, .
partlycloudy_day 12.5℃
Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

Lopkopībā strādāt stabili un ilgtspējīgi

Rita Kadiķe , 10-02-2022
Lopkopībā strādāt stabili un ilgtspējīgi

Saimnieks LV / 2021.gads (Novembris.)

Alma Bērziņa ir SIA Baltic Vianco Trading valdes locekle kopš uzņēmuma reģistrācijas brīža 2015. gadā. Paralēli šiem pienākumiem Alma ir arī jaunā kooperatīva Latvijas liellops valdes priekšsēdētāja un saimniecības ZS Jundas īpašniece. Tāpēc Baltic Vianco Trading lauksaimniecības dzīvnieku tirdzniecības darbs tiek darīts ar mērķi būt stabilam un uzticamam sadarbības partnerim Latvijas lopkopjiem.

– Kāpēc tika izveidots Baltic Vianco Trading?
Baltic Vianco Trading Latvijā tika reģistrēts 2015. gadā ar pamatmērķi iepirkt un Latvijā attīstīt projektu Baltic Grassland-Beef, kura ietvaros mēs iepirktu Baltijā nobarotus liellopus gaļas eksportam uz Šveici. Tagad šis projekts ir izaudzis no projekta par zīmolu Baltic Grassland-Beef, kurš notur stabilu iepirkuma cenu visa gada garumā un kuram audzē un nobaro lopus daudzas gaļas liellopu saimniecības Baltijā. SIA Baltic Vianco Trading ir vienīgais liellopu un jēru tirdzniecības uzņēmums Latvijā, kas uztur liellopu gaļas zīmolu Baltic Grassland-Beef.

Iepērkam dažādu kategoriju lauksaimniecības dzīvniekus – gan atšķirtos teļus, gan kaujamos, brāķētos liellopus, gan kaujamos liellopus zīmoliem un specifiskiem tirgiem, kā arī jērus nobarošanai ārzemēs. Mūsu Latvijas uzņēmums SIA Baltic Vianco Trading ir Igaunijas Baltic Vianco OÜ meitas uzņēmums. Īpašnieki tātad ir igauņi. Mūsu mātes uzņēmuma akcionāri ir tirgotāji no dažādām Eiropas valstīm (Igaunijas, Šveices, Itālijas, Beļģijas, Holandes utt.). Tāpēc varam būt stabili sadarbības partneri Latvijas lopkopjiem un esam labi informēti par tirgus cenu svārstībām un citiem nozarei vitāli svarīgiem jautājumiem.

– Kāds šis gads bijis uzņēmumam? Cik lopu iepirkts, cik pārdots? Kādas bijušas cenas?
– Mums šis ir nelielu, tomēr nozīmīgu pārmaiņu gads. Šogad pavasarī uzsākām ciešāku sadarbību ar uzņēmumu SIA Baltic Calves. Mūsu nozarē tā ir nestandarta situācija, jo divi konkurenti nolēmuši nevis konkurēt, bet strādāt kopā. Mēs realizējam kaujamos liellopus un jērus, ko Baltic Calves kauj Latvijā, bet eksportējam dzīvos lopus tālākai nobarošanai. Šāda sadarbība mums ļauj būt elastīgākiem, piedāvāt saimniekiem par viņu audzētajiem lopiem optimālās cenas, kā arī būt operatīvākiem, plānojot iepērkamo lauksaimniecības dzīvnieku transportēšanu no saimniecībām uz eksporta novietni.

Cenas un ārzemju pieprasījums šogad ir augstāks nekā jebkad agrāk. Šoruden Latvijas bioloģiskās saimniecības par nobarotajiem liellopiem kautsvarā var saņemt pat 3.40–3.70 EUR/kg. Šobrīd tādas cenas tirgū patiešām eksistē, iepriekš tā nav bijis! Oktobra sākumā paaugstinājās arī zīmola Baltic Grassland-Beef cenas. Tā ietvaros pat par konvencionālām telēm un konvencionāliem kastrātiem jeb vēršiem varam maksāt 3.30–3.40 EUR/kg. Latvijas kautuvēs par konvencionālām nobarotām telēm cena ir tikai 2.20 – 2.60 EUR/kg. Arī atšķirto teļu dzīvsvara cenas šajā sezonā, oktobra vidū, vēl nav sākušas pazemināties. Pilnīgi droši varu teikt – šis kopumā ir veiksmīgs rudens Latvijas lopkopjiem.

