, .
cloudy 2.7℃
Vārda dienu svin: Nanija, Ilgmārs

Vācijas granulu tirgus pagājušajā gadā sasniedza rekordus.

Latvijas Mežu sertifikācijas padome , 15-03-2023
Vācijas granulu tirgus pagājušajā gadā sasniedza rekordus.

2022. gads bija līdz šim veiksmīgākais gads Vācijas granulu nozarē gan apkures sistēmu un krāsniņu pārdošanas, gan arī koksnes granulu ražošanas ziņā. Par to ziņo Vācijas Enerģētiskās koksnes un granulu asociācija (DEPV).

Pirmo reizi tika pārdotas vairāk nekā 100 000 granulu krāšņu, un granulu ražošana sasniedza gandrīz 3,6 miljonus tonnu.

Vācijas enerģētikas politikas kritika

Lai cik iepriecinoša ir iepriekšējā gada tirgus rādītāju publicēšana, tomēr skats nākotnē ir vienlīdz piesardzīgs, norāda DEPV rīkotājdirektors Martins Bentele. Lai gan iepriekšējā gada rezultātu pamatā vēl bija iepriekšējās valdības gudrā subsīdiju politika, jo īpaši naftas aizstāšanas piemaksa, pašreizējā federālā valdība rīkojas vienpusēji un ar aizspriedumiem, kad runa ir par enerģētikas pārejas veidošanu apkures tirgū.

DEPV aicina veikt uzlabojumus

Martins Bentele uztraucas, ka ievērojamais subsīdiju samazinājums apvienojumā ar nediferencētu un ideoloģiski kritisku attieksmi pret koksnes enerģiju būs neproduktīvs un novedīs pie CO2 samazināšanas neveiksmes apkures tirgū. To jau tagad skaidri parāda 2023. gada janvārī iesniegto pieteikumu skaits, kas ir tikai iepriekšējo gadu ēna. Federālās valdības pašreizējā enerģētikas politika ir būtiski jāuzlabo, lai tā nenovestu pie naftas un gāzes apkures atjaunošanās, par ko pamatotas bažas rada pirmie šā gada skaitļi.

2022. gads liecināja par ļoti strauju tirgus attīstību

Granulu sistēmu paplašināšanās Vācijā 2022. gadā bija straujāka nekā jebkad agrāk. Tika uzstādīti vairāk nekā 123 000 jaunu siltuma ģeneratoru. Ar 76 000 sistēmām nepārprotami dominēja granulu centrālās apkures sistēmas ar jaudu līdz 50 kilovatiem (kW), kuru pārdošanas apjomi salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu pieauga par 24%. Šīs apkures sistēmas galvenokārt izmanto, lai aizstātu šķidrā kurināmā apkures iekārtas savrupmājās un dvīņu mājās.

Ievērojami pieaudzis arī pieprasījums pēc ar gaisu vadāmām granulu krāsnīm, par ko liecina rekordaugstais 46 000 krāšņu skaits. Bija arī 1 400 lielāki katli (>50 kW), kurus izmanto apkures tīkliem vai tehnoloģiskā siltuma ražošanai tirdzniecībā un rūpniecībā.

Paredzams, ka apkures katlu skaits samazināsies

Tādējādi ar granulām darbināmu siltuma ģeneratoru skaits Vācijā ir palielinājies līdz 680 000 sistēmām. Tās 2022. gadā siltumapgādes nozarē ietaupīja vairāk nekā 4 miljonus tonnu siltumnīcefekta gāzu. Attiecībā uz kārtējo gadu DEPV uzskata, ka apkures tirgus pirmajā pusgadā būs diezgan noslogots iepriekšējā gada pārpalikuma dēļ.

Attiecībā uz apkures katlu pārdošanu DEPV prognozē, ka to kopējais samazinājums būs 25%, savukārt neliels pieaugums joprojām tiek prognozēts granulu krāsnīm, kas kopumā nozīmētu gandrīz 110 000 jaunu siltuma ģeneratoru.

Koksnes granulu ražošana un patēriņš Vācijā

Ar vēl vienu rekordlielu saražoto granulu apjomu – 3,57 miljoni tonnu granulu 2022. gadā – Vācija turpina nostiprināt savu vadošo lomu Eiropā. Pasaulē vairāk granulu saražo tikai Ziemeļamerika. Sakarā ar spēcīgo siltumenerģijas ģeneratoru skaita pieaugumu pagājušajā gadā Vācijā pirmo reizi tika patērēti vairāk nekā 3 miljoni tonnu granulu. Tādējādi Vācijai joprojām ir pozitīva ārējās tirdzniecības bilance.

Paniska granulu pirkšana izraisīja cenu kāpumu

Citādi 2022. gadu galvenokārt noteica karadarbības izraisītais apjukums enerģijas tirgos. Vasarā novērotais uzkrājumu veidošanas drudzis izraisīja līdz šim nepieredzētu energoresursu granulu cenu kāpumu, 2022. gada septembrī maksimālajai cenai sasniedzot 763,76 €/t.

Neraugoties uz to, ko DEPV uzskata par neveiksmīgu Vācijas enerģētikas politiku, DEPV sagaida, ka 2023. gadā koksnes granulu ražošana turpinās palielināties. Labi apgādātās patērētāju noliktavas un pieprasījuma trūkums toreiz noveda pie tā, ka ziemā sākās granulu cenu normalizēšanās, kas nepārtraukti turpinājās arī 2023. gadā. Pašreizējā granulu cena ir 360 €/t. Šajā gadā DEPV prognozē nelielu granulu ražošanas pieaugumu līdz 3,7 miljoniem tonnu.

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Apaļo kokmateriālu produktu cenu tendences
Apaļo kokmateriālu produktu cenu tendences

Meža konsultāciju pakalpojumu centrs sadarbībā ar Meža un koksnes produktu ...

Meža atjaunošana 2023. gadā uzsākta ar mašinizēto meža sēšanu
Meža atjaunošana 2023. gadā uzsākta ar mašinizēto meža sēšanu

Iestājoties pavasarim, AS “Latvijas valsts meži” (LVM) ar mašinizēto sēšanu...

Meža ABC 2023
Meža ABC 2023

2023. gada 12. un 13. maijā Kuldīgas novada Padures pagasta “Struņķukrogā” ...