, .
partlycloudy_night 12.7℃
Vārda dienu svin: Janīna, Linda

Šolks: Jāveicina piena pārstrādes uzņēmumu konkurētspēju

LETA , 11-01-2023
Šolks: Jāveicina piena pārstrādes uzņēmumu konkurētspēju

Latvijā šogad ir jāveicina piena pārstrādes uzņēmumu konkurētspēju, sacīja Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks.

Viņš uzsvēra, ka Latvijā pašpatēriņam nepieciešama tikai nedaudz vairāk kā trešā daļa no saražotā piena. Savukārt pārējais svaigpiena apmērs vai nu tiek eksportēts kā izejviela, vai arī pārstrādāts citos eksporta produktos. Līdz ar to Latvijas piena pārstrādes uzņēmumiem ir būtiski noturēt konkurētspēju starptautiskajā tirgū. Turklāt ne tikai piena nozarē, bet pārtikas ražošanas nozarē kopumā.

Tādējādi, pēc Šolka teiktā, konkurētspējas veicināšana piena nozarei arī būs galvenais uzdevums šajā gadā.

Tāpat viņš norādīja, ka atbalsts kara radīto negatīvo seku mazināšanai arī turpmāk pārtikas ražošanas nozarei būs nepieciešams un ir svarīgi, lai atbalsts, kas izstrādāts iepriekšējās valdības laikā un paredz kopējo finansējumu 24 miljonu apmērā, pārejas periodā nepazustu.

"Tas, ka mēs dzīvojam un eksportējam, nenozīmē ka esam labā situācijā. Bieži vien esam kritiskā situācijā. Daži neizturēja, dzīvotspējīgākie ir izturējuši," stāstīja Šolks, atzīmējot, ka pirmā saruna ar jauno zemkopības ministru Didzi Šmitu (AS) par atbalsta nepieciešamību pārtikas ražošanas uzņēmumiem jau ir notikusi.

Vienlaikus viņš atzīmēja, ka samaksāt naudu tiem uzņēmumiem, kuriem tas ir nepieciešams, nav slikti, tomēr atbalsta programma ir īslaicīgs pasākums un ilgtermiņā ražošanu nestabilizēs. Tā vietā no valdības puses nozarei būtu "jādod makšķere, nevis zivs" un ilgtspējīgāks atbalsts nozarei būtu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes samazināšana pirmās nepieciešamības pārtikas produktiem.

Pēc viņa paustā, PVN likmes samazināšana atbalstītu trūcīgākos iedzīvotājus, kustinātu pārtikas produktu apriti un neļautu degradēties un zaudēt konkurenci pārtikas ražošanas uzņēmumiem.

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Atkāpes nosacījumu izpildē 2025. gadā nelabvēlīgo laikapstākļu dēļ
Atkāpes nosacījumu izpildē 2025. gadā nelabvēlīgo laikapstākļu dēļ

Zemkopības ministrija ir pieņēmusi lēmumu, ka, ņemot vērā nelabvēlīgos laik...

Var pieteikties dalībai programmā “Piens un augļi skolai”
Var pieteikties dalībai programmā “Piens un augļi skolai”

No 2025.gada 18.augusta līdz 10.septembrim izglītības iestādes var pieteikt...

VTUA komersanti aktīvi izmanto īpaši viņiem izveidotos e-pakalpojumus
VTUA komersanti aktīvi izmanto īpaši viņiem izveidotos e-pakalpojumus

Lai gan tikai mēnesi darbojas Valsts tehniskās uzraudzības aģentūras (VTUA)...

Jauns digitālais rīks Latvijas lopkopjiem – viss par ganāmpulku vienuviet
Jauns digitālais rīks Latvijas lopkopjiem – viss par ganāmpulku vienuviet

Izstrādāts inovatīvs digitālais rīks Latvijas lopkopjiem, kas vienuviet ļau...