, .
rain 6.4℃
Vārda dienu svin: Līksma, Bārbala

Skābbarības plēvju sistēmas, plēvju nostiprināšana, noblīvēšana un aizsardzība

Pēteris Dambergs , 14-04-2021
Skābbarības plēvju sistēmas, plēvju nostiprināšana, noblīvēšana un aizsardzība

Saimnieks LV / 2019.gads (Aprīlis.)

Plēvju veidi to sistēmas
Skābbarības ražošanai paredzētās plēves iedala atkarībā no skābbarības ražošanas tehnoloģijas – ruļļu vai ķīpu ietinamajās, tuneļu maisu, skābbarības tranšeju un kaudžu pārklājuma plēvēs.

Skābbarības tranšeju kvalitatīvai hermetizēšanai jāizmanto nevis viena plēve, bet gan tā saucamās plēvju sistēmas, kuras sastāv no divām vai vairākām plēvēm, plēves aizsargmateriāliem un plēves nostiprināšanas un blīvēšanas materiāliem.

Skābbarības tranšeju pārklājuma plēvju sistēmas sastāv no pārklājuma plēves vai plēvēm (tās plēves, kuras uzklāj uz skābbarības virsmas) un sānu sienu plēves.

Sānu sienu plēve ieskābējamās masas pildīšanas laikā.

Virsējā skābbarības pārklājuma plēve un tranšeju sānu sienu plēve
Ja virsējo skābbarības pārklājuma plēvju funkcija parasti ir skaidra (nodrošināt anaerobu vidi tranšejā vai kaudzē, aizsargāt skābbarību no gaisa un nokrišņu ietekmes), tad par sānu sienu plēves nepieciešamību joprojām dzirdamas šaubas vai neizpratne.

Sānu sienu plēvei ir vairākas funkcijas. Pirmkārt, tā nodrošina virsējās pārklājuma plēves hermētiskumu gar skābbarības tranšejas sienām, neļaujot skābbarībā iekļūt ne nokrišņu ūdenim, ne gaisam, kā arī neļaujot no virsējās pārklājuma plēves apakšas pa spraugām izplūst vērtīgajām fermentācijas procesā saražotajām gāzēm. Otrkārt, sānu sienu plēve pasargā tranšeju betona sienas no skābbarībā esošo organisko skābju ietekmes, tā paildzinot to kalpošanas laiku. Daļēji sānu sienu plēve pasargā skābbarību no gruntsūdeņiem un skābbarības sulu ieplūšanas skābbarībā no blakus esošajām skābbarības tranšejām vai tranšejas grīdas caur plaisām un šuvēm.

Lietojot pareizi labas kvalitātes sānu sienu plēvi, gar skābbarības tranšeju sienām barība nekad nebūs bojāta.

Nelietojot sānu sienu plēvi, nav iespējams blīvi, hermētiski nosegt skābbarības tranšeju. Skābbarība gar tranšejas sienu ir bojāta, un arī pārējā masa tranšejā nav fermentējusies tik labi, cik būtu varējusi, jo skābbarībā neuzkrājās vērtīgās, fermen-tācijas laikā radušās gāzes, ieplūda gaiss un ūdens.

Skābbarībā gar tranšejas sienu iesūcies nokrišņu ūdens un iekļuvis gaiss. Lietojot sānu sienu plēvi, tas nebūtu noticis.

Virsējās skābbarības pārklājuma plēves var būt paredzēts lietot kopā ar vakuuma jeb tā saucamo apakšklāja plēvi vai bez tās. Tas atkarīgs no konkrētās plēves ražošanas tehnoloģijas un īpašībām. Piemēram, modernas mūsdienīgas plēves, kuras sastāv no 7 vai pat 9 slāņiem un kurās iestrādāts gandrīz pilnīgu skābekļa necaurlaidību nodrošinošs materiāls EVOH, paredzēts lietot bez vakuuma apakšklāja plēves. Šādu plēvju izmantošana ne tikai ļauj skābbarībai labāk ieskābt un to labāk pasargā glabāšanas laikā no gaisa ietekmes, bet ir arī nesalīdzināmi vienkāršāka un vieglāka – tās ir plānākas, vieglākas, elastīgākas un jālieto bez vakuuma plēves.

