, .
clearsky_night 16.6℃
Vārda dienu svin: Gints, Uvis

ZS "Lazdiņi" runā latgaliešu valodā

Elīna Grase , 14-11-2023
ZS "Lazdiņi" runā latgaliešu valodā

Saimnieks LV / 2023.gads (Novembris)

Rēzeknes novada Dricānu pagastā dzīvo Mozgu ģimene. Pārņēmuši tēva saimniecību, viņi kopš 2013. gada nodarbojas ar gaļas lopu audzēšanu. ZS Lazdiņi saimnieks Normunds Mozgis lielāko daļu darbu veic pats saviem spēkiem, reizēm aicinot palīdzēt sievu Ingu un vecāko dēlu Adriantu.

– Cik sen jau saimniekojat?
Normunds:
– Es šeit esmu uzaudzis un dzīvojis visu mūžu. Zemnieku saimniecību 1992. gadā dibināja mans tēvs. Turējām trīs četras gotiņas, cūkas, vistas. Bija arī bites, tās ir arī tagad. Saimniecības vadību pārņēmu 2013. gadā. Lauksaimnieciskā izglītība atbilda. Esmu beidzis Lūznavas lauksaimniecības tehnikumu un Latgales amatniecības meistaru skolu ( LAMS).

Esmu lepns par savu zeļļa diplomu – tas ir vēsturiski nozīmīgs dokuments. Pasniegšanas ceremonija notika Rīgā, Mazajā ģildē, tajā piedalījās arī Latvijas Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga. Mums bija iespēja palūgt viņas autogrāfu, tā kā manu diplomu ir parakstījusi pati Vaira Vīķe-Freiberga.

Inga: – Es esmu no Zilupes. Kad atnācu dzīvot uz Lazdiņiem, ar Normundu izlēmām, ka nodarbosimies ar lauksaimniecību.

Normunds: – Gaļas govju audzēšanu ieteica mans krusttēvs Roberts Apšinieks, Dricānu pagasta ZS Lejieši saimnieks. Viņš arī iedeva pirmās divas zīdītājgovis. Vēlāk ar projektu Gaļas liellopu nozares attīstībai saimniecībā startējām ES atbalstam Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai, kur ieguvām 15 000 EUR siena preses, sējmašīnas un frontālā iekrāvēja iegādei. Tā kā projekta mērķis bija palielināt ganāmpulku, iegādājāmies vēl gaļas lopus. Tagad mums ir 35 gaļas lopi, to skaitā 22 zīdītājgovis.

Inga: – Protams, gribētos vairāk, bet pašlaik pieejamās platībās vairāk siena sagatavot nav iespējams. Apsaimniekojam ap 80 ha zemes, no tās lielāko daļu nomājam – no pašvaldības un nedaudz no privātpersonām.

Normunds: – Ne tikai tas, ir jārēķinās ar dažādiem laikapstākļiem. Šogad, piemēram, raža ir divreiz mazāka kā parasti. Arī šādos apstākļos jāspēj nodrošināt ganāmpulkam barību. Cerams, ka būsim sagatavojuši pietiekami daudz, lai ziemā pabarotu lopus.

– Kāda ir jūsu pieredze ar zemes nomu?
Normunds:
– Ir gājis dažādi. Ir daudzi, kas paši nevēlas saimniekot un labprāt savu zemi iznomā mums, lai apsaimniekojam. Tomēr nekad nevar zināt, vai līgums netiks lauzts un mūsu iekoptie...

 

 

Pilnu rakstu lasiet novembra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā

Govju virusālā diareja (Bovine viral diarrhoea, BVD) ir liellopu infekcijas...

Tukuma piens attīstības stāsts
Tukuma piens attīstības stāsts

Tukuma piens ir viens no lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Latvijā. S...

SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos
SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos

SIA Naukšēni Valmieras novadā izveidojusies no savulaik spēcīgās kopsaimnie...

Fendt 700 Vario Gen7 – jauns etalons savā jaudas klasē
Fendt 700 Vario Gen7 – jauns etalons savā jaudas klasē

Par Fendt 700 Vario septīto paaudzi jeb Gen7 būs dzirdējis ikviens, kas kau...