Saimnieks LV / 2025.gads (Maijs)
Pēc vizītes SIA Luuker lieku reizi pārliecinājāmies, ka ceļa sākums lauksaimniecībā nebūt visiem nav plus, mīnus vienāds, kā varbūt varētu domāt. SIA Luuker vadītājs Gatis Gailītis ir cilvēks, kurš apvieno divas aizraušanās – tehnoloģijas un lauksaimniecību. Vai zinājāt, ka iespējams printēt rezerves detaļas, vadības paneļus un citus gudros risinājumus, izmantojot 3D printeri? Lūk, Gata un SIA Luuker interesantais attīstības stāsts.
– Kā sākāt šeit saimniekot?
Gatis: – 2011. gadā pie mums atbrauca kaimiņu onkulītis un sacīja, ka vecums darot savu un turpināt darbību lauksaimniecībā nevēlas. Tika piedāvāti 18 ha nomas zemes. Tolaik vecākiem piederēja 50 ha zemes un viņi nodarbojās ar piena lopkopību. Savukārt es universitātē studēju medicīnas inženieriju. Nolēmu iemēģināt roku arī lauksaimniecībā. Zināšanas bija tuvu nullei, neatšķīru miežus no kviešiem, arī aršana bija neaizmirstams piedzīvojums – arkls līdz rāmim iegāja zemē, nemācēju tikt ne uz priekšu, ne atpakaļ. Nebija viegli, bet lēnā garā virzījos tālāk.
Tagad apsaimniekojam 280 ha, to skaitā aptuveni 240 ha atvēlēti sējumiem. Daļa vēl ir zālāji, Eiropas nozīmes biotopi, tā sauktā eko zāle – miežabrāļa plantācijas un zālājsēklas.
– Kādas kultūras audzējat?
Gatis: – Šogad apsējām 106 ha ar ziemas kviešiem, pirmo gadu saimniecības vēsturē ir tikai viena kviešu šķirne. Tas ir fenomens, jo meža zvēru ir katastrofāli daudz, piemēram, gar māju var nostaigāt pat 50 dzīvnieku liels briežu bars, un tas šeit ir pilnībā normāli.
Otro gadu audzēsim kukurūzu. 2024. gadā ar to eksperimentējām un viss izdevās veiksmīgi, ap 10. maiju plānojam apsēt 20 ha kukurūzas.
Mans jājamzirdziņš ir vasaras rapši. Paldies cīņu biedram Ansim Saliņam no Odzienas puses par izskološanu. Ne bez viņa nopelna esmu ticis topos kā viens no lielākajiem vasaras rapšu audzētajiem (pāri 100 ha). Kad augu maiņa ļauj, cenšos tos sēt diezgan daudz. Daudziem nepatīk, bet šejienes smilšainajās augsnēs vasaras rapši ir pateicīga kultūra. Pretēji dzirdētajam, ka tos it kā noēdot kukaiņi, man šai kultūrai sanāk lietot mazāk insekticīdu nekā ziemas rapšos. Ziemas riski šeit ir ļoti aktuāli...
Pilnu rakstu lasiet maija SAIMNIEKS LV numurā!
Jauniešu pieredzes stāsts Kad pirmo reizi dzirdēju par Mazpulkiem, es domā...
Latvijas lauku saimniecības arvien vairāk piesaista vietējo individuālo inv...
Saimnieciskās darbības veicēji, individuālie komersanti un zemnieku (zvejn...
Ne vienmēr attīstība jāsaista ar jaunākajām tehnoloģijām – šīs intervijas g...