, .
clearsky_day 16.2℃
Vārda dienu svin: Gints, Uvis

Vidējais patēriņa cenu līmenis gada laikā palielinājās par 6,4 %

Centrālā statistikas pārvalde , 14-08-2023
Vidējais patēriņa cenu līmenis gada laikā palielinājās par 6,4 %

2023. gada jūlijā, salīdzinot ar 2022. gada jūliju, vidējais patēriņa cenu līmenis* palielinājās par 6,4 %, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2023. gada jūlijā, salīdzinot ar 2022. gada jūliju, bija pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem (+2,9 procentpunkti), ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem (+1,2 procentpunkti), veselības aprūpei (+0,6 procentpunkti), ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem (+0,6 procentpunkti), alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem (+0,6 procentpunkti), dažādu preču un pakalpojumu grupai (+0,6 procentpunkti), kā arī ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem (-1,3 procentpunkti).

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 11,2 %. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu grupā bija maizei (+22,9 %), konditorejas izstrādājumiem (+12,0 %), makaronu izstrādājumiem (+15,4 %). Dārgāka bija žāvēta, sālīta vai kūpināta gaļa (+9,4 %), cūkgaļa (+15,2 %) un gaļas izstrādājumi (+8,7 %). Cenas pieauga sieram un biezpienam (+7,2 %), olām (+14,4 %), pienam (+3,1 %). Gada laikā cenas kāpa svaigiem dārzeņiem (+15,9 %), svaigiem augļiem (+18,1 %), kafijai (+9,9 %), cukuram (+44,6 %), saldējumam (+18,6 %), augļu un dārzeņu sulām (+19,7 %), kartupeļiem (+16,9 %), konservētām vai pārstrādātām zivīm un jūras velšu izstrādājumiem (+16,4 %), atspirdzinošajiem dzērieniem (+19,4 %), šokolādei (+8,0 %), mērcēm un garšvielu piedevām (+19,4 %).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis pieauga par 8,6 %. Alkoholisko dzērienu cenas kāpa par 9,7 %, sadārdzinoties stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, alum un vīnam. Tabakas izstrādājumiem gada laikā cenas palielinājās vidēji par 6,5 %.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis palielinājās par 5,9 %. Gada laikā būtiskākais cenu pieaugums bija siltumenerģijai (+17,8 %) un elektroenerģijai (+13,0 %). Sadārdzinājās ūdensapgāde, mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, materiāli mājokļa uzturēšanai un remontam, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi, kanalizācijas pakalpojumi, kā arī atkritumu savākšana. Savukārt lētāka bija dabasgāze (-40,4 %) un cietais kurināmais (-15,6 %).

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis kāpa par 10,6 %. Gada laikā dārgāki kļuva farmaceitiskie produkti, ārstu speciālistu pakalpojumi, zobārstniecības pakalpojumi.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas samazinājās par 9,0 %, ko galvenokārt noteica degvielas cenu kritums par 21,8 %. Dīzeļdegviela palika lētāka par 25,0 %, benzīns – par 18,7 %, bet auto gāze – par 12,2 %. Savukārt cenas pieauga pasažieru aviopārvadājumiem, personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, kā arī pasažieru pārvadājumiem pa autoceļiem.

Ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem cenas kāpa par 10,0 % sadārdzinoties barībai lolojumdzīvniekiem, atpūtas un sporta pakalpojumiem, televīzijas abonēšanas maksai, ziediem, laikrakstiem un žurnāliem.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas palielinājās par 12,3 %, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem. Dārgāki bija frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumi, uzturēšanās izmaksas veco ļaužu pansionātos, autotransportlīdzekļu apdrošināšana.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem, telekomunikāciju pakalpojumiem, mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem, apģērbiem un ēdnīcu pakalpojumiem.

Vidējais patēriņa cenu līmenis mēneša laikā palielinājās par 0,7 %

2023. gada jūlijā, salīdzinot ar 2023. gada jūniju, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 0,7 %. Būtiskākā ietekme uz cenu līmeņa izmaiņām bija ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem (+0,7 procentpunkti), ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem (+0,3 procentpunkti), mājokļa iekārtai (+0,1 procentpunkts), dažādu preču un pakalpojumu grupai (+0,1 procentpunkts), kā arī pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem (-0,3 procentpunkti), apģērbam un apaviem (-0,2 procentpunkti).