Skābbarības tranšeju virsējā pārklājuma plēve un vakuuma plēve var būt nopērkama un uzklājama atsevišķi viena no otras vai jau nokomplektētas un satītas kopā vienā rullī. Lai arī sākotnēji likās, ka kombinētas plēves (pārklājuma plēve kopā ar vakuuma plēvi) izmantošana ļaus ietupīt laiku, darbu un cilvēku resursus, praksē, iemācoties to darīt pareizi, vienādi ērti un ātri ir lietot abas šīs plēves kopā pat tad, ja tās ir iegādātas atsevišķos ruļļos.

Virsējā skābbarības pārklājuma plēve un apakšklāja vakuuma plēve uz skābbarības virsmas.

Darba jeb pagaidu plēve
Ja skābbarības pildīšana tranšejā vai kaudzē kaut kādu iemeslu dēļ ir jāpārtrauc uz vairāk nekā divām stundām (salūzusi tehnika, lietus, nakts pārtraukums u.c.), skābbarību ieteicams pārklāt ar tā saucamo pagaidu jeb darba plēvi. Darba plēves mērķis ir pasargāt jau ievesto skābbarību no nokrišņu un gaisa ietekmes, kā arī daļēji aizturēt zem plēves sakrājušos ogļskābo gāzi, kas jau skābbarības pildīšanas laikā daļēji aptur nevēlamās aerobās mikrofloras vairošanos ieskābējamā masā. Kā darba plēvi var izmantot arī lētākas un vienkāršākas plēves. Pagaidu plēvei jābūt lētai, izturīgai un viegli lietojamai.

Kā pagaidu plēve šajā gadījumā izmantota vakuuma apakšklāja plēve.  Pa nakti ir lijis, bet ieskābējamā masa ir pasargāta no nokrišņu ietekmes.

Plēves glabāšana, transportēšana iztīšanai uz skābbarības
Lai arī plēves kvalitātei ir milzīga nozīme augstvērtīgas skābbarības ražošanā un skābbarības ražošanas zudumu mazināšanā, domāju, ka vismaz pusi no rezultāta veido arī pareiza plēves uzklāšana un tās aizsardzība no putnu, dzīvnieku un cilvēku radītājiem mehāniskajiem bojājumiem. Kopā ar augstas kvalitātes skābbarības pārklājuma materiāliem jāapgūst arī pareiza šo materiālu lietošana.

Plēves glabāšanai, transportēšanai un iztīšanai jābūt ērtai un drošai. Nav pieļaujams mehāniski vai citādi sabojāt plēvi nevienā no šiem procesiem. Viens no labākajiem veidiem, kā uzglabāt un pārvietot plēves ruļļus saimniecības apstākļos, ir, izmantojot plēves glabāšanas un iztīšanas statīvus. Šādi statīvi nodrošina, lai pārvietojot plēve nepieskaras zemei un netiek sabojāta, kā tas var notikt, smago plēves rulli novietojot vai iztinot uz zemes. Plēves ruļļu statīvs ļoti atvieglo plēves iztīšanu skābbarības tranšejas pārklāšanas laikā. Īpaši ērti tas ir lietojams, ja plēves ruļļi ir lieli un paredzēts izmantot skābbarības pārklājuma plēvi kombinācijā ar vakuuma apakšklāja plēvi.

Skābbarības pārklājuma plēve tiek attīta vienlaicīgi ar apakšklāja  vakuuma plēvi. Abu plēvju ruļļi iestiprināti statīvā, attinējā, pateicoties kuram, darbs veicams ērtāk, ātrāk un drošāk.

