, .
partlycloudy_night -2.9℃
Vārda dienu svin: Dagmāra, Marga, Margita

Tiks apbalvoti konkursa "Sakoptākais mežs" uzvarētāji

LETA , 22-02-2021
Tiks apbalvoti konkursa "Sakoptākais mežs" uzvarētāji

Šodien tiks paziņoti un apbalvoti trīs visaugstāk novērtētie konkursa "Sakoptākais mežs" meža apsaimniekotāji, pauda Latvijas Meža īpašnieku biedrībā (LMĪB).

Biedrībā stāstīja, ka konkursā "Sakoptākais mežs" tiek apbalvoti trīs visaugstāk novērtētie meža apsaimniekotāji, kurus komisija vērtējusi pēc vairākiem kritērijiem - ieguldījuma produktīvu un noturīgu mežaudžu izveidē, izvēlētajām kopšanas metodēm, meža infrastruktūru, zinātniski pamatotu metožu izmantošanu ilgtspējīgā meža apsaimniekošanā, ainavas elementu plānošanu, kā arī saskarsmi ar kaimiņiem un pašvaldību.

Līdztekus trīs augstāk novērtētie mežu īpašnieki tiks nominēti prestižajai Meža nozares gada balvai "Zelta čiekurs" nominācijā "Par ilgtspējīgu saimniekošanu".

LMĪB norādīja, ka, ņemot vērā valstī noteiktos ierobežojumus, ikgadējās Meža nozares gada balvas "Zelta čiekurs" apbalvošanas ceremonijas vietā tiks veidota filma, kurā sabiedrība tiks iepazīstināta ar konkursa "Sakoptākais mežs" augstāk novērtētajiem īpašniekiem, gan pārējo balvas "Zelta čiekurs" nomināciju ieguvējiem.

LMĪB valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks komentēja, ka konkursa laikā arvien vairāk nācies sastapties ar meža īpašniekiem, kurus iespējams dēvēt par ģimeņu mežsaimniecības pārstāvjiem.

Viņš skaidroja, ka "tas nozīmē ne tikai meža apsaimniekošanas pārņemšanu no vecākiem vai vecvecākiem, bet arī attieksmes maiņu emocionālā līmenī. Īpašums kļūst par ģimenes vērtību. Domāju, ka nākotnē arvien vairāk meža īpašumu vērtību noteiks emocionālā saikne."

Tāpat Muižnieks minēja, ka meža apsaimniekotāji kļuvuši arvien zinošāki, norādot uz ilgtspējīgas saimniekošanas tendencēm meža īpašnieku vidū.

"Viss mainās, mainoties mūsu zināšanu un izpratnes līmenim par notiekošajiem procesiem dabā un sabiedrībā. Taču, ja runājam par meža ilgtspēju kā uzstādījumu, ka mums nākamajām paaudzēm ir jāatstāj tikpat daudz vai vēl vairāk meža resursu, tad tendences privātajā mežsaimniecībā pēdējos gados noteikti vērtējamas pozitīvi," uzsvēra LMĪB valdes priekšsēdētājs.

Savukārt viena no lietām, ko jāturpina uzlabot, ir meža īpašnieku dialogs ar pārējo sabiedrību, norādīja Muižnieks. Viņaprāt, nozares pārstāvjiem sabiedrībai jāturpina rādīt reālie mežu apsaimniekošanas piemēri un jāprot izstāstīt par meža apsaimniekošanu kā ciklu, nevis nogriezni. Tāpat meža īpašniekiem vajadzētu vairāk iesaistīties sabiedrības izglītošanas projektos.

"Mēs šogad redzējām lieliskus piemērus visu meža funkciju līdzsvarotai pastāvēšanai, kur īpašnieks daudzu gadu garumā sadzīvo ar mazo ērgli un ir par to priecīgs, gan īpašumā, kur saimnieks nejauc nost veco baļķu tiltiņu, jo uz tā sildās ķirzakas. Tajā pašā laikā mežs viņu ģimenēm ir iztikas un, vēl svarīgāk, arī prieka avots, jo viss, kas mežā izdarīts, ir pašu rokām paveikts," pauda Muižnieks.

Konkurss "Sakoptākais mežs" notiek jau ceturto gadu. Pirmais konkurss norisinājās 2017.gadā, un tā organizētājs ir LMĪB.

LMĪB ir dibināta 2005.gadā un pārstāv meža īpašnieku intereses nacionālā un starptautiskā līmenī. Par biedrības biedru var kļūt jebkurš meža īpašnieks neatkarīgi no īpašuma lieluma un uzņēmējdarbības formas.

 

 

Komentāri


Jūsu komentārs

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kā klimata pārmaiņas ietekmē Latvijas mežus
Kā klimata pārmaiņas ietekmē Latvijas mežus

Plaši un postoši mežu ugunsgrēki ir viens no satraucošākajiem klimata pārma...

Kooperatīvs "Mežsaimnieks" pērn iestādījis vairāk nekā 1,1 miljonu koku
Kooperatīvs "Mežsaimnieks" pērn iestādījis vairāk nekā 1,1 miljonu koku

Mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība "Mežsaimnieks" pagājušaj...

Putni - palīgi mežā, drauds vistu kūtī
Putni - palīgi mežā, drauds vistu kūtī

Tuvojoties pavasarim, daudziem meža īpašniekiem pēc lielās ziemas savu daļu...

Marta beigās varēs pieteikties atbalsta saņemšanai mežsaimniecībā
Marta beigās varēs pieteikties atbalsta saņemšanai mežsaimniecībā

Šā gada marta beigās būs iespējams pieteikties Lauku atbalsta dienesta atba...