, .
snow -0.8℃
Vārda dienu svin: Ignats, Virgīnija

Pavasara puķu kompozīcijas kastēs un podos

Ligita Timma , 22-12-2020
Pavasara puķu kompozīcijas kastēs un podos

Dārzs un Drava / 2019.gads (Pavasaris.)

Tas īstais plaukstošais pavasaris šogad nāk lēnām, bet dobēs pavasara puķes daudzviet jau sākušas ziedēt. Tiesa, lielākoties ne tik koši, kā mums gribētos. Taču mēs katrs varam izveidot savu krāsainu pavasara kompozīciju, nelielā podiņā vai puķu kastē sastādot ziedošus puķu stādiņus, iedrošina VIP Dārzs īpašniece Iveta Ozola. Viņa šādas kompozīcijas gatavo gan savam priekam, gan klientiem.

To izdarīt ir pavisam vienkārši. Vajadzīgi tikai puķu stādi. Tos var nopirkt gan pie stādu audzētājiem, gan specializētos puķu veikalos un pat lielveikalos, vēl vajadzīgs nedaudz kūdras substrāta un puķu pods vai kaste. Pavasara puķes no dobes izrakt nebūtu ieteicams, jo, pārstādītas podā, tās var nīkuļot un nesagādāt cerēto prieku. Izmantojot koka puķu kasti, tā vispirms no iekšpuses jāizliek ar plēvi, kurā ar nazi vai īlenu jāizdur caurumiņi. Ņemot plastmasas kasti, jāskatās, vai tās dibenā ir caurumi. Parasti to nav, tādēļ caurumi ir jāizurbj pašiem, iekams kastē bērt substrātu. Lielajos dekoratīvajos podos, ko izmanto puķu stādīšanai, dažkārt arī dekoratīvās plastmasas kastēs ir jau rūpnieciski izveidoti caurumi, bet tie ir aizskrūvēti vai aizbāzti ciet. Liekot tajos puķu stādus, jāatceras visus aizbāžņus izņemt ārā, citādi saknes nevarēs elpot.

Podā vai kastē ieber gatavo kūdras substrātu, nedaudz piespiežot, un iestāda tajā kompozīcijai sagādātos puķu stādiņus. Ko tieši un kā pavasara puķes sakombinēt – te nu var ļaut izpausties savam radošajam garam.

Vēl daži ieteikumi
Ieteicams izmantot rupjas frakcijas kūdru, kas nodrošinās saknēm labu elpošanu, laistot nesablīvēsies un ilgi uzturēs mitrumu. Pirms sastādīšanas kompozīcijā stādiņiem mazliet jāizbužina saknes, lai jaunajā vietā tie labāk ieaugtu. Iespējams, kāds no stādiem būs jāiesēdina podā dziļāk un daļu apakšējo saknīšu nāksies noņemt nost.

Lai puķes labi augtu un skaisti ziedētu, katrā laistīšanas reizē ūdenim jāpievieno mēslojums. Tas ir obligāti!

Gatavo kompozīciju var turēt mājoklī, bet jārēķinās, ka ar laiku augi izstīdzēs. Taču tikpat labi dienā to var novietot ārā uz terases, uz lodžijas vai gaišā vietā pie privātmājas, jo pavasara augi, piemēram, krokusi, prīmulas, hiacintes, mazās narcisītes, muskares, Āzijas gundegas, vēsuma nebaidās. Ja naktīs ārā gaidāmi mīnusi, tad gan pods vai kaste jāienes iekšā. Kad kompozīcijā sastādītie pavasara augi būs noziedējuši, tos varēs izstādīt dārzā.

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Edgars un Liena Mucenieki – mākslinieki, bioloģiskie saimnieki, biškopji un “Lienas Medus”
Edgars un Liena Mucenieki – mākslinieki, bioloģiskie saimnieki, biškopji un “Lienas Medus”

Mūsu saimniecības Puteņi pirmsākumi meklējami 2008. gadā, kad pievērsāmies ...

"Baltijas Pinumi" - GROZI
"Baltijas Pinumi" - GROZI

Andris Lejnieks ir klūdziņu pinējs trešajā paaudzē....

Aktuālākās ābeļu un bumbieru slimības
Aktuālākās ābeļu un bumbieru slimības

Integrētajā augu aizsardzībā ir ļoti svarīgi atpazīt kaitīgos organismus, n...

Atziņas par vīnogu potēšanu Latvijas klimatiskajos apstākļos
Atziņas par vīnogu potēšanu Latvijas klimatiskajos apstākļos

Vīnogu potēšana Latvijā vēl ir pasveša un nenovērtēta nodarbe, jo tiek uzsk...