, .
partlycloudy_night -2.9℃
Vārda dienu svin: Dagmāra, Marga, Margita

Meža audzēšanas riski Latvijā

Diāna Agafonova , 22-01-2021
Meža audzēšanas riski Latvijā

Latvijas teritorijā mežiem jau ilgu laiku bija un būs liela nozīme tautsaimniecībā. Šobrīd jau vairāk nekā aptuveni puse valsts ir klāta ar mežiem. Taču meža īpašnieku vai meža zemes apsaimniekotāju darbu var ietekmēt dažādi faktori – gan pozitīvi, gan negatīvi. Gadās reizēm arī tā, ka nelabvēlīgu faktoru var izmantot un beigās rodas pretējs jeb pozitīvs efekts. Tālāk izklāstīšu nozīmīgākos faktorus, ar kuriem vajadzētu rēķināties, apsaimniekojot mežu.

Mežaudžu augšanas procesā uz tām lielu ietekmi atstāj trīs veidu faktori: abiotiskie, biotiskie un antropogēnie. Abiotiskie un biotiskie faktori ir dabīgie ekoloģiskie faktori; abiotiskie ir nedzīvas dabas (ūdens, uguns, vējš u.c.), bet biotiskie ir dzīvās dabas faktori (pārnadžu bojājumi, kukaiņu bojājumi, sēņu un vīrusu slimības, sugu savstarpējā mijiedarbība u.c.). Savukārt antropogēnie faktori ir tie, ko tīšā vai netīšā veidā rada cilvēks (bojājumi, kas radušies, izmantojot tehniku, cilvēku izraisītas dabas katastrofas, kaitīgu vielu noplūšana dabā u.c.).

Būtisks abiotiskais faktors ir vējš. Latviju bieži skar vētras, kuru ietekmē mežaudzes lielās platībās cieš no vējgāzēm un vējlauzēm, koki tiek izgāzti ar saknēm vai stipra vēja ietekmē tiem tiek pārlauzti stumbri. Pēc zinātnieku prognozēm, Latvijā klimats var kļūt vēl vējaināks, līdz ar to vēl vairāk paaugstināsies vējgāžu un vējlaužu risks. Savukārt sniegs, kas veicina snieglaužu un snieggāžu risku, samazināsies, tāpēc jāseko savā īpašumā esošo audžu stāvoklim, lai nepieļautu vējam izraisīt postījumus savā mežā.

Vairākums no minētiem riskiem rodas audzēs, kur par daudz izņemts koku pēc kopšanas cirtēm, notikusi intensīva kopšana vai arī veikta nevienmērīga retināšana, tāpēc ir ļoti svarīgi pareizi veikt jaunaudžu un krājas kopšanu. Ja mežaudze tiks pārretināta, vējš spēs tajā pārvietoties daudz brīvāk un attīstīt lielāku spiedienu uz palikušajiem kokiem, tādā veidā risks izgāzt un nolauzt kokus palielināsies...

 

 

Pilnu rakstu lasiet decembra SAIMNIEKS LV numurā!

 

Komentāri


Jūsu komentārs

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Zs Radziņi būs robota govis
Zs Radziņi būs robota govis

Zemnieku saimniecība Radziņi atrodas vienā no Dobeles novada nomaļākajām vi...

Mazliet elegances ekskluzīvie saldumi
Mazliet elegances ekskluzīvie saldumi

Aizputē ar labiem panākumiem darbojas ģimenes uzņēmums Mazliet elegances, k...

ZS Bāči vadības grožus pārņem jaunā paaudze
ZS Bāči vadības grožus pārņem jaunā paaudze

Šoreiz devāmies uz Kuldīgas novadu, kur aktīvs jaunais lauksaimnieks Tomass...

Laiks atjaunot meža inventarizāciju!
Laiks atjaunot meža inventarizāciju!

Droši vien daudzi lasītāji ir saņēmuši Valsts meža dienesta (VMD) mežziņa a...