, .
partlycloudy_day 5.4℃
Vārda dienu svin: Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne

Guļvietu komforts

Aiga Kaļva-Avotiņa , 04-04-2023
Guļvietu komforts

Saimnieks LV / 2021.gads (Decembris.)

Vēsturiski govju guļvietas sāka lietot 20. gadsimta 50. gados, lai praktiski organizētu barošanu un mēslu izvākšanu. Tikai pēdējās desmitgadēs lopkopji pievērš arvien vairāk uzmanības tam, lai guļvietas būtu ērtas un patīkamas arī pašai govij, jo izrādās, ka, palielinot govju komfortu, tās dod vairāk piena, tātad nes lielāku peļņu saimniekam.

Guļvietās govis pavada teju pusi sava mūža – 10–15 stundas diennaktī. Pētījumi pierāda, ja govis ir spiestas gulēt mazāk kā 10 stundas diennaktī, tās izrāda daudz vairāk stresa pazīmju, turklāt tas negatīvi ietekmē arī fizioloģiskos rādītājus. Ganāmpulkos, kuros govīm nav iespēju komfortabli atpūsties guļvietās vismaz 10–12 stundas diennaktī, ir mazāks izslaukums, mazāka barības apēdamība, govis ir nervozākas. Ilgstoši stāvot, palielinās spiediens uz kājām un nagiem, līdz ar to vairāk govju ir klibas.

Pareizam guļvietu plānojumam ir būtiska nozīme. Vērtējot govju uzvedību apmēram divas stundas pēc atgriešanās no slaukšanas (vai ap plkst. 6 no rīta robotizētās kūtīs), vairāk nekā 85 % govju guļvietās vajadzētu gulēt. Ja vairāk nekā
15 % govju ar divām vai četrām kājām stāv guļvietās, tas liecina, ka guļvietas netiek uzskatītas par komfortablām. Iemesli var būt dažādi – cieta guļvietas pamatne, nepareiza izmēra guļvietu konstrukcijas vai sociālais stress; tāpēc ikreiz jāizvērtē konkrētā situācija.

Šajā gadījumā guļvieta ir nedaudz par īsu, jo govs nevar komfortabli atbalstīt pakaļkājas. Lielāka iespēja vides mastītam, astes un kāju trau-mām. Guļvietas izmērus nosaka pēc lielākās govs ganāpulkā. Ieteicami pakaiši. 

Guļvietu uzbūve
Noguļoties un pieceļoties, govs sasveras uz priekšu aptuveni par 70 cm. Ja guļvietas priekšgalā nebūs atvēlēts 0.7–1 m brīvas vietas bez šķēršļiem, govis neizmantos šo guļvietu vai arī gulēs tajā šķērsām. Ja guļvietu rindas atrodas pretī viena otrai, šī brīvā zona jārēķina katrai guļvietai atsevišķi, jo pretī esošā govs kavēs otras govs apgulšanos.

Govis gulēs mazāk, ja jutīsies apdraudētas, – šis instinkts saglabājies no seniem laikiem. Govis instinktīvi neizvēlēsies guļvietas, kurās būs traucēta to strauja piecelšanās. Novietojot skausta stieni un guļvietas priekšpusē norobežojošo stieni vai lentu nepareizā augstumā, dramatiski kritīsies govju vēlēšanās apgulties guļvietā. Ja govis cenšas guļvietā nostāties diagonāli un vilcinās apgulties, tas nozīmē, ka traucē skausta stienis. Ieteicamais tā augstums ir 120–130 cm. Ja priekšā izmantota ierobežojošā lenta vai stienis, jāpārliecinās, ka tas netraucē govīm, un nepieciešamības gadījumā jāpārceļ augstāk vai zemāk.

Guļvietu skaits
Guļvietu skaitam jābūt vienādam ar govju skaitu grupā, ideālā gadījumā – par 5 % vairāk nekā govju. Tas ļaus pirmpienēm un zemāka ranga govīm atrast guļvietu, kā arī uzlabos higiēnu kūtī, samazinot somatisko šūnu skaitu ganāmpulkā. Pārblīvētas govju grupas palielinās traumu risku un klibumu, kā arī konkurenci pie barības galda – rezultātā samazināsies izslaukums. Kā liecina saimnieku pieredze, ja pārblīvētā grupā samazina govju skaitu, tad grupas vidējais izslaukums pieaug.

