, .
partlycloudy_day 11.7℃
Vārda dienu svin: Armands, Armanda

Zs Radziņi būs robota govis

Anda Purviņa , 08-02-2021
Zs Radziņi būs robota govis

Zemnieku saimniecība Radziņi atrodas vienā no Dobeles novada nomaļākajām vietām – Zebrenes pagastā. Ierodoties saimniecībā, satiekam saimnieku Juri Rutkovski, sēžot jaunas kūts palīgtelpās un datorā analizējot slaukšanas robota nolasītos datus.  Sākām sarunu par monitoros redzamo.

Juris Rutkovskis: – Sākumā ar robotu jutāmies mazliet nedroši, bet tagad esam iestrādājušies un iemācījušies jau arī atpūsties. Salīdzinājumā ar veco sistēmu tagad redzu informāciju par katru govi – izslaukumus, aktivitāti, cik daudz piena jau ir uzkrājies tesmenī, vai kāda ceturkšņa veselību vajag pārbaudīt un vēl citu. Pašlaik robots apkalpo 63 govis. Kopā ievadīti dati par 266 govīm, bet par tām, kas atrodas vecajā kūtī, informācija vēl nav ievadīta. Šodienas vidējais izslaukums ir 34.2 kg no govs, savukārt septiņu dienu vidējais izslaukums ir 33.6 kg. Kad sākām slaukt ar robotu, bija 26.6 kg piena no govs, vienu brīdi bija pat uzkāpis līdz 36 kg. Diennaktī robots tiek nodarbināts 85 % laika.

– Kā radās vajadzība pēc jaunas kūts?
– Vecajā kūtī vairs nebija vietas. Sapratām, ka jāattīstās un jābūvē jauna vai jālikvidējas. Sadarbībā ar firmu SIA Leveria uzrakstījām projektu Eiropas Savienības atbalstam, bet 750 000 EUR lielajai investīcijai bija jāņem arī kredīts. Kūts celtniecība sākās 2019. gada 1. aprīlī, un gada beigās jau sākām saimniekot jaunajā fermā. Jaunbūve ir paredzēta 140 slaucamām govīm un vēl 30 cietstāvošām. Guļvietas ir 65 katrā pusē, piecu vietu it kā pietrūkst, bet ierēķināts, ka visas govis vienlaikus neguļ, jo kāda slaucas, kāda ēd. Guļvietas aprīkotas ar matračiem, savukārt pakaišiem izmantojam speciālu mitrumu absorbējošu pulveri. Kūti būvējot, paredzējām vietu diviem slaukšanas robotiem,  pašlaik darbojas viens, kas var apkalpot 60–70 govis.
Esam vēl saglabājuši arī veco kūti, kur govis ir piesietajā turēšanā un slaukšana ir piena vadā, jo, samazinoties govju skaitam, tur situācija ir uzlabojusies...

 

 

 

 

Pilnu interviju ar Z/S Radziņi lasiet februāra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Komentāri


Jūsu komentārs

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Konvencionālo slaukšanas iekārtu starpdezinfekcijas sistēmas
Konvencionālo slaukšanas iekārtu starpdezinfekcijas sistēmas

Pierasts, ka visas automātiskās slaukšanas iekārtas ir aprīkotas ar automāt...

Izaicinājumi slaukšanas zālē: pupu mazgāšanas un tesmeņa atrietināšanas sistēmu izmantošana
Izaicinājumi slaukšanas zālē: pupu mazgāšanas un tesmeņa atrietināšanas sistēmu izmantošana

Šajā rakstā gribu pastāstīt par izaicinājumiem, ar kādiem sastopas piena ra...

100 kilogrami eksotikas
100 kilogrami eksotikas

Strausu fermā Mazzariņi, kas atrodas Glūdas pagastā starp Jelgavu un Dobeli...

Mūsu pēdu veselība
Mūsu pēdu veselība

Ziema un tumšais laiks ir atkāpies. Fiziskās aktivitātes un slodzes pieaug....