, .
cloudy 2.6℃
Vārda dienu svin: Lavīze, Luīze, Laila

Kaķumētru dažādība

Ilva Ozola , 27-12-2022
Kaķumētru dažādība

Liela zilganvioleta jūra no maija beigām līdz pat septembrim – tik krāšņas ir kaķumētras. Ja vēl iedomājamies baltu buru un maigi rozā saulrietu... – tāda ir krāsu gamma, ko piedāvā Latvijas stādu audzētavas plašajā šķirņu dažādībā. Kaķumētras ir koši ziedošas visu vasaru, labs aizvietotājs lavandām, ja tās negrib augt. Pieticība augsnes ziņā paver plašas izmantošanas iespējas. Slimību un kaitēkļu izturīga, pacieš karstumu, pievilina kukaiņus.

Plašāk zināma ir lielziedu kaķumētras (Nepeta grandiflora) šķirne ‘Zinser’s Giant’, kas sasniedz 70–90 cm. Viegli pelēkzaļš, aromātisks lapojums klāj stāvos cerus, to galos veidojas mazas, zilganvioletas ziedu taurītes, kas bagātīgi zied no jūnija līdz pat augustam. Pēc pārziedēšanas, kad cers sāk balot, ziedkātus saīsina, lai veidotos jauni dzinumi, un pēc dažām nedēļām seko atkārtota ziedēšana. Šī ir pieticīga šķirne, kas labi aug nabadzīgās un vidēji bagātās augsnēs, labāk pilnā saulē, var arī pusēnā, bet tad iespējama stīdzēšana. Kad cers sasveras uz sāniem, tas jāsaīsina, lai turētos taisni.

‘Bramdean’ ir godalgota lielziedu kaķumētras (Nepeta grandiflora) šķirne, kas sasniedz ap 70–80 cm augstumu, cers plašs, ar aromātisku lapojumu pelēkzaļā krāsā. Ziedi galotnēs, gaiši violetzili, bagātīgi no jūnija līdz pat septembrim, ja noziedējušās ziedkopas saīsina. Pieticīgs, izturīgs augs vidēji mitrām līdz pat sausām augsnēm, pilnā saulē vai vieglā pusēnā.

Šķirne ‘Six Hill Giant’ ir viena no garākajām Fāsena kaķumētru šķirnēm – līdz 90 cm, bet bieži izliecas, stādījumā nepārsniedzot 60 cm. Ceri kupli, dzinumu galos zilganvioleti, smalki veidoti ziedi. Pēc pārziedēšanas vēlams krūmu saīsināt, lai saglabātu kompaktu augumu un veidotu atkārtotu ziedēšanu. Stādāma vidēji mitrās augsnēs, saulainās vietās vai vieglā noēnojumā. No kopējā bariņa izceļas daži pieminēšanas vērti īpatņi ar citām pazīmēm...

 

 

Pilnu rakstu lasiet ŠEIT!

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
No nulles līdz savam biškopības uzņēmumam. 4. daļa.
No nulles līdz savam biškopības uzņēmumam. 4. daļa.

Sveicināti, es esmu Jānis Andiņš, un šis ir mans trešais gads, apgūstot biš...

Nepārtraukti mācīties un baudīt dzīvi laukos
Nepārtraukti mācīties un baudīt dzīvi laukos

Vidzemes pusē, Krimuldas un Sējas pagastos iekārtojusies saimniecība Lejasl...

Latvijas lepnums un tradīcija – Lielie pelēkie zirņi
Latvijas lepnums un tradīcija – Lielie pelēkie zirņi

Ikdienā veikalos ir nopērkami mazie zirņi, gan veseli, gan šķeltā veidā. Ap...

Latvijas dzeltenā ābolu kāļa renesanse
Latvijas dzeltenā ābolu kāļa renesanse

Dzeltenais ābolu kālis ir leģenda. Daudz par to dzirdēts, bet pēdējos pārd...