaļas pārstrādes cehs un internetveikals Negantigardi.lv. Pie jaunajiem lauksaimniekiem viesojos pirms gandrīz pieciem gadiem. Interviju var izlasīt žurnāla Saimnieks 2020. gada jūnija numurā.

Kas ir mainījies šo piecu gadu laikā, vai savulaik izvirzītie mērķi ir sasniegti un kādi jauni izaicinājumi pieņemti. Šos un citus jautājumus uzdevām baltā ganāmpulka galvenajam pārraugam Gunāram Vīgantam.

– Kas mainījies šajos piecos gados?
Gunārs:
– Ganāmpulkā tagad ir 600 lopi, to skaitā 160 zīdītājgovis; tas savulaik bija mūsu mērķis – tagad jau ir citi. Apsaimniekojam 1600 ha zemes – arī šis skaitlis palielinājies kopš mūsu iepriekšējās tikšanās reizes.

Pirms pieciem gadiem diezgan aktīvi vēl nodarbojāmies ar lauksaimniecību. Tagad esam nedaudz padevušies cīņā ar dabas apstākļiem, kas mūs nesaudzē – kad citi jau strādā, mums vismaz trīs nedēļas jāgaida, lai tiktu uz lauka. Veģetācijas periods mūsu pusē ir krietni īsāks nekā citur. Tāpēc pamazām augkopības biznesu esam ievērojami samazinājuši, atstājām apmēram 200 ha labākas augsnes laukus augu sekai. Audzējam rudzus, auzas un griķus.

Vairāk koncentrējamies uz zālājiem. Šogad pārsēsim 200–300 ha kultivēto zālāju, jo, palielinoties ganāmpulkam, nepieciešams vairāk kvalitatīvas barības. Tikai ar Ogres ielejas dabas parka bioloģiski vērtīgajiem zālājiem savus šaroļus pabarot nevaram.

– Kā izdodas savienot lopu audzēšanu ar dabas parku noteikumu ievērošanu?
Gunārs:
– Kopā ar Latvijas dabas fondu esam iesaistījušies GrassLIFE projektā ar 100 ha zemes, jo mums ir Ogres ielejas dabas parks un Vestienas ainaviskie meži. Tur drīkst tikai ierīkot ganības. Ir izstrādāts apsaimniekošanas plāns, kā saglabāt un pavairot dabiskos zālājus. Vietās, kur ir dabiskais zālājs, iegūstam sēklu – ruļļos sapresējam zāli un vedam uz vietu, kur gribam iegūt dabisko zālāju, tur izkliedējam ruļļus, no kuriem izbirst sēklas. Savukārt vietās, kur augsne ir pārāk auglīga, mēģinām to noplicināt – biežāk appļaujot vai iesējot rudzus, pēc tam tur iesējam dabiskos zālājus. Katrā vietā ir savs darba plāns – kur ir agrā ganīšana, kur – divreiz jāpļauj, kur nemaz nav jāpļauj. Pavasarī organizējam sapulci, kad nospriežam, kurā vietā, kad un kas būs jādara. Man tas patīk un esmu ar to aizrāvies. Interesanti, ka projekta koordinatore mūsu pļavās nofotografēja puķi, kuru iepriekš nekad nebija redzējusi, – dzelteno dzegužkurpīti. Tāpēc kādā seminārā stāstīju, ka viens no produktiem, ko ražojam, ir bioloģiskā daudzveidība.

Visām darbībām, kas saistītas ar bioloģiski augstvērtīgo zālāju atjaunošanu un saglabāšanu, ir pieejams ES fondu atbalsts, tostarp arī dzīvnieku un aploku sistēmu iegādei. Tas  palīdz apsaimniekot šīs aizsargājamās platības. Piecu gadu laikā jāsasniedz izvirzītie mērķi, kas ir saistīti ar noteiktu indikatorsugu klātbūtni.

– Pērn saņēmāt Sējējs balvu – kādas sajūtas?
Gunārs:
– Mēs saņēmām Zemkopības ministrijas konkursa Sējējs 2024 balvu nominācijā Bioloģiskā lauku saimniecība, kas apliecina mūsu darbu un pūles bioloģiskās lauksaimniecības attīstībā un ilgtspējīgas saimniekošanas veicināšanā. Tā ir patīkama atzinība visam kolektīvam, bez kura šāds sasniegums nebūtu iespējams. Mēs visi kopā esam to paveikuši. Pastāvīgi saimniecībā nodarbināti ir 12 cilvēki. Vasarā vēl piesaistām skolēnus.

– Kas jauns pārstrādes cehā?
Gunārs:
– Palielināta pieņemšanas telpa, lai var nogatavināt vairāk liemeņu. Sakārtota fasēšanas telpa. Artūrs joprojām veic smagos gaļas sadalīšanas darbus, savukārt darbinieces pārsvarā fasē produktus un sagatavo tos nosūtīšanai...

 

 

Pilnu rakstu lasiet maija SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Latvijas Mazpulki – vieta, kur jaunieši audzē un aug
Latvijas Mazpulki – vieta, kur jaunieši audzē un aug

Jauniešu pieredzes stāsts Kad pirmo reizi dzirdēju par Mazpulkiem, es domā...

Saimnieciskās darbības veicējiem jāiesniedz gada ienākumu deklarācija
Saimnieciskās darbības veicējiem jāiesniedz gada ienākumu deklarācija

Saimnieciskās darbības veicēji, individuālie komersanti un zemnieku (zvejn...

J. Gierkena zemnieku saimniecības interesantie pirmsākumi
J. Gierkena zemnieku saimniecības interesantie pirmsākumi

Ne vienmēr attīstība jāsaista ar jaunākajām tehnoloģijām – šīs intervijas g...