Lai pasargātu plēvi no sabojāšanas, to nav ieteicams iztīt uz cietas, akmeņainas virsmas (arī betona vai asfalta). Vislabāk plēvi iztīt uzreiz uz ieskābējamās masas tranšejā.

Plēves ruļļi pat tad, ja iepakojums vienreiz ir atvērts un tos iesākts lietot, vienmēr jātur iepakoti, tas ir, ietīti citā, vēlams, biezā plēvē, lai pasargātu plēvi no gaismas un saules staru ietekmes. Īpaši uzmanīgiem jābūt, glabājot plēvi noliktavās, kurās bieži iebrauc lauksaimniecības tehnika. Traktoru izplūdes gāzu sodrēji, nonākot uz plēves virsmas, padara to nekvalitatīvu.

Nelietoti plēves ruļļi jāglabā, iepakoti un pasargāti no ārējās vides ietekmes.

Plēve mehāniski sabojāta transportšanas un glabāšanas laikā.

Plēvi var sabojāt kā dzīvnieki, tā cilvēki.

Skābbarības pārklājuma plēvju nostiprināšana un hermētiska noblīvēšana
Pēc skābbarības plēvju izklāšanas pār ieskābējamo masu, tās jānostiprina (lai neaiznes vējš un gāzes, kas veidosies un krāsies zem plēves fermentācijas laikā) un jānoblīvē jeb jānohermetizē. Skābbarības pārklājuma plēves veidam un kvalitātei nav nozīmes, ja tā tiek tikai uzklāta uz skābbarības, bet netiek kārtīgi, hermētiski noblīvēta, tā, ka gar tās malām nevar iekļūt gaiss un ūdens. Nekvalitatīvi uzklāta plēve līdzinās plastmasas pudeles korķim, kas ir tikai uzlikts uz ūdens pudeles, bet nav stingri uzskrūvēts.

Šobrīd vislabākais, drošākais un universālākais skābbarības pārklājuma plēvju blīvējamais materiāls ir oļu maisiņi. Tie ir vienkārši un ērti lietojami, pietiekami smagi (ap 14 kg), lai, pareizi lietoti, nodrošinātu blīvas plēves savienojuma vietas (skābbarības virsējās pārklājuma plēves savienojums ar sānu sienu plēvi vai divu plēvju fragmentu savienojums) un blīvi noslēgtus tranšeju galus.

Oļu maisiņi ir neaizstājams instruments arī tā saucamo gaisa barjeru izveidošanai, tos izvietojot šķērsām skābbarības tranšejai un novēršot gaisa iekļūšanu zem plēves izbarošanas laikā. Ar oļu maisiņu rindu palīdzību, kas izvietotas šķērsām pāri plēvei, tā tiek piespiesta un sadalīta sektoros, neļaujot, plēvei piepūšoties, tai deformēties un dehermetizēties.

Skābbarības plēvi var aizsargāt ar īpašiem aizsargtīkliem, taču arī tie ir jālieto pareizi. Attēlā redzama putnu sabojāta skābbarības plēve vietā, kur to nenosedz aizsargtīkls, jo tas ir nepareizi, nekvalitatīvi uzklāts.

Ērts plēvju nostiprināšanas un blīvēšanas instruments – atsperu un plastmasas cauruļu sistēma, kas piestiprināta pie tranšejas sienām un blīvi piespiež skābbarības pārklājuma plēvi pie sānu sienas plēves.

Vēl ērtāks (vieglāks un efektīvāks) plēvju nostiprināšanas un blīvēšanas instruments ir atsperu un plastmasas cauruļu sistēma, kas piestiprināta pie tranšejas sienām un blīvi piespiež skābbarības pārklājuma plēvi pie sānu sienas plēves. Ar tās palīdzību ļoti blīvi, cieši var nohermetizēt tranšeju gar tās sienām. Šo sistēmu nevar izmantot tranšeju galos, kur tāpat jāizmanto oļu maisiņi.

