, .
partlycloudy_night 23.9℃
Vārda dienu svin: Ausma, Inguna, Ingūna, Inguns, Ausmis

VAAD šosezon konstatējis tikpat daudz augu aizsardzības līdzekļu pārkāpumu cik pērn

LETA , 22-11-2021
VAAD šosezon konstatējis tikpat daudz augu aizsardzības līdzekļu pārkāpumu cik pērn

Šī gada lauksaimniecības sezonā, kas ilga līdz 31.oktobrim, Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) eksperti konstatējuši 65 augu aizsardzības līdzekļu lietošanas pārkāpumus, kas ir gandrīz tikpat cik pērn, kad lauksaimniecības sezonas laikā tika konstatēti 66 pārkāpumi, liecina dienesta apkopotā informācija.

Kopumā šī gada lauksaimniecības sezonas laikā veiktas 1842 augu aizsardzības līdzekļu lietošanas uzraudzības pārbaudes, ieskaitot gan iepriekš plānotās pārbaudes, gan operatīvi veiktās pārbaudes. Vienlaikus šosezon pārbaužu laikā kopumā ņemti 160 augu vai augu produktu paraugi, kas laboratoriski testēti augu aizsardzības līdzekļu atliekvielu klātbūtnes noteikšanai.

Papildu monitoringa laikā šogad ņemti 95 graudaugu un rapša paraugi ražas novākšanas laikā glifosāta atliekvielu klātbūtnes konstatēšanai. Nevienā no šiem paraugiem neatbilstības nav konstatētas.

Kopumā sezonas laikā gan plānoto, gan operatīvo pārbaužu laikā konstatēti 65 augu aizsardzības līdzekļu lietošanas vai uzskaites prasību pārkāpumi, par kuriem saimniecībām piemēroti administratīvie sodi.

Tostarp 25 gadījumos pieļauta augu aizsardzības līdzekļa smidzinājuma nonākšana virszemes ūdensobjekta desmit metru aizsargjoslā, deviņos gadījumos saimniecībā nav veikta vai neprecīzi veikta iegādāto un izlietoto augu aizsardzības līdzekļu uzskaite, sešos gadījumos pieļauta smidzinājuma nonākšana ārpus apstrādājamās teritorijas, bet vēl sešos lietots Latvijā nereģistrēts augu aizsardzības līdzeklis.

Līdztekus četrās pārbaudēs konstatēts, ka nav ievērota augu aizsardzības līdzekļa marķējumā noteiktā 15, 20 vai vairāk metru aizsargjosla no ūdensobjektiem, trīs reizes augu aizsardzības līdzeklis lietots kultūrai, kurai tas nav paredzēts, vēl trīs gadījumos nav ievērots normatīvajos aktos noteiktais vēja ātrums, tāpat trīsreiz konstatēts, ka augu aizsardzības līdzeklis lietots teritorijās, ko izmanto plaša sabiedrības daļa, neievērojot noteiktās piesardzības prasības.

Starp dienesta konstatētajiem pārkāpumiem uzskaitīti arī divi gadījumi, kur nav veikta augu aizsardzības līdzekļu lietošanas iekārtas pārbaude, divi gadījumi, kur personai nav atbilstošas apliecības, lai iegādātos, uzglabātu un lietotu 1.vai 2. reģistrācijas klases augu aizsardzības līdzekļus, vienā gadījumā konstatēts, ka insekticīds lietots ziedošā laukā dienas laikā un vēl vienā gadījumā augu aizsardzības līdzeklis lietots īpaši aizsargājamās dabas teritorijās.

Vienlaikus VAAD atzīmē, ka salīdzinot ar iepriekšējo lauksaimniecības sezonu, šogad saņemts mazāk iedzīvotāju ziņojumu par iespējamiem augu aizsardzības līdzekļu lietošanas pārkāpumiem. Kā norāda dienests, līdzīgi kā citas sezonas, arī šosezon uz daudziem iedzīvotāju jautājumiem sniegtas atbildes un konsultācijas, bet par 101 saņemto ziņojumu veiktas operatīvās pārbaudes.

VAAD augu aizsardzības līdzekļu uzraudzības daļas vadītāja Inga Aizpura komentēja, ka, ja kultūraugu audzēšanas laikā tiek pieņemts lēmums kaitīgo organismu ierobežošanas pasākumu veikšanā izmantot augu aizsardzības līdzekļus, tam ir jābūt pamatotam un uz lauka novērojumiem balstītam lēmumam.

"Augu aizsardzības līdzekļi jāizvēlas pārdomāti, no Latvijas Republikā reģistrētajiem augu aizsardzības līdzekļiem, tam jābūt atbilstošam konkrētā kultūrauga kaitīgajam organismam, iegāde jāveic tikai licencētās augu aizsardzības līdzekļu izplatīšanas vietās. Nereģistrētu augu aizsardzības līdzekļu iegāde ir administratīvi sodāma darbība," uzsvēra Aizpura.

Jau ziņots, ka 2020.gada lauksaimniecības sezonā, kas ilga līdz 2020.gada 30.septembrim, veiktas 1798 augu aizsardzības līdzekļu lietošanas uzraudzības pārbaudes, tostarp fiksēti 66 lietošanas vai uzskaites pārkāpumi. Pārbaužu laikā ņemti 265 augu vai augu produktu paraugi. Tāpat saņemti 186 iedzīvotāju ziņojumi par iespējamiem augu aizsardzības līdzekļu lietošanas normatīvo aktu prasību pārkāpumiem.

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Mēslošanas līdzekļus turpmāk marķēs ar CE zīmi
Mēslošanas līdzekļus turpmāk marķēs ar CE zīmi

Valdība otrdien apstiprināja Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavoto kārtību...

Vebinārs: Grāmatvedības uzskaite un nodokļu piemērošana lauksaimniekiem
Vebinārs: Grāmatvedības uzskaite un nodokļu piemērošana lauksaimniekiem

Žurnāls “iFinanses” 7. jūlijā aicina uz vebināru “Grāmatvedības uzskaite un...

Barības piedevas cūku ēdināšanā
Barības piedevas cūku ēdināšanā

Mūsdienās antibiotiku lietošana Eiropas Savienībā un citās valstīs ir pilnī...

Atbalstu par pārraudzībā esošām vaislas sivēnmātēm šogad piešķirs trīs mēnešus agrāk
Atbalstu par pārraudzībā esošām vaislas sivēnmātēm šogad piešķirs trīs mēnešus agrāk

Lai pārraudzībā esošās cūkkopības saimniecības atbalstu par sivēnmātēm saņe...