, .
partlycloudy_night 5.5℃
Vārda dienu svin: Amanda, Kaiva, Amanta

BEIDZOT SAVS stūrītis zemes

Māris Mālkalnietis , 06-07-2021
BEIDZOT SAVS stūrītis zemes

Pēdējos divos gados ir radies jauns vilnis māju vai citu nekustamo īpašumu iegādei laukos. Lai pieņemtu racionālu lēmumu, pirms verat vaļā naudas maku, daži padomi. Pirmais, bet ne vienīgais − bez godprātīgu likumu zinātāju un speciālistu palīdzības iztikt nevarēs. Diemžēl gadās arī krāpnieki, kuri darbojas arvien aktīvāk un gudrāk.

Aptuveni 10 % Latvijas zemes aizņem teritorijas ar visdažādākajiem ierobežojumiem. Aizsargājami var būt augi, dzīvnieki, ezeri, akmeņi, ieži, dabas ainavas, kultūras un vēstures pieminekļi u.c. Dažreiz par tiem nezina vai nepasaka zemes īpašnieks vai ēkas pārdevējs. Jebkurā gadījumā pirms pirkšanas vietējā pašvaldībā jānoskaidro vai jāpārliecinās, kādi ierobežojumi vai parādi ir iecerētajam īpašumam.

Vēlamajā novadā liela izvēle visticamāk nebūs iespējama, labākajā gadījumā tikai starp vienu, divām vai nevienu vietu. Pat agrāk neinteresantu un neiekārotu māju drupas daudzi īpašnieki tagad nevēlas pārdot. Gaļas liellopus var ganīt arī aizaugušās teritorijās, bet pat viens hektārs ar apgrūtinājumu var sagādāt klapatas – iespējams, sadrumstalosies vienlaidu teritorija, būs vajadzīgs piebraucamais ceļš, elektrolīnija, vēros svešas acis un būs citas raizes.

Vispirms jānosaka mājas iegādes mērķis, proti, vai tā būs pastāvīgai dzīvei un darbam laukos, vai pastāvīgai dzīvei laukos un darbam pilsētā, vai arī tikai kā brīvdienu un vasaras mītne. Tāpat jāņem vērā citi ar sadzīvi saistīti apstākļi, piemēram, attālums līdz skolai, ja ģimenē ir skolas vecuma bērni, pašpietiekamu vai pavecu pensionāru mītnes u.c. Vispārīgi ieteikumi var būt grūti izmantojami...

 

 

 

Pilnu rakstu lasiet vasaras Dārzs un Drava numurā!

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Edgars un Liena Mucenieki – mākslinieki, bioloģiskie saimnieki, biškopji un “Lienas Medus”
Edgars un Liena Mucenieki – mākslinieki, bioloģiskie saimnieki, biškopji un “Lienas Medus”

Mūsu saimniecības Puteņi pirmsākumi meklējami 2008. gadā, kad pievērsāmies ...

"Baltijas Pinumi" - GROZI
"Baltijas Pinumi" - GROZI

Andris Lejnieks ir klūdziņu pinējs trešajā paaudzē....

Aktuālākās ābeļu un bumbieru slimības
Aktuālākās ābeļu un bumbieru slimības

Integrētajā augu aizsardzībā ir ļoti svarīgi atpazīt kaitīgos organismus, n...

Atziņas par vīnogu potēšanu Latvijas klimatiskajos apstākļos
Atziņas par vīnogu potēšanu Latvijas klimatiskajos apstākļos

Vīnogu potēšana Latvijā vēl ir pasveša un nenovērtēta nodarbe, jo tiek uzsk...