Mūsu piedāvājums ir simpātisks tiem saimniekiem, kuri vēlas stabilitāti, skaidrus ienākumus un kuri labi apzinās kvalitātes kritērijus. Šogad ir veicies ar jēru iepirkšanu – no Lauksaimniecības datu centra informācijas noprotu, ka šobrīd esam vienīgais uzņēmums, kas regulāri eksportē dzīvus jērus nobarošanai ārzemēs. Šķiet, arī mūsu sadarbības partneri – aitkopji – ir apmierināti ar šādu sadarbības modeli.

– Kā tiek organizēta lopu iepirkšana? Kur tie tiek pārdoti?
– Mūsu uzņēmumam ir divi pārstāvji – Zane Brance Kurzemē/Zemgalē un Iļja Ļeonovs Vidzemē/Latgalē. Viņi apciemo saimniekus, apskata un novērtē viņu piedāvātos liellopus un piedāvā mūsu cenu. Ja saimnieki vēlas sadarboties, tad mēs plānojam konkrēto dzīvnieku transportēšanu no saimniecībām uz eksporta novietni un tos eksportējam. Brāķētos kaujamos liellopus, sadarbojoties ar SIA Baltic Calves, tagad kaujam tepat Latvijā, Zasā. Mērķtiecīgi nobarotos Baltic Grassland-Beef liellopus eksportējam nokaušanai Lietuvā, UAB Agaras kautuvē. Jērus nobarošanai eksportējam uz dažādām valstīm – Beļģiju, Holandi, Vāciju, Franciju. Atšķirtos teļus pērkam un pārdodam pēc pieprasījuma. Tos eksportējam uz Poliju, Ungāriju, Slovēniju, Horvātiju, Rumāniju u.c. valstīm, kur vēlas teļus no Eiropas nobarošanai un spēj ar mums norēķināties gana īsā laikā, jo esam saimniekiem apsolījuši, ka samaksāsim par visu kategoriju lauksaimniecības dzīvniekiem 10 darba dienu jeb divu nedēļu laikā. Līdz šim (nu jau sešus gadus) esam pildījuši šo solījumu.

SIA Baltic Vianco Trading ir vienīgais liellopu un jēru tirdzniecības uzņēmums Latvijā, kas uztur liellopu gaļas zīmolu Baltic Grassland-Beef.

– Vai kopējā tirgus situācija ietekmējusi arī liellopu tirdzniecību?
– Šis ir ļoti interesants gads. Iespējams, tieši Covid-19 ietekmē ir mainījušās tirgus tendences un prasības. Mēs paši par visu notiekošo esam nedaudz pārsteigti, jo, piemēram, šobrīd, rudens sezonā, kad cenas gan kaujamiem liellopiem, gan atšķirtiem teļiem vienmēr sākušas kristies jau septembrī, joprojām no Eiropas ir tik liels pieprasījums gan pēc liellopu kautķermeņiem, gan pēc teļiem nobarošanai, ka cenas nevis pazeminās, bet par pāris centiem pat turpina paaugstināties. No savas pieredzes varu teikt, ka šādu rudeni pieredzu pirmo reizi.

Grūti paredzēt, cik ilgi vēl var nogaidīt, lai izdotos pārdot dzīvniekus par augstāko cenu. Standarta gados septembrī cenas jau sāka kristies. Šogad tas vēl nav noticis. Dažās valstīs liellopu nobarotāji ir teikuši, ka pieprasījums pēc atšķirtajiem teļiem kritīsies vai vismaz teļu cenas kritīsies, jo šogad graudu un kukurūzas cenas ir tik augstas, ka daži saimnieki izlems tos pārdot kā resursu citiem, nevis barot paši, taču šobrīd kopējā tirgū to vēl nejūt. Acīmredzot tie ir tikai pāris atsevišķi nobarotāji, kuriem augsto spēkbarības izmaksu dēļ neatmaksājas teļus nobarot. Kā jau minēju, šobrīd cenas nav vēl sākušas kristies. Kā zināms, agros pavasaros cenas atkal kāpj, jo vairumtirdzniecībā liellopu un jēru trūkst. Savukārt rudenī cenas krīt, jo vairums saimnieku pirms ziemas grib pārdot tos dzīvniekus, kas pārdodami. Gribētos tomēr saimniekiem ieteikt dzīvnieku pārdošanu atlikt uz pavasari, kas pašreizējā situācijā varētu būt izdevīgāk.

