, .
fair_night 3℃
Vārda dienu svin: Vēsma, Fanija

Izstrādāts plāns invazīvā Spānijas kailgliemeža ierobežošanai

Maija Rēna , 08-04-2021
Izstrādāts plāns invazīvā Spānijas kailgliemeža ierobežošanai

Saimnieks LV / 2019.gads (Aprīlis.)

Desmit gadu laikā, kopš Latvijā konstatēts vietējiem augiem kaitīgais invazīvais Spānijas kailgliemezis, šis bezmugurkaulnieks atrasts jau vismaz 57 teritorijās. Lai apturētu tālāku tā izplatību, Daugavpils Universitātes Dabas izpētes un vides izglītības centrs, sadarbojoties ar Dabas aizsardzības pārvaldi, ir izstrādājis Spānijas kailgliemeža ierobežošanas plānu.

Latvijas teritorijā kaitēklis galvenokārt ievazāts ar importētajiem stādiem, kuru saknes aptverošā augsne satur gliemeža olas. Pirmo reizi tas konstatēts Pastendē, bet patlaban ir apstiprinātas jau 57 sugas atradnes, kuras atrodas galvenokārt valsts centrālajā daļā. Tomēr Spānijas kailgliemezis pagaidām vēl nav ieguvis oficiālu invazīvas sugas statusu.

„Līdz ar stāda iestādīšanu kailgliemezis veiksmīgi iedzīvojasmūsu dārzos un pa ceļmalām, grāvmalām un ūdenstilpju piekrastēm dodas tālāk iekarot gan kaimiņu dārzus, gan arī dabiskās teritorijas. Tāpēc preventīvie pasākumi jāievēro ne tikai mazdārziņu īpašniekiem, bet arī pašvaldībām un attiecīgajām valsts institūcijām,” skaidro Dabas aizsardzības pārvaldes CITES nodaļas vecākā valsts vides inspektore Evija Andrušķeviča.

Šis kaitēklis ir ļoti ēdelīgs un savā ēdienkartē maz izvēlīgs, nesmādējot praktiski neko, kas pagadās pa ceļam, turklāt tas ir spējīgs ļoti ātri vairoties, līdz ar to pat viens īpatnis nākotnē var sagādāt problēmas mazdārziņa īpašniekiem.

Spānijas kailgliemeža izplatības ierobežošana mazdārziņa līmenī nav nedz dārga, nedz sarežģīta, taču tas ir laikietilpīgs pasākums, stāsta E. Andrušķeviča. Pietiks vien ar vēlmi glābt savu dārzu no šī kaitēkļa, pāris strādīgām rokām un dažām viltībām – tās izskaidrotas klāt pievienotajā infografikā. Detalizētāk tās aprakstītas Spānijas kailgliemeža sugas izplatības ierobežošanas plānā https://ej.uz/kailgliemezis_plans/.

Spānijas kailgliemezis ir ierindots starp 100 visvairāk invazīvajām sugām Eiropā, tas apdraud dabiskos biotopus, vairojas savvaļā, samazina ekosistēmu pakalpojumu kvalitāti, rada apdraudējumu cilvēka un mājdzīvnieku veselībai. Sugas ierobežošanas plānā ir apkopota aktuālākā informācija par Spānijas kailgliemeža izplatību un invāziju Latvijā, kā arī sniegti ieteikumi tiesiskā regulējuma pilnveidošanai, ziņošanas un ātrās reaģēšanas, izpētes, izglītošanas un informēšanas uzlabošanai. Plānā ir aprakstīta nepieciešamā rīcība un pasākumi gliemežu skaita un izplatības ierobežošanai, kā arī apkopota informācija par ierobežošanas metodēm un līdzekļiem. Sugas ierobežošanas plāns ir izstrādāts Latvijas Vides aizsardzības fonda finansētā projekta Nr. 1–08/47/2017 Datu ieguve par invazīvo sugu Spānijas kailgliemezi (Arion lusitanicus) Latvijā ietvaros.

„Latvijā vēl ir iespējams ierobežot sugas izplatību. Taču ir pēdējais laiks nekavējoties sākt to darīt. Šobrīd sugas ierobežošanu savu iespēju robežās veic tikai tie iedzīvotāji, kuru īpašumos gliemeži ir savairojušies. Reti kuram ir iespēja, tiesības un interese kailgliemežus ierobežot ārpus sava īpašuma robežām. Tāpēc šajās vietās suga turpina netraucēti vairoties un izplatīties,” pauž E. Andrušķeviča.

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle

Piena lopkopībā diezgan bieži sastopamies ar apzīmējumu kombinētās šķirnes....

Domāt, mainīties un pastāvēt
Domāt, mainīties un pastāvēt

Lauksaimniecības nozaru un zemnieku saimniecību attīstībā bieži varam pārli...

SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos
SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos

Latvijas piensaimniecību pēdējo divdesmit, trīsdesmit gadu laikā skārušas ...

Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai
Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai

Ar katru gadu elektroenerģija kļūst aizvien būtiskāks resurss jebkurā saimn...