Vēl aizvien Latvijas piensaimniekiem galvassāpes sagādā tesmeņa iekaisums jeb mastīts. Kādi ir mastīta galvenie ierosinātāji un ar kādām metodēm tos noteikt?
Zināms, ka vieni no svarīgākajiem mastīta izraisītājiem ir Staphylococcus aureus (S. aureus), kas ir kā ierosinātājs vidēji 58.6 % visu mastīta gadījumu valstī1. S. aureus izraisa gan klīnisku, gan subklīnisku mastītu. Pierādīts, ka minēto stafilokoku ļoti viegli ir pārnest uz veseliem dzīvniekiem ar slaukšanas iekārtām un tas ļoti grūti pakļaujas ārstēšanai, tāpēc būtiska ir slimības profilakse un slaukšanas procesa higiēna, jo, kā zināms, S. aureus var atrast uz tesmeņa ādas arī klīniski veselām govīm. S. aureus ir vairāki virulences faktori, kas to padara par bīstamu ierosinātāju, piemēram, toksiskā šoka sindroma toksīns 1, eksfoliatīvie toksīni (A un B) un superantigēns2.
Kā otrs nozīmīgākais mastīta izraisītājs tiek minēts Streptococcus (Strep.) agalactiae, kas konstatējams vidēji ir 10.1 % gadījumu1.. Strep. agalactiae galvenokārt izraisa subklīnisku mastītu, kas galējā gadījumā var rezultēties ar ceturkšņa vai tesmeņa atrofiju. Šo slēpto ierosinātāju var konstatēt, tikai regulāri veicot pārbaudes testus, un tā pirmā pazīme ir palielinātais somatisko šūnu skaits3. Ja dzīvniekam konstatēta Strep. agalactiae, tad vairumā gadījumu tas ir jābrāķē...
Pilnu rakstu lasiet decembra SAIMNIEKS LV numurā!
Zemnieku saimniecība Radziņi atrodas vienā no Dobeles novada nomaļākajām vi...
Aizputē ar labiem panākumiem darbojas ģimenes uzņēmums Mazliet elegances, k...
Šoreiz devāmies uz Kuldīgas novadu, kur aktīvs jaunais lauksaimnieks Tomass...
Droši vien daudzi lasītāji ir saņēmuši Valsts meža dienesta (VMD) mežziņa a...