Plēvju aizsardzība klāšanas un glabāšanas laikā
Pat vislabākās kvalitātes plēve, kas ir uzklāta hermētiski, nepildīs savu funkciju (nenodrošinās anaerobu vidi ieskābējamajā masā vai jau skābbarībā), ja būs mehāniski sabojāta un tajā būs lielāki vai mazāki caurumi. Pat vismazākie caurumi plēvē neļauj sasniegt augstus rezultātus skābbarības ražošanā un glabāšanā, jo būtiski negatīvi ietekmē ieskābšanas procesus un pasliktina glabāšanās apstākļus. Par plēves drošību jādomā un tai jāpievērš uzmanība, gan to transportējot, gan glabājot, gan izklājot, nostiprinot un hermetizējot, gan arī skābbarības glabāšanas laikā.

Skābbarības plēves laukums nav sadalīts ar oļu maisiņu rindām. Aizsargtīkls nenotur plēvi savā vietā, un fermentācijas procesā radušās gāzes izrauj aiz-sargtīklu no savas vietas, deformē plēvi un rada lielu risku skābbarības tranšejas dehermetizācijai.

Vislabākais, ērtāk izmantojamais materiāls skābbarības pārklājuma plēves aizsardzībai pret mehāniskiem bojājumiem ir īpašs tam paredzēts aizsargtīkls. Tas ir izturīgs, diezgan smags (ap 200g /m2) un ilgmūžīgs (kalpo līdz pat 10 gadiem) materiāls, kas būtu jāuzklāj uz plēves uzreiz pēc plēves izstiepšanas pār ieskābējamo masu. Plēvi var mehāniski sabojāt ne tikai putni, grauzēji vai dzīvnieki, bet arī cilvēki, tāpēc cilvēkam vispār nevajadzētu staigāt pa plēvi, kas nav nosegta ar aizsargtīklu.

Uz skābbarības plēves drīkst kāpt tikai tad, ja virs tās atrodas aizsargtīkls, bet arī tad tas jādara piesardzīgi.

Šķērsām tranšejai izvietotas oļu maisiņu rindas satur kopā gan aizsargtīk-lus, gan atsevišķu plēvju gabalus, gan darbojas kā gaisa barjeras, neļaujot gaisam pēc skābbarības atvēršanas iekļūt zem plēves, gan sadala skāb-barības plēvi segmentos, neļaujot tai piepūšoties deformēties, izrauties no savas vietas un dehermetizēt skābbarības glabātuvi.

Ja plēve ir augstas kvalitātes, pareizi hermētiski uzklāta, noblīvēta un klāšanas laikā nav sabojāta, tā pēc uzklāšanas uz skābbarības piepūtīsies un iestiepsies. Lai gan plēves piepūšanās ir laba zīme un gāzes, kas veidojas zem plēves, ir lielisks skābbarības konservants, nereti tā sagādā raizes. Plēvei piepūšoties, tā stipri izstiepjas, deformējas un zemākas kvalitātes plēvēs pat parādās lielāki vai mazāki plīsumi. Skābbarības plēves aizsargtīklu izmantošana mazina plēves deformēšanos un novērš tās plīšanu piepūšanās laikā, jo tīkls ne stiepjas un darbojas kā plēves ārējā armatūra jeb skelets.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle

Piena lopkopībā diezgan bieži sastopamies ar apzīmējumu kombinētās šķirnes....

Domāt, mainīties un pastāvēt
Domāt, mainīties un pastāvēt

Lauksaimniecības nozaru un zemnieku saimniecību attīstībā bieži varam pārli...

SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos
SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos

Latvijas piensaimniecību pēdējo divdesmit, trīsdesmit gadu laikā skārušas ...

Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai
Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai

Ar katru gadu elektroenerģija kļūst aizvien būtiskāks resurss jebkurā saimn...