, .
partlycloudy_night 6.3℃
Vārda dienu svin: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Pastāvēs, kas pārvērtīsies

Ruta Keiša - 2020-10-02 16:40:40
Pastāvēs, kas pārvērtīsies

Edīte Kaufmane, Latvijas Lauksaimniecības universitātes APP Dārzkopības institūta Zinātniskās padomes vadītāja, un Sarmīte Strautiņa, Ģenētikas un selekcijas nodaļas vadošā pētniece, vasaras izskaņā, institūta direktores Ineses Ebeles un kolēģu rosinātas, kopīgi atskatījās uz institūtā nostrādātajiem 40 darba gadiem. Kopš 1980. gada 1. augusta soli solī būts kopā gan zinātniski pētnieciskajā, gan praktiskajā darbā. Edīte Kaufmane bija institūta direktore astoņpadsmit gadus, no 1996. līdz 2013. gadam, pēc tam Zinātniskās padomes priekšsēdētāja.

***

Spēka un zināšanu saknes

Personības pamati, kā arī nākotnes ievirze veidojas bērnībā. Arī Edītes biogrāfijā atrodami tie asni, kuru neizsīkstošais spēks ļāvis paveikt neiespējamo un nepadoties pirmo grūtību priekšā. Edīte atzīst, ka viņa ir dabas bērns, jo mazotnē gan darbojusies piemājas puķu un sakņu dārziņā, gan piedzīvojusi lielo ravēšanas trakumu kopsaimniecības cukurbiešu laukos. Maz sastapsim cilvēkus, kuriem bērnībā būtu paticis rušināties pa zemi, bet Edītei tas sagādājis prieku. Ģimene dzīvojusi Dobeles Mežrūpniecības saimniecības mājā Bērzkrasti, kas atradās skaistā vietā, meža ielokā, vecsaimniecības teritorijā, bagātā ar lieliem augļu dārziem. Tur bijusi lieliska daždažādu ābeļu, plūmju un ķiršu veco šķirņu kolekcija, kas, iespējams, vēl glabāja arī iepriekšējo saimnieku labvēlīgo auru. Vide un vecāku mīlestība ietekmēja un veidoja topošo personību un tās interesi par visu dzīvo un ziedošo tuvākajā apkārtnē. Ģimenē Edīte bijusi vēlais bērns, māsa Māra ir trīspadsmit gadus vecāka; viņai, kā redzēsim, Edītes dzīves ceļā ir īpaša nozīme.

 

Pirmās skolas gaitas aizveda uz Auru astoņgadīgo skolu. Edīte Kaufmane ir pārliecināta, ka mazo skolu videi ir īpašas priekšrocības, nelielā audzēkņu skaita dēļ pedagogi daudz labāk spēj ieklausīties un uztvert katra skolēna intereses un savdabīgos talantus. Edīte atzīst: „Bioloģijas skolotājai Mirdzai Kagainei ir milzīga loma manā dabaszinātņu apguvē un izpratnes veidošanā par dabas procesiem.” Tieši tāpēc, esot Dobeles novada domes deputātei jau trešo sasaukumu, nekad neesot bijis viegli balsot par mazo skolu slēgšanu, lai gan finansiāli tas ir saprotams...

Pilnu rakstu lasiet Dārzs un Drava rudens numurā!

 

 

Komentāri


Jūsu komentārs

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Dārzs meža vidū
Dārzs meža vidū

Sapnis par pasaku mājiņu klusā meža ielokā reizēm kļūst par īstenību. Kaut ...

Ak, Toskāna...
Ak, Toskāna...

Toskānas vārds saistās ar sauli, brīvdienām, skaistām ainavām, cipresēm, vī...

500 dzirnakmeņu dārzs
500 dzirnakmeņu dārzs

Nīcas novada Bernātos viesu mājā Sīpoli jau daudzus gadus saimnieko Vecvaga...

Simtsešgadīgā ome priecājas par dzīvi
Simtsešgadīgā ome priecājas par dzīvi

Rīdziniecei Emmai Bērziņai 19. oktobrī apritēja 106 gadi – viņa ir arī vien...