, .
cloudy 2.4℃
Vārda dienu svin: Lavīze, Luīze, Laila

ZS "Arāji" – ģimenes saimniecība ar lieliem apgriezieniem

Elīna Grase , 15-07-2022
ZS "Arāji" – ģimenes saimniecība ar lieliem apgriezieniem

Šomēnes devāmies uz skaisto Latgali, kur Dubnas pagastā divās saimniecībās ar vienādu nosaukumu – ZS Arāji saimnieko Zeilu un Brovkinu ģimene – Sandra, Ainārs, vecākā meita Dzintra, znots Andrejs un divi lieli palīgi – mazmeitiņas Viktorija un Nikola. ZS Arāji nodarbojas ar piena lopkopību, gaļas govju audzēšanu un graudkopību, bet pēdējā laika lielākais veikums ir jaunā kūts un palaistais slaukšanas robots.

– Kā uzsākāt saimniekot Arājos?
Sandra:
– Tā nu sanācis, ka mums ir divi Arāji. Vīram pieder zemnieku saimniecība Arāji, man – S. Zeiles Dubnas pagasta zemnieku saimniecība Arāji. Patstāvīgi sākām saimniekot 2010. gadā. Iepriekš strādājām kopā ar vecākiem, līdz ar to lauksaimniecība mums nebija sveša. Tas, kas mums ir tagad, paveikts šo 12 gadu laikā. Sākām ar 60 ha zemes, kas bija mūsu īpašumā, vēl 15 ha nomājām. Es savu saimniecību sāku ar dažām gaļas govīm. Pamatā audzējām graudaugus.

Sākām attīstīties, iegādājāmies tehniku, bet par to jāmaksā pamatsumma un procenti. Tā kā gaļas lopi dod tikai vienreizēju ienākumu, nolēmām nodarboties arī ar piena lopkopību, kas dod pastāvīgus ikmēneša ienākumus. Paldies Jēkabpils piena kombinātam, kas tajā laikā iedeva pirmo aizdevumu, par ko nopirkām sešas slaucamās govis, dzesētāju un piena slaukšanas iekārtu. Iegādātajām govīm pielikām klāt vēl dažas savas zīdītājgovis. Sākumā govis lielākoties pirkām, jo saimniecībā nebija, no kā ataudzēt. Pirkām laikā, kad piena cena krita, arī govis tad varēja iegādāties salīdzinoši lēti.

Ainārs: – Vienu govi varēja nopirkt par 400 EUR.

Sandra: – Tagad kopā ar teliņiem mums ir 310 liellopi. Šorīt piedzima trīssimt vienpdsmitais. Mums ir 72 slaucamas govis, 71 zīdītājgovs, jaunlopi un pa abām saimniecībām 5 vaislas buļļi.

Īpašumā pavisam ir 260 ha, nomājam 160 ha zemes. Šogad audzējam graudaugus – 103 ha, sētos zālājus un tīrsējā iesējām 17 ha lucernas.

Divpadsmit gadus esam bioloģiskie lauksaimnieki, uz to pamudināja pirmais slapjais gads, kad nodevām pirmos jaunlopus un gandrīz viss bija jāsamaksā par minerālmēsliem. Nenožēlojam savu lēmumu...

 

 

Pilnu interviju lasiet Jūlija SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
IIN nomaksa, pārdodot personīgo mantu
IIN nomaksa, pārdodot personīgo mantu

Jautājums: Vai fiziskai personai ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (...

Kuri ES reģioni ir lielā mērā atkarīgi no lauksaimniecības
Kuri ES reģioni ir lielā mērā atkarīgi no lauksaimniecības

2020. gadā aptuveni 4.5 % no kopējā Eiropas Savienībā nodarbināto skaita, a...

ZS Birzmaļi-2 kopā ar vecākiem saimnieko jaunā paaudze
ZS Birzmaļi-2 kopā ar vecākiem saimnieko jaunā paaudze

Devāmies uz Dienvidkurzemes novada Nīcas pagasta zemnieku saimniecību Birzm...