, .
clearsky_day 9.9℃
Vārda dienu svin: Gundega, Terēze

ZS "Jaunkapteiņi" – ar mērķtiecību uz panākumiem

Elīna Grase , 11-07-2023
ZS "Jaunkapteiņi" – ar mērķtiecību uz panākumiem

Saimnieks LV / 2023.gads (Marts)

Alsungas pagasta ZS Jaunkapteiņi saimnieks Miks Gornijs savu saimniecību izveidoja 2015. gada nogalē – viņš sāka ar 4 ha zemes, bet gada laikā apsaimniekoja jau 200 ha. Jaunais saimnieks mērķtiecīgi no aizaugušiem brikšņiem atkarojis lauksaimniecībā izmantojamo zemi, strādā pie augsnes ielabošanas un ar meža dzīvnieku postījumiem plāno cīnīties, iežogojot tīrumus. Miks ir arī Kuldīgas novada Uzņēmējdarbības balvas saņēmējs nominācijā Lauksaimnieks 2022 un intervijā stāsta par veiksmēm un neveiksmēm, nodarbojoties ar graudkopību Piejūras zemienē.

– Kā nolēmāt nodarboties ar lauksaimniecību un dibināt pats savu zemnieku saimniecību?
Miks Gornijs:
– Lauksaimniecībai nopietni pievērsos pirms 6 gadiem, un šajā profesijā mani ievirzīja tēvs Jānis, kurš arī ir lauksaimnieks. Pirms tam strādāju viņa saimniecībā. Pēc vidusskolas nolēmu iet mācīties agronomiju uz Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti (iepriekš Latvijas Lauksaimniecības universitāte). Domāju, ka skolas laikā vērtīgākais ieguvums bija izveidotā draudzība ar kursabiedriem – jaunajiem lauksaimniekiem ar ģimenes saimniecībā iegūtām praktiskām zināšanām. Ja lekcijās iemācījos teoriju, tad to, kā saimnieko praksē, uzzināju no kursabiedriem. Joprojām organizējam salidojumus un dodamies pieredzes apmaiņā viens pie otra uz saimniecībām, palīdzam viens otram, kad nepieciešams. 2013. gadā absolvēju bakalaura programmu agronomijā. Tēva saimniecība tikmēr bija izaugusi līdz 300 ha aramzemes. Vēl vairākus gadus strādājām kopā viņa saimniecībā, līdz es nolēmu, ka vajadzētu veidot pašam savu saimniecību. Saimniekot sāku ar tēva dāvinātiem 4 ha aramzemes.

Lauksaimniecība man ir ne tikai iztikas avots, bet arī sirdslieta. Nodarbojos ar graudaugu un rapšu audzēšanu un tagad apsaimniekoju ap 400 ha zemes, no kuriem 120 ha ir manā īpašumā.

Joprojām saimniekoju, cieši sadarbojoties ar tēvu un viņa saimniecību. Pašlaik Jaunkapteiņos pastāvīgi strādā 4 darbinieki, bet sezonā nodarbinu arī vairāk.

– Kā radies saimniecības nosaukums Jaunkapteiņi?
– Kad vēlējos dibināt saimniecību, no pašvaldības nomāju zemi, ko sauca Kapteiņi. Tā kā zeme nebija manā īpašumā, nevarēju to izmantot, lai reģistrētu saimniecību, tāpēc tēvs man uzdāvināja pirmos 4 ha, kuriem zemesgrāmatā reģistrēju nosaukumu Jaunkapteiņi. Smējāmies, ka tas ir ļoti piemērots nosaukums saimniecībai Jūrkalnē un piejūrā.

– Apsaimniekotās zemes platības strauji palielinātas. Kā tas paveikts salīdzinoši īsā laikā?
– Jau pirmajā darbības gadā kopā salasīju gandrīz 200 ha. Iegādājos zemes Jūrkalnē, kur tad bija daudz neiekoptu platību. Kad sāku meklēt zemi, tieši bija pieņemts noteikums, ka, lai saņemtu Lauku atbalsta dienesta (LAD) maksājumus, lauksaimniecībā izmantojamā zeme ne tikai jāpļauj, bet arī jāsavāc siens, tāpēc vairāki zemes īpašnieki nolēma savas zemes pārdot vai nodot nomā...

 

 

Pilnu rakstu lasiet Marta SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle

Piena lopkopībā diezgan bieži sastopamies ar apzīmējumu kombinētās šķirnes....

Domāt, mainīties un pastāvēt
Domāt, mainīties un pastāvēt

Lauksaimniecības nozaru un zemnieku saimniecību attīstībā bieži varam pārli...

SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos
SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos

Latvijas piensaimniecību pēdējo divdesmit, trīsdesmit gadu laikā skārušas ...

Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai
Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai

Ar katru gadu elektroenerģija kļūst aizvien būtiskāks resurss jebkurā saimn...