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas samazinājās par 1,2 %. Būtiskākā ietekme uz cenu samazinājumu bija svaigiem dārzeņiem (-11,4 %). Akciju ietekmē lētāks bija siers un biezpiens (-4,0 %), kafija (-3,2 %), piens (-2,6 %), milti un citi graudaugi (-3,5 %), žāvēta, sālīta vai kūpināta gaļa (-0,6 %), žāvēti augļi un rieksti (-5,6 %), kā arī svaigas vai atdzesētas zivis (-4,0 %). Sezonālu faktoru ietekmē cenu kritums bija svaigiem augļiem (-2,7 %). Savukārt cenu pieaugums bija kartupeļiem (+16,2 %), ko ietekmēja jaunās ražas nonākšana tirdzniecībā. Noslēdzoties akcijām, cenas pieauga piena produktiem (+1,9 %), galvenokārt skābajām krējumam, konditorejas izstrādājumiem (+1,5 %), šokolādei (+2,6 %). Dārgāka bija arī cūkgaļa (+1,4 %).

Apģērba un apavu grupā cenas samazinājās par 4,5 %. Galvenokārt vasaras sezonas apģērbu un apavu izpārdošanu ietekmē vidējais cenu līmenis apģērbiem kritās par 4,6 % un apaviem par 5,2 %.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis palielinājās par 3,6 %. Būtiskākais cenu kāpums grupā mēneša laikā bija elektroenerģijai (+17,6 %), ko noteica elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu sadārdzinājums no 1. jūlija. Sadārdzinājās arī mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi. Savukārt lētāka bija siltumenerģija un cietais kurināmais.

Mājokļa iekārtas grupā cenas kāpa vidēji par 3,0 %. Noslēdzoties akcijām, dārgāki bija mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļi, mājokļa mēbeles.

Ar transportu saistītās preces un pakalpojumi kļuva dārgāki par 2,2 %, ko lielākoties ietekmēja pasažieru aviopārvadājumu cenu kāpums. Cenas palielinājās degvielai par 2,1 %, tai skaitā dīzeļdegvielai cenas kāpa par 3,7 %, benzīnam – par 0,9 %, savukārt auto gāzes cenas krita par 1,6 %. Sadārdzinājās arī personisko transportlīdzekļu apkope un remonts.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas palielinājās par 1,8 %. Galvenokārt noslēdzoties akcijām, dārgākas bija personīgās higiēnas preces un skaistumkopšanas līdzekļi.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija farmaceitiskajiem produktiem, kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem, viesnīcu pakalpojumiem, alum, atpūtas un sporta pakalpojumiem, restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem. Savukārt cenas samazinājās ziediem un personālajiem datoriem.

Salīdzinot ar 2015. gadu, patēriņa cenas 2023. gada jūlijā bija par 45,2 % augstākas. Precēm cenas pieauga par 46,4 %, bet pakalpojumiem – par 39,8 %.

Informāciju par patēriņa cenu pārmaiņām 2023. gada augustā paziņos 8. septembrī.

Plašāka informācija par patēriņa cenu pārmaiņām pieejama oficiālās statistikas portālā sadaļā “Patēriņa cenas”.

*Gada inflācija atspoguļo patēriņa cenu pārmaiņas, salīdzinot pārskata mēneša vidējo cenu līmeni ar iepriekšējā gada atbilstošā mēneša vidējo cenu līmeni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Konkurss – #TasteTheOceanContest
Konkurss – #TasteTheOceanContest

#TasteTheOcean (tulkojumā no angļu valodas – “Izbaudi okeānu”) ir Eiropas S...

Balsojums par Eiropas Gada koku
Balsojums par Eiropas Gada koku

Aicinām piedalīties un atbalstīt Eiropas Gada koka balsojumu, Kaņepju ozolu...

AS Dimedium Latvija pārņem Kurzemes ģenētikas biznesu
AS Dimedium Latvija pārņem Kurzemes ģenētikas biznesu

Uzņēmums AS Dimedium Latvija kopš 2024. gada 1. janvāra ir pārņēmis AS Kurz...

Scandagra Latvia aicina bērnus un jauniešus piedalīties zīmējumu konkursā
Scandagra Latvia aicina bērnus un jauniešus piedalīties zīmējumu konkursā

Gaidot Scandagra Latvia 15 gadu jubileju, ikviens bērns un jaunietis vecumā...