, .
rain 7.4℃
Vārda dienu svin: Visvaldis, Nameda, Ritvaldis

Slāpekļa mēslošanas tehnoloģija ziemas kviešu laukiem

Daiga SERGEJEVA , 11-07-2023
Slāpekļa mēslošanas tehnoloģija ziemas kviešu laukiem

Saimnieks LV / 2023.gads (Marts)

2021. un 2022. gadā Yara Latvija sadarbībā ar SIA Tand Ukri veica izmēģinājumus, kuru mērķis ir uzzināt piemērotāko slāpekļa (N) mēslošanas tehnoloģiju ziemas kviešu laukiem saimniecībā. Lai to noskaidrotu, tika izvēlēti lauki, kuriem pirms tam ir veiktas augsnes analīzes. Pārdalot ražošanas lauku uz pusēm, abas lauka puses ir ar līdzvērtīgu augsnes fonu (1. attēls).

Stratēģija
Pētījumā saimniecības izmēģinājuma pusē izmantoja pašu izvēlētus mēslošanas līdzekļus. 2022. gadā lēmumu pieņemšanai par N nepieciešamību tika izmantots Yara N-testeris (N satura mērīšanai) un Yara N-sensors (N saturoša mēslojuma izkliedei).

Yara savā izmēģinājuma pusē augu mēslošanai izmantoja YaraBela SULFAN NS 24-6 mēslošanas līdzekli, jo tas bija pieejams saimniecībā. YaraBela SULFAN esošais N ir 50 % amonija (NH4 +) un 50 % nitrātu (NO3-) formā, kas nodrošina ilgāku un vienmērīgāku N pieejamību augiem. YaraBela SULFAN granulu veidošanas procesā izmantots malts kaļķis, kas sekmē to ātrāku šķīšanu pat zemākā mitruma daudzumā.

2022. gadā izmēģinājuma laukā tika audzēta ziemas kviešu šķirne ‘Arktis’ ar priekšaugu – pupas, kas jau norāda uz to, ka augsnē esošajam N vajadzētu būt vairāk, nekā tas ir ierasti. 2022. gada 5. martā pirms mēslošanas uzsākšanas ievākti augsnes paraugi un noteikts augsnes minerālā N saturs gan Yara, gan saimniecības lauka augsnē. Paraugi ievākti 30 cm dziļumā, veicot augsnes zondējumus vairākās vietās, kopā ievācot 1 kg paraugu. Iegūtie rezultāti bija būtiski atšķirīgi. Yara izmēģinājuma pusē minerālā N saturs NO- formā bija 19.11 kg/ha un NH+ – 3.51 kg/ha, bet saimniecības pusē NO- formā bija 56.55 kg/ha un NH+ – 28.47 kg/ha. Rezultāti liek aizdomāties par augsnes mainību, ņemot vērā apstākli, ka laukā augušas pupas, tostarp par gumiņbaktēriju aktivitāti dažādos lauka nogabalos, augsnes sastāvu, mitrumu un citiem apstākļiem. Augu augšanas faktoru kopējās iedarbības likums nosaka, ka noteikti augšanas faktori uz augu iedarbojas nevis katrs atsevišķi, bet visi kopā, ietekmējot un papildinot viens otru. Tādēļ uz augu augšanas procesu jālūkojas kompleksi...

 

 

Pilnu rakstu lasiet Marta SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle

Piena lopkopībā diezgan bieži sastopamies ar apzīmējumu kombinētās šķirnes....

Domāt, mainīties un pastāvēt
Domāt, mainīties un pastāvēt

Lauksaimniecības nozaru un zemnieku saimniecību attīstībā bieži varam pārli...

SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos
SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos

Latvijas piensaimniecību pēdējo divdesmit, trīsdesmit gadu laikā skārušas ...

Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai
Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai

Ar katru gadu elektroenerģija kļūst aizvien būtiskāks resurss jebkurā saimn...