Saimnieks LV
, .
cloudy 1.1℃
Vārda dienu svin: Rita, Vita, Olita

ZM aicina zālāju pļāvējus un labības novācējus ievērot pļaušanas pamatprincipus

LETA , 25-07-2022
ZM aicina zālāju pļāvējus un labības novācējus ievērot pļaušanas pamatprincipus

Latvijā patlaban norisinās intensīva zālāju pļaušana, sākusies arī labības novākšana, tādēļ Zemkopības ministrija (ZM) atgādina pļaušanas pamatprincipus, kas pasargās putnu un dzīvnieku mazuļus no iekļūšanas pļaujmašīnās un kombainos.

ZM uzsver, ka galvenais pamatprincips - nepļaut platību (pļavu, lauku) apļveidā virzienā no āra uz iekšu, jo putnu un dzīvnieku mazuļi slēpjas vēl nenopļautajā platībā un būtībā atrodas slazdā.

Šādā gadījumā var atstāt "dzīvības saliņu", kas izveidojusies platības vidū, nenopļautu vai arī pabeigt pļaušanu nākamajā dienā.

Vēlamas ir divas pļaušanas shēmas: slejās vai no lauka vidus uz malām.

Šādi pļaujot, putni un dzīvnieki var paspēt paglābties no pļaušanas tehnikas. Arī tad labi ir atstāt nenopļautus laukumus - tās būs vietas, kur dzīvniekiem un putniem paslēpties pļaušanas laikā. Ievērojot šādus nosacījumus, tiek nodarīts pēc iespējas mazāks postījums dabai, kaut arī tas negarantē, ka dzīvnieku mazuļi netiks traumēti.

Ministrijā norāda, ka dzīvnieku mazuļiem vēl nav pieredzes, kā izvairīties no pļāvēja, un bieži vien viņi izvēlas vienkārši slēpties zālē.

Tāpat arī ieteicams vienā dienā nopļaut tikai pusi vai nedaudz vairāk no lauka un turpināt pļaušanu nākamajā dienā, lai jaunie putni un dzīvnieki naktī varētu atrast jaunu paslēptuvi.

Vairāk informācijas par dabai saudzīgu pļaušanu var uzzināt rokasgrāmatas "Aizsargājamo biotopu saglabāšanas vadlīnijas Latvijā" IV B daļā.

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
VAAD Atzinības rakstus saņem uzņēmumi par ilggadēju un veiksmīgu sadarbību
VAAD Atzinības rakstus saņem uzņēmumi par ilggadēju un veiksmīgu sadarbību

Katru gadu Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) izsaka atzinību zemniek...

Klienti EPS kartē var apskatīt LAD iesniegtos fotoattēlus
Klienti EPS kartē var apskatīt LAD iesniegtos fotoattēlus

Lai lauksaimniekiem būtu pieejama informācija par tiem fotoattēliem, ko viņ...

Zaļais kurss lauksaimniecībā – vai anoreksiķis spēs notievēt?
Zaļais kurss lauksaimniecībā – vai anoreksiķis spēs notievēt?

Par zaļo kursu un klimata politiku Latvijā ir dzirdējis ikviens – tā ir tēm...