, .
cloudy 2.6℃
Vārda dienu svin: Lavīze, Luīze, Laila

Tiešā sēja. Art vai neart?

eAgronom sadarbībā ar Agroresursu un ekonomikas institūtu (AREI) , 14-11-2023
Tiešā sēja. Art vai neart?

Saimnieks LV / 2023.gads (Septembris)

Lauksaimniecības nozarē arvien lielāku popularitāti iegūst minimālās apstrādes, t.sk. tiešās sējas tēmas. Balstoties uz diskusijām par piemērotāko augsnes apstrādi, ne viens vien lauksaimnieks ir sācis apsvērt – varbūt ir pienācis laiks izvērtēt savu augsnes apstrādes un sējas tehnoloģiju? Ņemot vērā Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) veikto pētījumu rezultātus par augsnes sablīvēšanos, to arot un nearot, vēlamies noskaidrot, vai tiešā sēja ir labākais augsnes apstrādes veids un kāpēc.

Kas ir tiešā sēja?
Tiešā sēja ir, kad kultūraugi tiek sēti iepriekš neapstrādātā, neartā laukā vai tādā, kur veikti pavisam nelieli priekšapstrādes darbi, piemēram, salmu izlīdzināšana, ja tas nepieciešams.

Šī gada pirmajā ceturksnī noslēdzās AREI (sadarbībā ar astoņām saimniecībām) pētījums, kurā, īstenojot Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstības (ELFLA) programmas projektu Progresīva zemkopības sistēma kā pamats vidi saudzējošai un efektīvai Latvijas augkopībai, secināts, ka, nearot augsni, tā potenciāli ir mazāk blīva un tās agrofizikālās īpašības uzlabojas.

Pētījumā tika salīdzināti trīs augsnes pamatapstrādes veidi – aršana, minimālā apstrāde un tiešā sēja. Dažādu saimniecību tipu (bioloģiskā, konvencionālā, ar lopkopību un bez) laukos tika noteikta augsnes penetrometriskā pretestība jeb spēks, kāds nepieciešams noteikta diametra koniska stieņa iespiešanai augsnē. Tāpat tika noteikts augsnes relatīvais mitrums un augsnes tilpummasa.

Jo daudzveidīgāka augseka, jo mazāks augsnes blīvums
Kā zināms, sējot starpkultūras, uzlabojas augsnes struktūra un auglība, kā arī neizmantotā slāpekļa akumulācija un augu barības vielu aprite. Tāpēc starpkultūru audzēšanai tiek pievērsta aizvien lielāka lauksaimnieku uzmanība, ko sekmē arī attiecīgie MK noteikumi par starpkultūru audzēšanu, paredzot platību maksājumus...

 

 

Pilnu rakstu lasiet novembra SAIMNIEKS LV numurā!

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
IIN nomaksa, pārdodot personīgo mantu
IIN nomaksa, pārdodot personīgo mantu

Jautājums: Vai fiziskai personai ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (...

Kuri ES reģioni ir lielā mērā atkarīgi no lauksaimniecības
Kuri ES reģioni ir lielā mērā atkarīgi no lauksaimniecības

2020. gadā aptuveni 4.5 % no kopējā Eiropas Savienībā nodarbināto skaita, a...

ZS Birzmaļi-2 kopā ar vecākiem saimnieko jaunā paaudze
ZS Birzmaļi-2 kopā ar vecākiem saimnieko jaunā paaudze

Devāmies uz Dienvidkurzemes novada Nīcas pagasta zemnieku saimniecību Birzm...