Saimnieks LV / 2025.gads (Februāris)
Nereti vērojams, ka pēc atšķiršanas no piena teļi lēnāk pieņemas svarā vai pat uz brīdi neaug vispār. Vai tam tā ir jābūt? Kā pareizi sākt teļam ēdināt rupjo lopbarību?
Piena izēdināšanas periodā teļš galvenokārt saņem barības vielas no piena vai piena aizvietotāja. Piena sagremošana notiek glumeniekā, kur kuņģa skābe pārvērš pienu kazeīna receklī, un zarnās sagremošanas process notiek līdz galam. Savukārt pārejot uz rupjo lopbarību, pilnībā mainās gremošanas sistēma – rupjā barība (siens, skābbarība, salmi, koncentrāti u.c.) nonāk spureklī, kur mikroorganismi sašķeļ barību, izmantojot to savām vajadzībām. Šajā procesā veidojas arī gaistošās taukskābes, kas nodrošina teļu ar augšanai nepieciešamo enerģiju.
Tātad atšķiršanas perioda laikā teļam jāpielāgojas pilnīgi cita veida gremošanas procesiem. Ja pirms atšķiršanas teļš ir pietiekoši saņēmis rupjo barību (musli, spēkbarību) un atšķiršanas vecumā spēj apēst ap pusotru kilogramu spēkbarības dienā, tad pāreja no piena uz rupjo barību būs vienkāršāka. Savukārt, ja piena periodā teļš saņēmis pienu neierobežotā daudzumā un pēkšņi tiek atšķirts, tad var paiet pat vairākas nedēļas, kamēr dzīvnieks pierod pie rupjās barības. Ikdienā to var pamanīt, kad teļi pēc atšķiršanas ir ļoti skaļi un nemierīgi. Tas liecina par to, ka dzīvnieki ir izsalkuši, nespēdami sagremot rupjo barību.
Lai sasniegtu mērķa svaru atnesoties – aptuveni 620 kg Holšteinas šķirnes govij, telītei līdz atšķiršanas brīdim vajadzētu pieņemties svarā par 800 g diennaktī, bet pēc atšķiršanas – aptuveni 700 g diennaktī. Izēdinot pienu neierobežoti, tiek panākts ļoti labs dzīvsvara pieaugums piena...
Pilnu rakstu lasiet februāra SAIMNIEKS LV numurā!
Tuvojoties jaunajai lauksaimniecības darbu sezonai, pareiza tehnikas sagata...
Bioloģiskā lauksaimniecība ir ilgtspējīgs un videi draudzīgs saimniekošanas...
Zirņi ir sens un nedaudz novārtā atstāts kultūraugs, kas nu piedzīvo savu r...
6. februārī lidostā Jūrmala pirmo reizi Latvijas lauksaimniekiem tika preze...