, .
cloudy 8.7℃
Vārda dienu svin: Liesma, Elita, Alita

Zaļā karotīte Latvijas ražotājam ir nacionālās identitātes jautājums

AS Jaunpils pienotava , 13-09-2021
Zaļā karotīte Latvijas ražotājam ir nacionālās identitātes jautājums

Stāsta AS Jaunpils pienotava valdes loceklis Jānis Bērtulsons.

AS Jaunpils pienotava pārstāvētā starpvalstu piena kooperatīva piena ražotnei Paidē jau norit zemes darbi, Covid apstākļos mums izdevies kāpināt eksportu un apgrozījumu, un esam pievienojušies Nacionālajai pārtikas kvalitātes shēmai, iegūstot Zaļo karotīti krējumam un biezpienam.

Biezpiens un krējums ir mūsu galvenie un svarīgākie produkti, ko arī visvairāk eksportējam – 80% no visa saražotā ir krējums un biezpiens, tāpēc arī izvēlējāmies šos produktus Zaļās karotītes kvalitātes zīmes iegūšanai.

Biezpiens ir nacionāls produkts, tas ir proteīnu avots aukstās zemēs kā Latvijā. Domāju, ka biezpienu Latvijā turpināsim ēst un tas nekur nepazudīs, bet prieks, ka cilvēki arvien vairāk un vairāk ēd arī dažādus sierus. Neizslēdzam iespēju, ka produktu klāstu ar Zaļajām karotītēm mēs varētu arī paplašināt.

Patiesībā varējām arī agrāk veikt sertifikāciju, no kvalitātes viedokļa šķēršļu nebija, taču nebijām paguvuši to izdarīt. Es teiktu, ka Latvijas ražotājam tas ir nacionālās identitātes jautājums, jo tieši to apliecina zīme Kvalitatīvs produkts ar karotīti. Labi zinām, ka Latvijā pircējām svarīgākais ir zemāka cena, tomēr arī nacionālais un vietējais uzņēmums spēlē būtisku lomu pirkuma izvēlē.

Karotīte palīdz startēt iepirkumos

Mums ir svarīga pozicionēšanās eksportam, ir svarīgi nostiprināt savu zīmolu un tā atpazīstamību, un tas bija tikai loģisks solis, ka mēs veicām Zaļās karotītes sertifikāciju tāpat kā daudzi citi Latvijas pārtikas uzņēmumi. Pievienoties valsts pārtikas kvalitātes sistēmai pamudināja arī sadarbības partneris Sanitex, jo zaļajos iepirkumos skolām un bērnudārziem Zaļās karotītes zīme produktiem sniedz papildu priekšrocības.

Mūsu vērtības ir kvalitāte un Latvijā ražotas izejvielas, līdz ar to no praktiskā viedokļa sertifikācijas veikšana nebija nekas sarežģīts – uzrakstījām pieteikumu, ko elektroniski parakstījām. Un tad jau atlika sertifikācija un atzīšanas saņemšana. Piena pārstrādē nevienam tāda izmēra uzņēmumam kā Jaunpils pienotava nevajadzētu būt problēmām saņemt Zaļo karotīti.

AS Jaunpils pienotava kopējais apgrozījums joprojām pieaug. Lēšam, ka savu artavu tajā ir devusi arī Zaļā karotīte, protams, līdz ar citiem faktoriem. Piemēram, eksporta pieaugums par vairāk nekā 20% pērn izdevās, pateicoties sadarbības partneriem Vācijā un ASV.

Ražots Latvijā – apliecina PVD

Dalībai valsts iepirkumos karotītes kvalitātes zīmi rekomendētu iegūt katram Latvijas ražotājam. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) ir pārliecinājies, ka šie produkti ražoti Latvijā, tāpēc Zaļā karotīte ir rīks, kas palīdz sekmīgāk startēt iepirkumos un samazina birokrātiju.

Lai arī juridiski mums nav bioloģiski sertificēts uzņēmums, visur pasaulē varam droši teikt, ka no Latvijas nāk veselīgi un tīri produkti, esam zaļa valsts. Mūsu partneri nodrošina produkcijas izplatīšanu specializētajos etniskajos veikalos, un situācijā, kad plosījās Covid, kad bija mājsēde, cilvēki Vācijā un Amerikā sāka baidīties no lielveikalu apmeklējumiem, labprātāk dodoties iepirkties uz mazajiem veikaliem, kur pirka arī Jaunpils pienotavas biezpienu.

Top pasaulē modernākā piena ražotne

Pie sasniegtā nevēlamies apstāties. Tuvākajā laikā tiks likts pēdējais paraksts uz galvenā Paides piena rūpnīcas plāna, nofiksējot, kāda tā izskatīsies. Nebaidos teikt, ka uz pabeigšanas brīdi tā būs modernākā rūpnīca pasaulē ar ļoti augstu efektivitāti, ar nebijušu automatizācijas un digitalizācijas līmeni.

Ieguvums būs ne tikai mūsu kooperatīva biedriem, bet visiem Baltijas piena ražotājiem. Ceru, ka arī piena pārstrādātāji būs ieguvēji, redzot, cik rūpnīcas var būt efektīvas. Mērķis kooperācijā ir dabūt pievienoto vērtību no saražotās izejvielas, nevis vest ārā vai pārdot tikai pienu. Pasaules prakse pierāda, ka pievienotās vērtības piešķiršana ir vienīgais risinājums, kā zemniekam labi dzīvot.

Un tas ir gan nacionālais, gan goda jautājums. Ražojot augstas kvalitātes produkciju, mēs redzam, ka mūsu darbs tiek novērtēts ne vien Latvijā, bet arī ārpus mūsu valsts robežām. Mēs redzam sava darba augļus līdz pat veikala plauktam, līdz patērētājam, kurš izvēlas Jaunpils pienotavas produkciju. Un Zaļās karotītes zīme uz mūsu krējuma un biezpiena ir vēl viens apliecinājums Latvijā ražotai, no 100% vietējo izejvielu tapušai produkcijai. Un ieguldītais darbs, gūtā peļņa nonāk atpakaļ pie mūsu zemniekiem.

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Nodotā svaigpiena apmērs Latvijā augustā pieaudzis par 1,8%
Nodotā svaigpiena apmērs Latvijā augustā pieaudzis par 1,8%

Nodotā svaigpiena apmērs šogad augustā Latvijā palielinājies par 1,8% salīd...

Liellopu gaļas iepirkumu cena augustā Latvijā pieaugusi par 2,6%
Liellopu gaļas iepirkumu cena augustā Latvijā pieaugusi par 2,6%

Latvijā govs liemeņa iepirkuma cena šogad augustā salīdzinājumā ar jūliju p...

Cūkgaļas cena Latvijā augustā bija vidēji par 9,4% lielāka nekā gadu iepriekš
Cūkgaļas cena Latvijā augustā bija vidēji par 9,4% lielāka nekā gadu iepriekš

Cūkgaļas cena Latvijā šogad augustā bija vidēji par 9,4% lielāka nekā pirms...

Valmieras muzeja Garšaugu dārzā būs skatāma dārzeņu izstāde "Kartupelis"
Valmieras muzeja Garšaugu dārzā būs skatāma dārzeņu izstāde "Kartupelis"

No šodienas līdz sestdienai Valmieras muzeja Garšaugu dārzā būs skatāma dār...