, .
cloudy 17.1℃
Vārda dienu svin: Jānis

Uzmanību! Kviešu vārpu pangodiņi

Laura KAZĀKA, Inga GAILE, Raimonds SAUKUMS, SIA Integrētās Audzēšanas Skola, Liene STANKEVIČA, Lauris MIZIS, Evelīna ŽILINSKA, Vanda ROGOVSKA, SIA Augu Audzēšanas Serviss. , 02-05-2024
Uzmanību! Kviešu vārpu pangodiņi

 

Saimnieks LV / 2024.gads (Janvāris)

Aizvadītajā gadā Latvijā nopietnus ražas zudumus daudzviet radīja divas graudaugu vārpu pangodiņu sugas – kviešu vārpu pangodiņš (Contarinia tritici) un kviešu ziedu oranžais pangodiņš (Sitodiplosis mosellana), kas mūsu reģionā kā kaitēkļi zināmi jau vairāk nekā 100 gadus. Pēdējās desmitgades Latvijā iezīmējās ar būtisku pangodiņu sugu invāzijas pieaugumu, par ko jau iepriekš rakstījām: krustziežu pāksteņu pangodiņš Dasineura brassicae rapsī (Saimnieks LV, 2007. g. aprīlis); kviešu stiebru pangodiņš Haplodiplosis marginata (Saimnieks LV, 2014. g. janvāris); labību pangodiņš Mayetiola destructor, kā arī pangodiņi citās kultūrās. Pangodiņi savairojas masveidā vietās, kur tiek audzēti tie paši kultūraugi atkārtoti vairākus gadus pēc kārtas un tiek izmantota minimalizētā augsnes apstrāde.

Vārpu pangodiņus Contarinia tritici un Sitodiplosis mosellana atšķir pēc krāsas (1. att.). Kāpuri barojas vārpiņas iekšpusē, samazinot ražu un graudu skaitu vārpās (2. att.). Abu sugu saimniekaugi pēc EPPO ir kvieši, rudzi, mieži, auzas, graudzāles, īpaši cieš kvieši un rudzi.

1.attēls. C. tritici un S. mosellana, Griegel Verlag.

Bioloģija un dzīves cikls
C. tritici – sīks gaiši dzeltens odiņš ar melnu galvu, bet S. mosellana ir oranži sarkans (skat. 1 tabula) un mēdz parādīties vēlāk. Pangodiņu invāzijas iespējamība var atšķirties no gada uz gadu, atkarībā no klimatiskajiem apstākļiem. Abu vārpu pangodiņu attīstības cikli ir ļoti līdzīgi. Gadā attīstās 1–2 paaudzes, otrās paaudzes attīstība notiek rudenī uz graudzālēm. Kāpuri pārziemo augsnē un pavasarī iekūņojas un attīstās. Ja apstākļi ir nelabvēlīgi pieaugušo īpatņu attīstībai, daļa populācijas paliek augsnē diapauzes stāvoklī 2–3 gadus.

Jaunie pangodiņi izlido, kad gaisa temperatūra pārsniedz ap 15 °C. Aktīva pangodiņu invāzija vērojama maija beigās – jūnija sākumā. Dzeltenā kviešu vārpu pangodiņa mātītes dēj (3. att.) ap kultūrauga AS 51–55, kviešu ziedu oranžā pangodiņa mātītes oliņas dēj vārpošanas laikā (AS 55–59) un pārstāj to darīt, kad graudi nobrieduši. Pangodiņi īpaši apdraud graudaugus laikā, kad no karoglapas maksts parādās vārpa, pat ja tā...

 

 

Pilnu rakstu lasiet janvāra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā

Govju virusālā diareja (Bovine viral diarrhoea, BVD) ir liellopu infekcijas...

Tukuma piens attīstības stāsts
Tukuma piens attīstības stāsts

Tukuma piens ir viens no lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Latvijā. S...

SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos
SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos

SIA Naukšēni Valmieras novadā izveidojusies no savulaik spēcīgās kopsaimnie...

Fendt 700 Vario Gen7 – jauns etalons savā jaudas klasē
Fendt 700 Vario Gen7 – jauns etalons savā jaudas klasē

Par Fendt 700 Vario septīto paaudzi jeb Gen7 būs dzirdējis ikviens, kas kau...