, .
partlycloudy_day 16.1℃
Vārda dienu svin: Modra, Francis, Dmitrijs

No idejas līdz bioloģiskam produktam

Vija RĀKA, Anita RĀBANTE, , 28-04-2023
No idejas līdz bioloģiskam produktam

Lai jebkuru ideju realizētu dzīvē, nepietiek tikai ar vēlmi, jo ir nepieciešams spert pirmo soli izraudzītajā virzienā. Ja jūsu ideja ir ražot bioloģiskus produktus, tad pirmais solis šajā ceļā ir zināšanas un izpratne par šo ražošanas metodi.

Bioloģiskā lauksaimniecība ir videi draudzīga saimniekošanas metode, kas rūpējas par bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu, enerģijas un dabas resursu atbildīgu izmantošanu, augsnes auglības saglabāšanu un uzlabošanu. Tās mērķis ir ražot plašu pārtikas produktu klāstu, kas atbilst patērētāju pieprasījumam pēc precēm, kuras ražotas, izmantojot procesus, kas nekaitē videi, cilvēku, augu vai dzīvnieku veselībai un labturībai. Bioloģiski ražotu produktu pieprasījums ik gadu palielinās, līdz ar to bioloģisko produktu tirgū ir iespējas ienākt jauniem dalībniekiem.

Gan izejvielu audzētājiem, gan pārstrādes uzņēmumiem, gan arī tirgotājiem ir jāievēro likumdošanā noteiktās prasības un jānodrošina produkta izsekojamība visos ražošanas posmos. Kopš 2022. gada 1. janvāra ir stājusies spēkā jaunā Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2018/848 par bioloģisko ražošanu un bioloģisko produktu marķēšanu un ar ko atceļ Padomes Regulu (EK) Nr. 834/2007 (Regula). Jaunajā Regulā ir vairākas izmaiņas un jauninājumi. Viena no būtiskākajām izmaiņām ir operatoru grupu sertifikācija, tādējādi dodot iespēju mazajiem lauksaimniekiem apvienoties un iesaistīties bioloģisko produktu ražošanā un realizācijā jau ar lielāku konkurētspēju. Tāpat arī paplašināts to produktu klāsts, kurus atļauts iekļaut bioloģiskās lauksaimniecības sertifikātā. Augkopībā drīkst izmantot pārejas perioda un bioloģisku heterogēnu augu reproduktīvo materiālu. Lopkopībā galvenās izmaiņas ietekmē nebioloģiski audzētu dzīvnieku ievešanu ganāmpulkā. Nebioloģiski audzētu dzīvnieku iegāde ir atļauta tikai ar iepriekš saņemtu dzīvnieku iegādes atļauju. Atļaujas saņemšana attiecināma arī uz vaislas vīriešu kārtas dzīvnieku iegādi, kas iepriekšējā periodā nebija nepieciešama...

 

 

Pilnu rakstu lasiet aprīļa SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
KUHN Vari-Master uzkarināmie arkli
KUHN Vari-Master uzkarināmie arkli

Daudzpusīgi, viegli regulējami un izturīgi arkli traktoriem ar jaudu no 65 ...

Annaburger universālais organisko mēslu izkliedētājs un ne tikai
Annaburger universālais organisko mēslu izkliedētājs un ne tikai

Daudzpusīgais Annaburger universālais organisko mēslu izkliedētājs ir piemē...

Sauszemes un jūras kalcija īpašību salīdzinājums optimālai izmantošanai lauksaimniecībā
Sauszemes un jūras kalcija īpašību salīdzinājums optimālai izmantošanai lauksaimniecībā

Katru sezonu saimnieks plāno augu maiņu, mēslošanu, augu aizsardzības līdze...

Kultūraugu slimību un kaitēkļu izplatības prognoze septembrim
Kultūraugu slimību un kaitēkļu izplatības prognoze septembrim

Šis gads ir ritējis ar dažādiem dabas sagādātiem pārsteigumiem un vilšanos ...