, .
heavyrain 8.3℃
Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

Sākas bioloģisko preparātu laikmets

Vytautas Liakas , 08-04-2021
Sākas bioloģisko preparātu laikmets

Saimnieks LV / 2019.gads (Marts.)

Par bioloģisku augu audzēšanas tehnoloģiju ieviešanu, kā tas bija sagaidāms, ir divi viedokļi. Un tas ir normāli. Pirmais atzinums, ko mēs atbalstām, ir videi draudzīga, produktivitāti uzlabojoša, dzīvību glābjoša un dabas līdzsvaru atjaunojošas tehnoloģija. Tas ir dabas spēks. Savukārt otrs viedoklis – deģenerācija un sagraušana. Šādas tehnoloģijas veicina dabas bojāšanos, piesārņojumu, saindēšanos, slimības, visbeidzot nāvi un ir pretrunā ar augu produktivitātes veidošanās koncepcijām. Kas stāv aiz šiem spēkiem? Kas regulē šos procesus? Ir pietiekami daudz pētījumu rezultātu un izmēģinājumu, kas norāda, ka reģenerācija un deģenerācija ir pilnībā atkarīga no mazākajām dzīves formām, ko parasti sauc par mikroorganismiem.

Dabā viss sastāv no likumsakarības, ka reģeneratīvie mikroorganismi nodrošina dzīvotspējas procesus un deģeneratīvie mikroorganismi veic destruktīvas darbības. Augsnes stāvoklis – precīzs process augsnē, indikators. Augsnei, kurā dominē reģeneratīvie mikroorganismi, raksturīga auglība. Augus, kas aug šādā augsnē, raksturo produktivitāte, praktiski mazāk slimību izplatīšanās kultūrās un ievērojami mazāk nezāļu. Vissvarīgākais ir tas, ka, jo mazāk augsnes mēslošanas līdzekļu un pesticīdu tiek izmantots šādās augsnēs, jo intensīvāka augsnes auglības uzlabošanās. Kad augsnē iekļūst deģeneratīvie mikroorganismi, bez mēslošanas līdzekļiem un ķīmiskās aizsardzības pasākumiem augu augšana palēninās, augi ir jutīgāki pret slimībām un kaitēkļiem un nezāles sāk nomākt kultūraugus. Cīņa ar deģeneratīvo mikroorganismu radītajām problēmām palielina ražošanas izmaksas un pasliktina ražošanas un augsnes kvalitāti. Tomēr ir žēl atzīt, ka augsnes degradācijas un noplicināšanas tendences ir acīmredzamas pat valstīs ar augstu agrotehnoloģiju līmeni. Piemēram, Japānā ir līdz 90 % šādu augšņu. Visvairāk destruktīvie vides faktori ir saistīti ar pārmērīga mēslojuma un pesticīdu lietošanu, ko papildina smagā lauksaimniecības tehnika. Mēs visapkārt varam novērot šādu rīcību, kas ir pretrunā ar dabiskajiem procesiem, citiem vārdiem sakot, spiedienam uz augsnes produktivitāti.

Varbūt atceraties laiku, kad ļoti produktīvā, senatnīgā augsne deva lielas ražas. Tas liecina, ka augsnē dominēja reģeneratīvie mikroorganismi, ka nepārtraukti nepārkārtoja un neregulēja populācijas. Tad cilvēki uzskatīja, ka augsne nav izsmelta. Ja tā būtu līdz šim, mēs bez papildu pasākumiem varētu baudīt lielisku augu produktivitāti. Tomēr nu atrodamies citā situācijā un esam ļoti nobažījušies par augsnes degradācijas tendencēm.

Bioenerģijas speciālistu izstrādātās tehnoloģijas var atjaunot sākotnējo augsnes auglību. Šādas tehnoloģijas ir daudzsološas, ne velti pie tās ieviesa attīstīto valstu lauksaimnieki. Par mikroorganismu izmantošanas pionieriem lauksaimniecības tehnoloģijās tiek uzskatīti japāņi. Mikrobiologs Č. Tero apgalvo, ka ar mikroorganismiem var atjaunot pat ļoti bojātas augsnes. Tomēr jāsaprot, ka mūsdienu tehnoloģijām ir jāizmanto mikroorganismi, kas stimulē mikroorganismu augšanu augsnē. Augsnes reģenerējošo mikroorganismu pieaugums attīra augsni un ūdeni, veicina augu augšanu. Uzkrājot lielākus reģenerējošo mikroorganismu daudzumus augsnē, to izdalījumi nodrošina barības elementus augiem un augsnes dzīvajām būtnēm. Daži produkti ir pārbaudīti jau četrus gadus, un auga produktivitātes pieauguma rezultāti ir pietiekami stabili, jo tie tiek sasniegti, uzsākot dabiskus procesus.

Uzņēmums Bioenergy dabu neizslēdz, jo tā neatzīst pretrunas un spriedzi, kam varētu būt negatīvas sekas. Reizēm pastāv viedokļi, ka bioloģiskie preparāti nedarbojas vispār vai nav pietiekami efektīvi. Šādus gadījumus vienmēr pārbauda mūsu speciālisti un zemnieki. Ir gadījumi, kad preparāti tiek izmantoti ļoti sablīvētā augsnē vai ir dziļi iearti (ir bijis, ka aršanas dziļums pārsniedza 25 cm). Jāatceras, ka labiem mikroorganismiem ir nepieciešams skābeklis, tādēļ pirmajā lietošanas gadā anaerobie mikroorganismi iznīcina dažus labos mikroorganismus, bet bioloģisko preparātu izmantošana nākamajā gadā mainīs situāciju. Uzņēmuma speciālisti ir pamanījuši un atzinuši, ka bioloģisko preparātu izmantošana reģeneratīvos mikroorganismus pat spēj barot vienā barotnē ar deģeneratīviem mikroorganismiem un izmantot to ražotos produktus. Tajā pašā vidē viens un citi mikroorganismi spēj izveidot pilnvērtīgu kombinētu vidi. Ir nepieciešams mākslīgi uzturēt labo mikroorganismu populāciju augsnē, jo tos inhibē pesticīdu un mēslošanas līdzekļu izmantošana un neskaitāmi mikroorganismi spēj sekot līderim. Tas nozīmē, ka dominējošā suga noteiks, vai augsne atjaunos reģenerējošos vai deģeneratīvos mikroorganismus.

Katram gadījumam jāizvēlas savi preparāti, efektīvi bioloģiskie aģenti ir: Azofix, Fosfix, Bacto–K, Nutrilife Penergetic un to kombinācijas.

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle

Piena lopkopībā diezgan bieži sastopamies ar apzīmējumu kombinētās šķirnes....

Domāt, mainīties un pastāvēt
Domāt, mainīties un pastāvēt

Lauksaimniecības nozaru un zemnieku saimniecību attīstībā bieži varam pārli...

SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos
SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos

Latvijas piensaimniecību pēdējo divdesmit, trīsdesmit gadu laikā skārušas ...

Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai
Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai

Ar katru gadu elektroenerģija kļūst aizvien būtiskāks resurss jebkurā saimn...