, .
rain 6.8℃
Vārda dienu svin: Visvaldis, Nameda, Ritvaldis

ZS "Kursieši" – ja gribi kaut ko savu, jāstrādā!

Elīna Andiņa , 23-08-2023
ZS "Kursieši" – ja gribi kaut ko savu, jāstrādā!

Saimnieks LV / 2023.gads (Augusts)

Kalvis Grimza ir pārņēmis savu vecāku saimniecību un jau divus gadus ir ZS Kursieši īpašnieks. Netipiski jaunajiem lauksaimniekiem viņš izvēlējies attīstīt piena govju ganāmpulku. Mērķi ir skaidri – ievest govis izremontētā novietnē un tuvākajos gados krietni palielināt to skaitu. Nešaubīgi, ka ar savu apņēmību, darbasparu un ģimenes atbalstu tas arī izdosies!

– Saprotu, ka lauki un lauksaimniecības darbi tev ir pazīstami jau kopš bērnības.
– Tā ir. Vecākiem bija saimniecība, un mums – četriem bērniem pienākumu netrūka. Govīm nesām spaiņos ūdeni, barību, mēzām mēslus. Var teikt, ka darīts ir viss! Sākumā man nebija ne domas, ka būšu lauksaimnieks. Izvēlējos mācīties kādreizējā Priekuļu tehnikumā par autoelektriķi. Taču sanāca, ka vecākie brāļi un māsa aizgāja savās dzīvēs un es paliku te. Sāku iesaistīties darāmajā arvien vairāk un pirms diviem gadiem pārņēmu saimniecību. Ja es to nebūtu darījis, Kursieši, iespējams, vairs nepastāvētu, jo šādām mazām saimniecībām viegli neiet.

– Tu esi beidzis arī Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti.
– Draugu pierunāts, sāku tur studēt lauksaimniecības inženierzinātņu programmā 2016. gadā. Iestājos pat maģistros, taču diemžēl pandēmijas dēļ studijas nepabeidzu, jo man bija ļoti grūti koncentrēties mācībām neklātienē. Bija sarežģīti apvienot visus darbus – vēl bija algots darbs naktsmaiņā. Diemžēl arī pārējie, kas uzsāka kopā ar mani maģistrantūras studijas, tās nepabeidza.

Tas, ko iemāca augstskola, lielā mērā ir loģiskā domāšana, prasme problēmām meklēt nestandarta risinājumus, kā izdarīt labāk. Tehnoloģijas, par kurām tur stāsta, bieži gan netiek līdzi realitātei laukos mūsdienās, to es pats mācos no savas un vecāku pieredzes. Lauksaimniecībā nav viena īstā pareizā veida, kā kaut ko izdarīt, īpaši lopkopībā. Jā, ir daudz literatūras un aprakstu, taču ne viss der konkrēti manai saimniecībai. Jāmācās arī no savām kļūdām! Tās ir jāatzīst un nākamajā reizē jādara labāk, produktīvāk...

 

 

Pilnu rakstu lasiet augusta SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle

Piena lopkopībā diezgan bieži sastopamies ar apzīmējumu kombinētās šķirnes....

Domāt, mainīties un pastāvēt
Domāt, mainīties un pastāvēt

Lauksaimniecības nozaru un zemnieku saimniecību attīstībā bieži varam pārli...

SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos
SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos

Latvijas piensaimniecību pēdējo divdesmit, trīsdesmit gadu laikā skārušas ...

Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai
Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai

Ar katru gadu elektroenerģija kļūst aizvien būtiskāks resurss jebkurā saimn...