Saimnieks LV / 2025.gads (Marts)
Galēnu pagastā SIA Gribolva jau vairāk nekā 35 gadus audzē govis un graudus. Viss sākās tālajā 1989. gadā, kad tika dibināta zemnieku saimniecība, iegādātas pirmās Holšteinas melnraibās telītes. Pašlaik ganāmpulkā ir 160 slaucamas govis un tā jau ir mājlopu paaudze, kas pielāgojusies mūsdienu tehnoloģijām un ieguvusi krietni augstu ražību.
Kamēr govis laiski zviln pakaišos jaunajā novietnē un ik pa brīdim relaksējas pie muguru masējošās birstes, lai vēlāk dotos izslaukties, varam mierīgi parunāt ar saimniekiem – Paulu un Anitu Sermajiem.
– Kā sākās saimniekošana?
Pauls: – Saimniecību 1989. gadā izveidoja mani vecāki Jevgenija un Jāzeps Sermie. Mantojām vectēva zemi – 30 ha, ar kuriem arī sākām. Mērķtiecīgi virzījāmies uz piena lopkopību – sākumā bija divas govis, gadu gaitā to skaits ievērojami pieauga.
– Un evolūcijas process?
Pauls: – Saimniecības darbos esmu iesaistīts no bērnības. Gadiem ritot, pabeidzis Latvijas Lauksaimniecības universitātes Meža fakultāti, nolēmu strādāt mājās. Tad, izmantojot Struktūrfondus, kļuvu par jauno zemnieku, dibināju savu zemnieku saimniecību Jaungribolva, kas nodarbojas ar graudkopību. Tā ir attīstījusies un joprojām darbojas. Ar gadiem, kad aktualizējās jautājums par pēctecību, zemnieku saimniecība Gribolva tapa par SIA, kurā es tiku iesaistīts kā valdes loceklis. Pirmo kūti 36 govīm vecāki uzbūvēja 1990. gadā. To diezgan ātri piepildījām. 2008. gadā šo novietni paplašinājām, bet arī tā drīz vien kļuva par mazu. Sākotnēji kūtī bija vakuuma vads un pienu slaucām kannās. Kad iebūvējām piena vadu, jau kļuva vieglāk. 2022. gads nāca ar jaunu kūti un slaukšanas robotu. Uz to gājām ilgi – skatījām pieredzi gan Latvijā, gan ārzemēs, lai varētu izvēlēties piemērotāko un finansiāli izdevīgāko. 2021. gadā, kad būvniecībā nebija ziedu laiki, bija īstais brīdis realizēt novietnes projektu, turklāt būvēt jaunu bija lētāk nekā no lietotām dzelzsbetona konstrukcijām, kā bija plānots sākotnēji.
Jaunā novietne ir paredzēta 120–130 slaucamām govīm. Kūtī ir automātiska aizskaru sistēma un jumta kore, kas atveras vai aizveras atkarībā no āra temperatūras, vēja virziena un nokrišņiem, nodrošinot govīm optimālo temperatūru +5 °C. Kūtī pie griestiem ir ventilatori, kas augu gadu nodrošina labu mikroklimatu.
Guļvietās ir iestrādāti dolomīta milti, tiem pa virsu uzber smalcinātus salmus, kas sajaukti ar kūdru. Dolomīta miltu slāni papildinām 1–2 reizes gadā, savukārt salmus reizi nedēļā.
– Uz kuru robotu krita izvēle un kāpēc?
Pauls: – Mums saimniecībā govis slauc divi Lely firmas roboti, par kuriem bijām dzirdējuši labas atsauksmes un pozitīvus pieredzes stāstus. Lielākas bažas bija par servisu – pagaidām viss ir labi. Servisa pakalpojumus SIA Proceva nodrošina, ir regulāras apkopes abiem robotiem. Ikdienas rutīnas apkopes nodrošinām paši. Ārkārtas izsaukumi līdz šim ir bijuši tikai divi, un tie tika atrisināti operatīvi...
Pilnu rakstu lasiet marta SAIMNIEKS LV numurā!
Kas ir finansiālā drošība? Manuprāt, tā ir sajūta, kad mana turība nav vien...
Piensaimniecības, kur izmanto robotizētas slaukšanas iekārtas, pārliecināju...
„Patlaban putnkopība ir viena no efektīvākajām un spēcīgākajām lauksaimniec...
Skābbarības kvalitāte nesākas skābbarības bedrē, tā iegūst potenciālās apri...