– Šogad tika izveidota kooperatīvā sabiedrība Latvijas liellops. Kāds bija iemesls tās dibināšanai? Kas jau sasniegts?
– Paralēli darbam Baltic Vianco Trading man kopā ar ģimeni bija iespēja izveidot nelielu gaļas liellopu saimniecību, kurā nobarojam 80 dzīvniekus gadā. Esam izvēlējušies Latvijas apstākļiem piemērotas, prasību ziņā pieticīgas gaļas liellopu šķirnes Herefordus, Angusus, nedaudz Sīmentāles šķirni un šo šķirņu krustojumus. Joprojām lielu daļu dzīvnieku pārdodam Baltic Grassland-Beef, bet gandrīz pusi no liellopiem līdz šim ar pievienoto vērtību pārdevām vietējiem gardēžiem – kā kvalitatīvu liellopu gaļu un tās produktus.

Taču pieprasījums no gardēžu puses ik gadu auga, un mūsu saimniecība viena vairs nespēja šo pieprasījumu apmierināt, tāpēc uzrunāju citas saimniecības, kuras liellopus nobaroja un arī tirgoja savu produkciju vietējiem Latvijas patērētājiem, – vai viņi nevēlētos strādāt kopā ar mums? 2020. gada nogalē sanācām kopā 11 saimnieki, kas bija gatavi runāt un domāt par kooperāciju produkcijas realizācijā un ražošanas pašizmaksas samazināšanā.

2021. gada aprīlī reģistrējām kooperatīvo sabiedrību Latvijas liellops. Man ir uzticēts izveidot labi funkcionējošu sistēmu, kas kalpotu gan ražotāju, gan patērētāju interesēm. Maijā uzsākām kopīgu liellopu gaļas tirdzniecību. Piecu darbības mēnešu laikā esam izveidojuši savu internetveikalu www.galaspiegade.lv, informējuši savu klientu loku par jauno sistēmu un pārdevuši jau vairāk nekā 10 t liellopu gaļas, kā arī paplašinājuši sadarbības partneru loku. Tagad savās saimniecībās audzēto liellopu gaļu varam piedāvāt arī ēdināšanas uzņēmumiem, delikatešu ražotājiem, mazākiem veikaliņiem un citiem uzņēmumiem, kurus, strādājot savrup, mēs nespētu ieinteresēt. Šāds sadarbības modelis nepārprotami pierāda, ka mēs varam sasniegt apjomus, kas ir interesanti un pieprasīti ne tikai mājsaimniecībām.

2021. gada aprīlī reģistrētās kooperatīvās sabiedrības Latvijas liellops biedri.

– Kādi ir jūsu nākotnes plāni?
– Vēlos, lai Baltic Vianco Trading palielinātu iepirkto dzīvnieku apjomu. Tas nozīmē, ka nopietni jāstrādā, lai atrastu jaunus un stabilus realizācijas tirgus. Vēlos, lai kopā ar kooperatīva Latvijas liellops kolēģiem izdotos mūsu darbību ievirzīt stabilā un ilgtspējīgā gultnē.

Ceru paspēt šoruden aizbraukt uz pāris nobarošanas fermām Eiropā, lai pamācītos ko jaunu nobarošanas tehnoloģijā. Latvijā to es nekur nevaru apgūt, tāpēc jāmācās ārzemēs. Ir plāns palielināt arī saimniecībā nobarojamo liellopu skaitu, citiem vārdiem sakot, sakārtot un nostabilizēt visu, kas līdz šim veiksmīgi iesākts un izdarīts. Un līdztekus tam rast laiku mierpilnai kopā būšanai ar bērniem.

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle

Piena lopkopībā diezgan bieži sastopamies ar apzīmējumu kombinētās šķirnes....

Domāt, mainīties un pastāvēt
Domāt, mainīties un pastāvēt

Lauksaimniecības nozaru un zemnieku saimniecību attīstībā bieži varam pārli...

SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos
SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos

Latvijas piensaimniecību pēdējo divdesmit, trīsdesmit gadu laikā skārušas ...

Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai
Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai

Ar katru gadu elektroenerģija kļūst aizvien būtiskāks resurss jebkurā saimn...