Saimnieks LV / 2025.gads (Maijs)
Mūsdienu lauksaimniecība saskaras ar divām lielām problēmām: klimata pārmaiņām un augsnes degradāciju. Tradicionālās intensīvās lauksaimniecības metodes gan rada SEG izmešus, gan ievērojami bojā augsnes struktūru. Risinājums varētu būt tiešā sēja – viena no reģeneratīvās lauksaimniecības praksēm, kas ļauj ne tikai samazināt emisijas, bet arī uzlabot augsnes veselību un nodrošināt ilgtspējīgu ražošanu nākotnei.
Jānis Kažotnieks – Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Inženiertehniskās nodaļas vadītājs ir vadošais tiešās sējas speciālists Latvijā. Viņš piedalās projektos, kas veicina un popularizē ilgtspējīgas lauksaimniecības metožu ieviešanu, tajā skaitā tiešo sēju un citas reģeneratīvās lauksaimniecības prakses. Šajā intervijā Jānis Kažotnieks dalās pieredzē un savā skatījumā par tiešās sējas priekšrocībām, reģeneratīvās lauksaimniecības nākotni Latvijā un tādām iniciatīvām kā oglekļa programma.
– Kas ir tiešā sēja?
Jānis: – Tiešā sēja (no-till) ir lauksaimniecības metode, kurā sēklas iestrādā augsnē bez iepriekšējas aršanas vai citas mehāniskas apstrādes. Šajā procesā augsne paliek praktiski neskarta gan pirms sējas, gan tās laikā, tādējādi saglabājot tās dabisko struktūru un auglību. Turklāt šī metode ir ievērojami videi draudzīgāka nekā tradicionālā zemes apstrāde.
– Kā definētu tiešo sēju, kā tā atšķiras no tradicionālajām lauksaimniecības metodēm?
Jānis: – Tiešā sēja ir viens no bezaršanas...
Pilnu rakstu lasiet maija SAIMNIEKS LV numurā!
Ērgļu apkārtnes pakalnos – vienā no Latvijas gleznainākajām vietām, Ogres ...
Mūsdienās, mainoties pieprasījumam, nepieciešamas inovatīvas ražošanas tehn...
Jauno Transporter un Caravelle modeļu tirdzniecības uzsākšana sakrīt ar leģ...
SIA Tornum pamatdarbības virziens ir graudu pirmapstrādes kompleksu projekt...