, .
snow -1.1℃
Vārda dienu svin: Ignats, Virgīnija

Kādu žogu gādāt?

Ligita Timma , 22-12-2020
Kādu žogu gādāt?

Dārzs un Drava / 2019.gads (Pavasaris.)

Žogs ir būtiska jebkuras apbūves sastāvdaļa, bet jo sevišķi tas nepieciešams lauksaimniecības un mežu dzīvnieku ganību norobežošanai, kā arī dārzu pasargāšanai no nevēlamiem ciemiņiem. Ja augļudārzs atrodas netālu no meža, salam iestājoties, stirnas un zaķi ir klāt, kā likts. Šo teritoriju norobežošanai visbiežāk izvēlas ruļveida stiepļu žogus, kas ir ātri uzstādāmi un prasa arī salīdzinoši mazākus finansiālus ieguldījumus. Tos izdevīgi izmantot arī privātmāju vajadzībām, it īpaši laukos, kur iežogojama lielāka platība. Tirgū tiek piedāvāti pīti un metināti stiepļu žogi. Latvijā pītos žogus ražo tikai vienā uzņēmumā – SIA Žogu Fabrika, kuras pārstāvim Aivaram Kņevinskim lūdzām pastāstīt par dažādiem žogu veidiem.

Pītais žogs
Pītais stiepļu žogs veidots no savstarpēji savītām, cinkotām vai ar PVC slāni pārklātām cinkotām stieplēm. Pinuma acs ir rombveida, tās izmērs tradicionāli ir 5 x 5 vai 6 x 6 cm. Pinums ir elastīgs un lieliski piemērots vietām ar nelīdzenu reljefu. Pītie žogi jau gadu desmitiem ir viens no populārākajiem žogu veidiem gan pie mums, gan citās Eiropas valstīs, gan arī kopumā pasaulē. Tos izmanto privātmāju, dārzu, lauksaimniecības un industriālu teritoriju, kā arī sporta, lidostu, militāro teritoriju norobežošanai.

Pinuma stieples diametrs pītajiem žogiem bez PVC pārklājuma visbiežāk (ņemot vērā arī preču piedāvājumu, kāds nāk no Krievijas un Baltkrievijas) mēdz būt no 1,6 līdz 3 mm, jo tieši pēc šiem žogiem tirgū ir lielākais pieprasījums. Pītajiem žogiem ar PVC pārklājumu populārākais stieples diametrs – no 2,7 līdz 4,1 mm. Žogi no stieples ar lielāko diametru paredzēti objektiem, kam nepieciešama drošāka aizsardzība no nelūgtiem viesiem.

Pītais žogs ar skavām tiek stiprināts pie metāla stabiem. Tos iebetonē 0,5–1 m dziļi. Jāņem vērā, ka betonam jāļauj izžūt, tikai tad var stabus noslogot. Ieteicamais attālums starp stabiem ir 2,5–3 m. Ik pēc 25 m liek īpaši nostiprinātus atsaišu stabus, tāpat tiem jābūt apžogojuma sākumā, beigās un katrā virziena maiņas vietā. Visā žoga augstumā ik pēc pusmetra tiek novilktas tērauda stieples. Lai stiepli stingri nostieptu, noteikti jāizmanto speciālie Pītais žogs. spriegotāji. Aivars Kņevinskis novērojis, ka dažkārt cilvēki nezina, ka vajadzīga arī šāda nostiprinoša stieple, vai arī neprot to pareizi uzlikt. Stieples novilkšana žogu labāk noturēs, padarīs elastīgāku, un rezultātā žogs ilgāk kalpos.

Ieteicams izvēlēties tāda paša diametra stiepli, kāda izmantota pinumam. Ja liek pīto žogu ar PVC pārklājumu, tad jāiegādājas stieple ar tādu pašu pārklājumu. Trosi šim nolūkam eksperts neiesaka izvēlēties, jo stieple gan labāk izskatīsies, gan arī to varēs labāk nospriegot. Turklāt var gadīties, ka trose ar laiku sāk spuroties.

Pīto žogu piedāvājumā dominē zaļie, retāk brūnie toņi. Ruļļos parasti ir 25 vai 50 m pinuma. Biežāk tiek izmatoti līdz 2 m augsti žogi, taču iespējams iegādāties arī augstākus.

Iegādājoties žoga pinumu
Jāpievērš uzmanība izejmateriālu kvalitātei un atbilstībai standartam. Slikta cinka kvalitāte būs iemesls ātrai pinuma rūsēšanai. Rūsas pēdas jaunā cinkota žoga pinumā liecina par sliktu cinkojumu. Nav ieteicams pirkt pinumu, kas izgatavots no necinkotas stieples. Visdrošāk žogu iegādāties no ražotāja vai oficiālā pārstāvja. Jāseko, lai žogam būtu atbilstoša tehniskā dokumentācija, garantija, atbilstības deklarācija. Pītā žoga cena vienmēr ir atkarīga no izmantotā metāla daudzuma. Tāpēc pievērsiet uzmanību stieples diametram un apstrādei, ruļļa augstumam un garumam, sieta acs izmēram. Ražotāji, lai piedāvātu zemāku vienas vienības cenu, mēdz ietaupīt uz materiāla daudzumu. Tāda cena pirmajā brīdī var šķist ļoti pievilcīga, taču jāņem vērā, ka žoga kvalitāte un kalpošanas ilgums arī būs atbilstoši zems. Atcerieties – jo lielāks acs izmērs, jo neizturīgāks pītais žogs, jo mazāks stieples diametrs, jo mazāka stieples lieces izturība.

