, .
clearsky_day 23.4℃
Vārda dienu svin: Emīls, Egita, Monvīds

Vai saulespuķu audzēšana Latvijā ir iespējama

Ivgen LEBEDENKO , 13-07-2023
Vai saulespuķu audzēšana Latvijā ir iespējama

Saimnieks LV / 2023.gads (Jūnijs)

Saulespuķes ir viens no svarīgākajiem eļļas ieguves augiem pasaulē. Reģistrēto saulespuķu hibrīdu sēklas satur vairāk nekā 48–50 % eļļas, 16–19 % olbaltumvielu, savukārt eļļas ieguves iznākums ir gandrīz 47–55 %. Saskaņā ar Sunflower Explorer (usda.gov) datiem pasaulē gadā saražo 51 948 m/t saulespuķu sēklu. Pēc 2022. gada datiem, lielākie saulespuķu ražotāji pasaulē ir Krievija – 17 000 m/t gadā, Ukraina – 10 500 m/t gadā, kas kopā veido ap 53 % no saulespuķu tirgus pasaulē. Sakarā ar Krievijas militārajām darbībām Ukrainas teritorijā, kur okupētajās teritorijās lauksaimniecības zeme ir kļuvusi par mīnu lauku, tiek traucētas ražas piegādes caur ostām un pastāv reālas bažas, ka saulespuķu ražošanas un piegādes apjoms pasaules tirgū ievērojami samazināsies. Tāpēc ir svarīgi meklēt alternatīvas arī citos audzēšanai potenciāli piemērotos reģionos.

2022. gada rudenī, uzsākot sadarbību ar Agroresursu un ekonomikas institūtu (AREI), veicām teorētisku pētījumu, apzinot saulespuķu audzēšanas pieredzi un iespējas Latvijas apstākļos. Apkopojot visus mums pieejamos vidi raksturojošos datus, secinājām, ka Latvijas agroklimatiskajos apstākļos saulespuķu audzēšana sēklu ieguvei teorētiski ir iespējama, prognozējot pat pelņu, lietojot vispārpieņemtu audzēšanas tehnoloģiju un izmantojot reģiona vides apstākļiem piemērotus saulespuķu hibrīdus.

Lai saulespuķu audzēšana būtu veiksmīga, svarīgi izzināt šī kultūrauga bioloģiju. Saulespuķu sēklu dīgšanai augsnes optimālā temperatūra sēklu iestrādes dziļumā ir +8–10 °C. Temperatūras paaugstināšanās ievērojami paātrina dīgstu parādīšanos. Tā, piemēram, ja augsnes temperatūra ir +8–10 °C, dīgsti parādās 15–20 dienās pēc sējas, ja augsnes temperatūra ir +15–16 °C, saulespuķes sadīgst pēc 9–10 dienām. Dīgstošas sēklas iztur arī īslaicīgu temperatūras pazemināšanos līdz –10 °C. Saulespuķu dīgsti var izturēt īslaicīgu temperatūras pazemināšanos līdz –8 °C. Pēc uzdīgšanas augiem palielinās prasības pēc siltuma. Saulespuķēm ziedēšanas stadijā vislabvēlīgākā temperatūra ir +25–27 °C, bet, temperatūrai pārsniedzot +30 °C, saulespuķu augšana jau tiek kavēta...

 

 

Pilnu rakstu lasiet jūnija SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā

Govju virusālā diareja (Bovine viral diarrhoea, BVD) ir liellopu infekcijas...

Tukuma piens attīstības stāsts
Tukuma piens attīstības stāsts

Tukuma piens ir viens no lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Latvijā. S...

SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos
SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos

SIA Naukšēni Valmieras novadā izveidojusies no savulaik spēcīgās kopsaimnie...

Fendt 700 Vario Gen7 – jauns etalons savā jaudas klasē
Fendt 700 Vario Gen7 – jauns etalons savā jaudas klasē

Par Fendt 700 Vario septīto paaudzi jeb Gen7 būs dzirdējis ikviens, kas kau...