, .
snow -1.1℃
Vārda dienu svin: Ignats, Virgīnija

Piparmētras iedvesmo radošām darbnīcām

Ligita Timma , 22-12-2020
Piparmētras iedvesmo radošām darbnīcām

Dārzs un Drava / 2019.gads (Ziema.)

Par Lolitas Duges aizraušanos ar dažādu piparmētru audzēšanu stāstījām pirms četriem gadiem. Jau tad Vilcē viņas izveidotais Piparmētru namiņš bija ieinteresējis tūristus, kas neslēpa savu pārsteigumu par piedāvājumu degustēt tējas ar 20 dažādu mētru garšām. Lolitas piparmētru saimniecība beidzamajos gados vēl vairāk orientēta uz tūristu uzņemšanu, izglītošanu un dažādu radošo darbnīcu rīkošanu, tapuši jauni produkti ar dabīgu piparmētru garšu.

Savam un citu priekam
„Sākumā, kad mums bija dažādo piparmētru tēja, piparmētru sīrups, vairāk bija tēmēts uz ražošanu. Pašlaik tūristu un apkārtējo ieinteresētība Piparmētrunamiņa darbošanos pavērsusi tūrisma virzienā, jo tas tagad ir vairāk pieprasīts. Cilvēki grib atbraukt izzināt piparmētru un iespējas to izmantot, izgaršot dažādās garšas. Jutu interesi arī par radošajām darbnīcām. Tās rīkojam kopš 2015. gada. Ideja radās spontāni. Kāds darba kolektīvs interesējās, ko piparmētru namiņā vēl tādu rosinošu varētu darīt. Un kāpēc gan ne – var, piemēram, gatavot piparmētru ziepes, piparmētru skrubi ķermeņa kopšanai, var dekupāžas tehnikā dekorēt kārbiņas, kurās pēc tam glabāt piparmētru lapas. Tā ir darbošanās, kuru tu vari izgaršot vēl pēc tam savās mājās. Ar piparmētru ziediem esam krāsojuši glezniņas – ņemot ziediņus otas vietā, mērcot tos guaša krāsā un tā krāsojot. Attēlu var veidot, kā katrs grib. Esam arī pinuši piparmētru vainadziņus.”
„No mājražotājiem esam pārtapuši par SIA Duke,” stāsta Lolita, „bet es to kā uzņēmējdarbību neuztveru. Man vajag, lai darbošanās mani interesē un sagādā prieku, lai būtu labs hobijs, kas apvienots ar biznesa ideju, un tas viss pareizā līdzsvarā. Esmu dzirdējusi jēdzienu dzīvesstila uzņēmējs. Tas varētu attiecināt uz mani.”

No tējas līdz lūpu balzamam
Lolitai aug apmēram 30 veidu mētras, daļa no tām ir ņemta izpētē, lai saprastu, kas īsti tā ir par mētru. Tirgū dažkārt gadoties, ka vienu un to pašu mētru dažādi tirgotāji piedāvā ar atšķirīgiem nosaukumiem. Arī selekcionētās jaunās šķirnes ir ar tik smalkām niansēm, ka grūti notvert katras savdabīgās nianses.

Piparmētru audzēšanas platības kopš 2015. gada ir pat samazinājušās. Lai saražotu tos produktus, kas, kā saimniece pati saka, viņu ir uzrunājuši, lielas piparmētru platības neesot vajadzīgas. Piparmētru namiņa piedāvājumā ir mašmelovi ar piparmētrām, divu veidu cepumi, šokolāde ar piparmētrām. Ir arī medus ar piparmētrām, kas esot ļoti iecienīts ziemā, un, protams, dažādo mētru tējas. No neēdamiem ražojumiem ar dabīgo piparmētru piedevu pats jaunākais ir lūpu balzams, īpaši pieprasīta ir piparmētru eļļa, kas labi palīdzot pret galvassāpēm. Visiem produktiem ir dabīga piparmētru smarža.

„Pavisam ražojam 12 dažādu veidu produktus, bet viss top nelielos apjomos. Ja kāds uzņēmums pasūtījis īpaši gatavotas dāvanas, tikai tad izvēlētie produkti tiek saražoti lielākā skaitā. Tā nav ražošana tradicionālā izpratnē. Man patīk, lai katra lieta būtu apmīļota. Nākotnē domāju izmēģināt ražot piparmētru mērci piedevai pie gaļas ēdieniem. Līdz šim pārsvarā tapuši saldumiņi. Mums piparmētra asociējas ar tēju, bet pasaulē lielākoties tā izmantota kā garšaugs − gan pie saldajiem, gan sāļajiem ēdieniem.”

Piparmētru namiņa piedāvājumā pavisam ir 12 dažādi produkti. Izmēģināts darināt arī piparmētru vīnu, kas gan nav nopērkams.

Interesanti, ka Lolita ne tikai audzē dažādas mētras, bet arī kolekcionē citur pasaulē ražotu piparmētru tēju. Kolekcijā jau ir paciņas no 25 valstīm, tostarp no tālās Brazīlijas. Lolita atvedusi arī Brazīlijas piparmētru sēklas. Aizvadītajā vasarā augušas labi, tagad jāskatās, kā tās pie mums pārziemos.

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Edgars un Liena Mucenieki – mākslinieki, bioloģiskie saimnieki, biškopji un “Lienas Medus”
Edgars un Liena Mucenieki – mākslinieki, bioloģiskie saimnieki, biškopji un “Lienas Medus”

Mūsu saimniecības Puteņi pirmsākumi meklējami 2008. gadā, kad pievērsāmies ...

"Baltijas Pinumi" - GROZI
"Baltijas Pinumi" - GROZI

Andris Lejnieks ir klūdziņu pinējs trešajā paaudzē....

Aktuālākās ābeļu un bumbieru slimības
Aktuālākās ābeļu un bumbieru slimības

Integrētajā augu aizsardzībā ir ļoti svarīgi atpazīt kaitīgos organismus, n...

Atziņas par vīnogu potēšanu Latvijas klimatiskajos apstākļos
Atziņas par vīnogu potēšanu Latvijas klimatiskajos apstākļos

Vīnogu potēšana Latvijā vēl ir pasveša un nenovērtēta nodarbe, jo tiek uzsk...