Saimnieks LV / 2025.gads (Maijs)
Mūsdienās, mainoties pieprasījumam, nepieciešamas inovatīvas ražošanas tehnoloģijas. Fermentētu piena produktu analogu un alternatīvu ražošanai tiek izmantotas dažādas augu izcelsmes izejvielas. Piena produktu analogus parasti izgatavo no augu izcelsmes materiāliem ar augstāku olbaltumvielu un/vai tauku saturu, jo šīs divas sastāvdaļas ir būtiskākās piena produktu analogu tekstūras un garšas sastāvdaļas.
Pieprasījumu pēc augu izcelsmes produktiem nosaka vides, ētiskie un veselības apsvērumi. Veselīga dzīvesveida tendenču ietekmē patērētāji meklē augu izcelsmes alternatīvas, kuras uzskata par veselīgām. Zinātnieki, ražotāji, valdības un nevalstiskās organizācijas ir vienisprātis, ka šāda patērētāju uzvedība pozitīvi ietekmēs vides ilgtspējību, sabiedrības veselību un dzīvnieku labturību. Šo faktoru mijiedarbības rezultātā pasaules tirgū mainās pieprasījums pēc augu izcelsmes produktiem. Pārtikas ražošanas nozare reaģē uz pieaugošo pieprasījumu, izstrādājot, attīstot un piedāvājot arvien plašāku vegānisku un veģetāru produktu klāstu ar apzīmējumu augu izcelsmes.
Interese par augu izcelsmes pārtikas produktiem, kas paredzēti kā alternatīva sieriem, nepārtraukti pieaug, kopš 2016. gada līdz 2024. gadam šādu produktu īpatsvars globālajā tirgū ir palielinājies par 7.6 %, sasniedzot gandrīz 4 mljrd. USD vērtību. Eiropā pieaug pieprasījums pēc augu izcelsmes pārtikas produktiem, un galvenie šo produktu iegādes iemesli ir bažas par uztura izvēles ietekmi uz klimata pārmaiņām un personisko veselību.
Šie produkti ir izstrādāti tā, lai to garša un konsistence būtu līdzīga tradicionālajam sieram, bet ir izgatavoti no augu izcelsmes sastāvdaļām. Tie atbilst pieaugošajam patērētāju pieprasījumam pēc uztura variantiem, kas ir gan videi...
Pilnu rakstu lasiet maija SAIMNIEKS LV numurā!
Jauniešu pieredzes stāsts Kad pirmo reizi dzirdēju par Mazpulkiem, es domā...
Latvijas lauku saimniecības arvien vairāk piesaista vietējo individuālo inv...
Saimnieciskās darbības veicēji, individuālie komersanti un zemnieku (zvejn...
Ne vienmēr attīstība jāsaista ar jaunākajām tehnoloģijām – šīs intervijas g...