, .
cloudy 1.6℃
Vārda dienu svin: Alise, Auce, Enija

Kad acis nogurušas

Vija Eniņa , 29-12-2020
Kad acis nogurušas

Tas, kā izskatās un jūtas cilvēka acis, lielā mērā atkarīgs no tām uzliktās slodzes un visa organisma veselības stāvokļa kopumā. Pārmērīgu acu piepūli rada gan visi ekrāni (TV, datora, telefona), gan nepietiekams apgaismojums, veicot precīzus darbiņus, gan sīki burti (piemēram, dažādās anotācijās, etiķetēs, kur norādīts produktu sastāvs). Rezultātā tās sāk asarot, sūrstēt, sāpēt vai kā citādi atgādināt par sevi. Pavasarī problēmas var sagādāt augu putekšņi. Arī pārmērīga sāls lietošana uzturā var ietekmēt acu labsajūtu – radīt tūsku, kas padara plakstiņus smagus.

Nogurušām acīm var izmantot dažādu ārstniecības augu tējas – gan ārīgai lietošanai (apmazgāšanai, kompresēm), gan iekšķīgi.

Vērtīgie žibulīši
Acu problēmu gadījumā tradicionāli izmanto žibulīšu lakstus. Žibulīši ir viengadīgi pusparazītiski lakstaugi, kas bieži sastopami pļavās, ceļmalās, mežmalās, norās. Augu stublāji stāvi, nezaroti vai zaroti, līdz 30 cm augsti. Lapas pretējas, sēdošas, malas ar rupjiem zobiņiem. Ziedi divlūpaini, balti vai ar violetām dzīsliņām, zilgani vai gaiši violeti, sakopoti vārpās pa vienam plati olveida seglapu žāklēs. Zied no maija, jūnija līdz septembrim, oktobrim. Auglis – pogaļa. Žibulīšu lakstiem ir pretiekaisuma, antibakteriāla, savelkoša, pretsāpju, spazmolītiska darbība.

No žibulīšu lakstiem visbiežāk gatavo uzlējumu: vienu ēdamkaroti sasmalcinātas drogas aplej ar glāzi verdoša ūdens, ļauj 20–30 minūtes ievilkties, nokāš, dzer pa ½ glāzei 2–3 reizes dienā, kā arī izmanto ārīgi apmazgājumiem, kompresēm, pilieniem. Uzlējuma vienlaicīga lietošana iekšķīgi un ārīgi dod jūtamāku efektu. Ar šo uzlējumu dziedē plakstiņu un asaru kanālu iekaisumu, konjunktivītu, miežagraudu, radzenes bojājumus un citas acu problēmas.

Ārstniecības žibulītis – Euphrasia stricta

Kādi augi vēl der
Tāpat noderīgas var būt dažādas citas drogas ar pretiekaisuma darbību – kumelīšu ziedi, kliņģerīšu ziedi, ievas ziedi, sētložņas laksti, virzas laksti, bērzu lapas, rudzupuķes ziedi, mellenes lapas.

No minētajām drogām uzlējumu gatavo līdzīgi – ēdamkaroti drogas aplej ar glāzi verdoša ūdens, ļauj 20 minūtes ievilkties, nokāš. Siltu uzlējumu izmanto acu apmazgājumiem, skalojumiem, kompresēm, to var lietot arī iekšķīgi pa ½ glāzei vairākas reizes dienā.

Tomēr palaikam acis jāatpūtina, veroties uz mākoņiem debesīs…

Komentāri


Jūsu komentārs

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Vai bites glābs litijs?
Vai bites glābs litijs?

Biškopji gaida jaunus iedarbīgus akaricīdus...

Koku maģija. Ābele un vilkābele
Koku maģija. Ābele un vilkābele

Daudzi būs ievērojuši, ka, pie viena koka pieejot, var smelties spēkus, bet...

Ar augiem pret pinnēm
Ar augiem pret pinnēm

Furunkuli un pinnes mēdz piemeklēt cilvēkus diezgan bieži, īpaši tos, kurie...

Baldriāns nomierina un uzlabo atmiņu
Baldriāns nomierina un uzlabo atmiņu

Baldriāns, balderjānis, buldurjānis, buldurs, valeriāns, buldurene, bulduri...