Lauksaimniecības žogs
Atsevišķa pīto žogu kategorija ir lauksaimniecības žogi. Tas teritorijas ierobežošanai ir pats vienkāršākais un finansiāli izdevīgākais metāla stiepļu žoga veids. Vislabāk piemērots mājlopu ganību ierobežošanai, briežu dārziem un savvaļas dzīvnieku aizturēšanai, lai tie nevarētu nodarīt postījumus, piemēram, augļudārziem, stādu plantācijām, mežu stādījumiem vai traucēt satiksmi uz automaģistrālēm vai dzelzceļa.

Tirgū tiek piedāvāti vismaz 20 dažādi lauksaimniecības žogu varianti, kas veidoti atbilstoši paredzētajam pielietojumam. Piemēram, briežu dārzam būs nepieciešams augsts un izturīgs žogs, savukārt mazākiem meža iemītniekiem vai aitu ganībām derēs metru augsts žogs, kura stieples diametrs ir mazāks. Dažādas ir arī pinuma acis.

Lauksaimniecības žoga sieti tiek veidoti no cinkotām tērauda stieplēm, kas sapītas savā starpā. Lauksaimniecībai paredzētā žoga galvenā īpašība ir tā izturība, jo visbiežāk tas tiek izmantots mājlopu iežogošanai. Šāda veida žogam vienmēr ir visaugstākās prasības. Pateicoties īpašajam stiepļu pinuma veidam, lauksaimniecības žogs ir ļoti izturīgs pret stiepi, triecieniem un cita veida deformācijām. Žoga augstums prasti ir no 1 līdz 2 m, tas nopērkams 50 vai 100 m ruļļos.

Lauksaimniecības žogs ir vienkārši uzstādāms, to viegli var veikt katrs saimnieks pats. Žogs tiek stiprināts pie impregnētiem koka stabiem, protams, var izmantot arī metāla stabus, kas gan prasīs lielākus izdevumus. Lauksaimniecības žogam stabus var izvietot ik pēc 3–4 m. Tos var nebetonēt, bet vienkārši iesist zemē, aptuveni metru dziļi. Atsaites liek ik pēc 30 m. Pašu žogu pie stabiem piestiprina ar skavām. Žogu var spriegot ar parastajām plakanknaiblēm, nav vajadzīgi speciāli instrumenti.

Speciāli aitu ganībām
Iespējams iegādāties lauksaimniecības žogu, kas tieši paredzēts aitu ganību nožogošanai. Izmaksu ziņā šis ir izdevīgs risinājums, jo aitu žoga ražošanai izmantoto stiepļu skaits veido divas reizes lielāku acs platumu nekā parastajam lauksaimniecības žogam, taču tas izcili veic savu darbu – notur aitas aplokā.

Kā izvēlēties lauksaimniecības žogu
Iegādājoties žogu, ir jāpievērš uzmanība stiepļu diametram. Vai tas ir vienāds visā žoga augstumā. Parasti tas ir, sākot no 2 mm. Lauksaimniecības žoga īpatnība – mainīgs acu lielums visā žoga augstumā. No apakšas ir mazākas acis, lai teritorijā nevarētu iekļūt mazāki dzīvnieki, virzienā uz augšu tās ir arvien lielākas. Piedāvājumā ir dažādi izmēri. Tāpēc, izvēloties sev piemērotākā augstuma un stingrības žogu, kam ir atbilstoša lieluma acis, jāapdomā, kādi dzīvnieki tiks iežogoti, kādi meža iemītnieki apkaimē visbiežāk sastopami un kādiem mērķiem žogs tiks izmantots.

Metināta sieta žogs
To izgatavo no savstarpēji sametinātām cinkotām stieplēm. Visbiežāk stieple tiek klāta ar PVC slāni zaļā krāsā. Piemērots privātmājām, dārziem, skolām, parkiem, stadioniem un industriāliem objektiem. Atsevišķi metināta žoga veidi izmantojami dzīvnieku būrīšu un putnu voljēru izgatavošanai. Atkarībā no pielietojuma stieples diametrs mēdz būt no 0,65 līdz 3 mm, savukārt augstums – no 0,6 m līdz 2 m. Jo lielāks stieples biezums, jo žoga siets ir izturīgāks. Papildu drošību un ilgāku ekspluatācijas laiku žogam nodrošina PVC pārklājums. Atkarībā no vajadzībām tiek piedāvāti dažādas izturības žogi – neliela dārziņa iežogošanai, lidostu un citu augstas drošības objektu aizsardzībai.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Edgars un Liena Mucenieki – mākslinieki, bioloģiskie saimnieki, biškopji un “Lienas Medus”
Edgars un Liena Mucenieki – mākslinieki, bioloģiskie saimnieki, biškopji un “Lienas Medus”

Mūsu saimniecības Puteņi pirmsākumi meklējami 2008. gadā, kad pievērsāmies ...

"Baltijas Pinumi" - GROZI
"Baltijas Pinumi" - GROZI

Andris Lejnieks ir klūdziņu pinējs trešajā paaudzē....

Aktuālākās ābeļu un bumbieru slimības
Aktuālākās ābeļu un bumbieru slimības

Integrētajā augu aizsardzībā ir ļoti svarīgi atpazīt kaitīgos organismus, n...

Atziņas par vīnogu potēšanu Latvijas klimatiskajos apstākļos
Atziņas par vīnogu potēšanu Latvijas klimatiskajos apstākļos

Vīnogu potēšana Latvijā vēl ir pasveša un nenovērtēta nodarbe, jo tiek uzsk...