Elastīgā priekšējā lenta ir par zemu, govis spiestas iegulties šķērsām guļvietā un nespēj ceļoties izstiept galvu uz priekšu. Lentas augstumam jābūt 90 cm.

Guļvietas pamatne
Govis vienmēr dod priekšroku pareizi koptām (tīrītām un līdzinātām) dziļajām guļvietām, īpaši smilšu guļvietām. Šādām guļvietām nepieciešama pielāgota, dārgāka mēslu izvākšanas sistēma. Nekoptas dziļās guļvietas dramatiski samazina govju komfortu, palielina mastīta un traumu risku. Otrā izvēle ir par labu guļvietām ar matračiem. Šīs guļvietas ir salīdzinoši lētākas un vieglāk kopjamas – nepieciešams vien pāris reižu dienā notīrīt mēslus. Obligāti nepieciešams arī vismaz 2 cm pakaišu slānis (smalcināti salmi, skaidas u.c.), kas nodrošinās labu guļvietas higiēnu un radīs papildu amortizāciju. Bez pakaišiem būs vairāk mastīta gadījumu un traumu. Trešā izvēle ir guļvietas ar gumijas paklājiem, tomēr, tāpat kā betona grīdas, šis guļvietu veids bez pakaišiem pieaugušām govīm nepiesietās turēšanas kūtī nebūtu ieteicams. Drīz vien govīm veidosies locītavu traumas, tās daudz mazāk laika pavadīs guļot, pasliktināsies to veselības stāvoklis. Ziemas periodā šāds segums nenodrošina termoizolāciju, tāpēc nepieciešams dāsni lietot pakaišus.

Guļvietas pamatnei nepieciešams vismaz 4 % slīpums šķidruma novadīšanai.

Ja govis guļvietās guļ nepareizi vai izvēlas gulēt mēslu ejās, ir nopietnas problēmas ar guļvietu komfortu. Šajā gadījumā skausta stienis un priekšējais norobežojošais stienis bija novietoti par zemu, bet guļvietas lielākajām govīm bija pārāk īsas.

Atspiedumi (higromas) uz ribām pārāk šauru guļvietu dēļ. Govīm nevajadzētu pieskarties guļvietu norobežotājiem, kad tās apguļas vai pieceļas.

Bursīti (locītavu somiņas iekaisumi) uz priekškājām un pakaļkājām liecina, ka guļvietas ir pārāk cietas. Šajā gadījumā paklājiem nepieciešams mīkstu un sausu pakaišu slānis.

Govju guļvietas shēma.

Guļvietu izmēri
Plānojot fermā guļvietas, jāvadās pēc lielākās govs ganāmpulkā. Pareiza izmēra guļvietā govs var iegulties taisni un komfortabli atbalstīt kājas, bet guļvietas mala atrodas zem astes, lai mēsli nonāktu mēslu ejā. Pēdējos gados, pateicoties intensīvai govju selekcijai, ir mainījušies guļvietu izmēru standarti. Dažas pirmpienes augumā pārspēj savas mātes, tādēļ tām nepieciešamas lielākas guļvietas.

Tabulā norādītas uzņēmuma DeLaval rekomendācijas guļvietu izmēriem (no 2016. g.). Tās var atšķirties no citu ražotāju rekomendācijām vai vietējās likumdošanas norādījumiem.

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle

Piena lopkopībā diezgan bieži sastopamies ar apzīmējumu kombinētās šķirnes....

Domāt, mainīties un pastāvēt
Domāt, mainīties un pastāvēt

Lauksaimniecības nozaru un zemnieku saimniecību attīstībā bieži varam pārli...

SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos
SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos

Latvijas piensaimniecību pēdējo divdesmit, trīsdesmit gadu laikā skārušas ...

Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai
Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai

Ar katru gadu elektroenerģija kļūst aizvien būtiskāks resurss jebkurā saimn...