, .
cloudy 21℃
Vārda dienu svin: Jēkabs, Žaklīna

Visvairāk šogad finansējumam pieteikušies lauksaimniecības un mežsaimniecības uzņēmumi

LETA , 26-09-2023
Visvairāk šogad finansējumam pieteikušies lauksaimniecības un mežsaimniecības uzņēmumi

Šī gada pirmajos astoņos mēnešos Luminor banka Latvijas mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) biznesa attīstībai ir izsniegusi 100 miljonus eiro, kas ir līdzvērtīgs pagājušā gada apjomam attiecīgajā laika posmā. TOP nozares, kuras šogad visaktīvāk izmantojušas finansējumu uzņēmējdarbības attīstībai, ir lauksaimniecības, mežsaimniecības un lielākais izmantotā finansējuma pieaugums bijis mazumtirdzniecības un vairumtirdzniecības uzņēmumiem.

Kā liecina Luminor veiktā mazo un vidējo uzņēmēju aptauja, biznesa pārstāvji atzīst, ka ekonomiskā situācija nav vienkārša, un šogad visvairāk ir bijis jāpielāgojas augstajai inflācijai, izmaksu kāpumam, kā arī enerģijas un degvielas cenu pieaugumam. Luminor bankas novērojumi liecina, ka pašreiz lielāko ietekmi rada patērētāju pirktspējas kritums un pieaugošā Euribor likme kreditēšanā, kā arī satricinājumi globālajos mājokļu tirgos.

"Situācija uzņēmējiem turpina būt sarežģīta, jo Eiropas un pasaules ekonomiskais fons daudzām nozarēm joprojām nav iepriecinošs. Pozitīvi, ka uzņēmēji vairākās jomās ir apņēmīgi un lūkojas pēc risinājumiem biznesa tālākai attīstībai. Mūsu aptauja liecina, ka trešdaļa uzņēmēju meklē jaunas investīcijas vai plāno ņemt aizdevumu dažādu uzņēmējdarbības mērķu sasniegšanai. Tomēr mūsu novērojumi liecina, ka pirms lēmumu pieņemšanas par investīciju veikšanu, uzņēmēji daudz rūpīgāk vērtē nākotnes atdevi, proti, vai tas samazinās darbaspēka vai izejmateriāla izmaksas u.tml. Šī iemesla dēļ, lai gan maziem un vidējiem uzņēmumiem piešķirtais finansējums ir pērnā gada apmēram, lielāku investīciju projektu ir bijis mazāk. Arī šobrīd, neskatoties uz augstām Euribor likmēm un citām grūtībām, kreditēšana turpinās, lai uzņēmējiem palīdzētu sasniegt biznesa mērķus," skaidro Mareks Gurauskas, Luminor Mazo un vidējo uzņēmumu apkalpošanas vadītājs.

Saskaņā ar Luminor datiem līdz š.g. augustam visvairāk finansējuma piešķirts lauksaimniecības un mežsaimniecības nozarēm, kur vērojams pieaugums par ceturtdaļu, salīdzinot ar attiecīgo laika periodu pērn. Par trešdaļu vairāk piešķirto finansējumu šogad saņēmuši mazie un vidējie uzņēmumi, kas darbojas pakalpojumu jomā, galvenokārt IT nozarē un auto nomas biznesā.

Savukārt lielākais kritums piešķirtajā finansējumā bijis nekustamā īpašuma nozarei un ražošanai. Kā norāda finanšu eksperts, šīs nozares īpaši izjūt Euribor likmes straujo kāpumu, kas sabremzējis nekustamo īpašumu tirgu, savukārt ekonomikas stagnācija daudzviet pasaulē atstājusi ietekmi uz ražošanas uzņēmumiem.

Jaunākais Luminor Latvijas ekonomikas apskats liecina, ka nākamgad valsts tautsaimniecībā būs vērojami ļoti pakāpeniski uzlabojumi, bet 2025.gadā Latvijas ekonomikas izaugsme paātrināsies, jo uzlabosies ārējie apstākļi, augs patērētāju pirktspēja un patēriņš. Ja šobrīd eirozonā vērojama recesija, aiznākamajā gadā varētu atsākties augšupeja. Arī Latvijas ekonomikai tik svarīgā kokapstrādes nozare pakāpeniskus uzlabojumus varētu izjust 2025.gadā, kad pēc starptautisku analītiķu prognozēm varētu pazemināties Euribor likmes un atjaunoties celtniecība.

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Riepu spiediena kontroles sistēma - saudzē ceļus un nodrošina koksnes piegādes klientiem
Riepu spiediena kontroles sistēma - saudzē ceļus un nodrošina koksnes piegādes klientiem

AS “Latvijas valsts meži” (LVM)  kokmateriālu pārvadājumu veikšanai izmanto...

Aktualizēti LVM koksnes produktu pārdošanas principi 2025.-2027. gadam
Aktualizēti LVM koksnes produktu pārdošanas principi 2025.-2027. gadam

Ar mērķi nodrošināt sadarbības ar koksnes produktu pircējiem nepārtrauktību...

Valsts meža dienests piemēro sodu par augsta riska bērza saplākšņa importu
Valsts meža dienests piemēro sodu par augsta riska bērza saplākšņa importu

2024. gada maijā Valsts meža dienests piemērojis 10 000 eiro naudas sodu uz...

Vētrā cietušajās priežu audzēs pasliktinās veselības stāvoklis
Vētrā cietušajās priežu audzēs pasliktinās veselības stāvoklis

Valsts meža dienesta speciālisti, apsekojot 2023. gadā postošajā vētrā ciet...