, .
partlycloudy_day 11.7℃
Vārda dienu svin: Armands, Armanda

Sirdsmiers un pārliecība nezāļu kontrolei ziemas rapšu sējumos

Zigmunds Kalniņš , 03-11-2020
Sirdsmiers un pārliecība nezāļu kontrolei ziemas rapšu sējumos

Lauksaimnieki ar labām cerībām sirdī raugās uz šobrīd ziemas rapšu laukos briestošo ražu – par spīti netipiskajai ziemai, ilgstošam vēsumam un vietām sausumam aprīlī, sniegam maija vidū, vējiem un krusai jūnijā.

Katram rapšu laukā darāms savs darbiņš – vai tas ir naskais spīdulis, traktora vadītājs, saimnieks, vai selfiju tīkotājs. Arī nozares profesionāļiem, kas saistīti ar tehniskajiem risinājumiem, sēklas materiāla, augu aizsardzības un mēslošanas līdzekļu sfēru, šis ir laiks, kad izvērtēt savu piedāvājumu sniegumu. Kamēr sēklu un barošanas līdzekļu speciālisti šobrīd lepojas ar rapšu augumu, zarojumu, vērtē krāsu un skaita pākstis, daļa manas (Zigmunda Kalniņa) ikdienas paiet, izvērtējot herbicīdu efektivitāti visas sezonas garumā. Šobrīd ar patiesu lepnumu noraugos uz pērn rudenī ar Metazamix™ un Belkar™ apstrādātajām platībām, kurās cauri rapšu kātu mūžamežam pretim saulei nestiepjas nezāļu kakli.

Gandrīz katru gadu saimnieki saskaras ar vairākām problēmām, kurām nepieciešami atbilstoši risinājumi. Mainoties klimatam, piedzīvojam līdz šim netipiskus sausuma, kā arī ilgstošus zemu vai augstu temperatūru periodus, kas atstāj iespaidu ne vien uz augu vienmērīgu sadīgšanu, bet arī var būtiski ietekmēt herbicīdu efektivitāti. Saimniecībās, ieviešot aizvien lielāku popularitāti iegūstošās tiešās sējas un minimālās augsnes apstrādes tehnoloģijas risinājumus, galvas sāpes sagādā salmu atliekas augsnes virskārtā, nevienmērīgā sastrāde un augsnes cilas. Liela sāpe vairumā ziemas rapšu sējumu rudens periodā ir arī atsevišķas grūti ierobežojamo nezāļu sugas, piemēram, tīruma zvēre, kuru ierobežošanai nepieciešama īpaša pieeja vai tehnoloģija. Corteva Agriscience piedāvātajiem ziemas rapšu rudens herbicīdiem piemīt visas nepieciešamās īpašības, lai sekmīgi risinātu iepriekšpieminētos izaicinājumus gan tradicionālās un minimālās augsnes apstrādes, gan arī tiešās sējas platībās.

Straujiem soļiem tuvojas ziemas rapšu sēja, tādēļ šajā reizē atgādinājums par ļoti augstu popularitāti rapšu audzētāju vidū iemantojušajiem herbicīdiem – Metazamix™ un Belkar™. Augu aizsardzības līdzekļu tirgū ir daudz produktu, kas paredzēti lietošanai uzreiz pēc rapšu sējas, tomēr daudz mierīgākā veidā un bez nevajadzīgas steigas nezāļu ierobežošanu var veikt brīdī, kad rapši un nezāles jau sadīgušas un ir redzams lauka potenciāls. MetazamixTM ir herbicīds, kas sevi izcili parādījis darbībā ziemas rapšu sējumos rudenī. Tas ir reģistrēts ne tikai lietošanai ziemas rapšos – to ar labām sekmēm iespējams izmantot arī nezāļu ierobežošanai vasaras rapšu un ripšu sējumos. Tā sastāvā ir trīs darbīgās vielas – piklorams, aminopiralīds un metazahlors. Pateicoties šādam sastāvam, herbicīdam piemīt dubulta iedarbība: tas augos iekļūst gan caur lapām, gan augsni, kas nav mazsvarīgi, pareizi izvēloties smidzinājuma laiku. Optimālākais apstrādes laiks ir brīdī, kad ziemas rapšiem ir 2–3 īstās lapas, deva 0.6–0.8 l/ha. Šajā rapšu augšanas stadijā nezāles jau mēdz būt pilnībā sadīgušas, bet vēl nav pāraugušas, kas nodrošina ļoti efektīvu nezāļu ierobežošanu un novērš nevajadzīgus ražas un tās kvalitātes zudumus, ražu novācot.

Lai iegūtu papildu efektivitāti uz atsevišķām nezāļu sugām, Metazamix™ ieteicams maisījumā ar vēl vienu inovatīvo herbicīdu Belkar™, tādējādi sekmīgi ierobežojot arī ganu plikstiņu, tīruma nauduli, parasto virzu un tīruma sinepi jeb zvēri. Tīruma sinepes jeb zvēres un virzas gadījumā visoptimālākā iedarbība tiks panākta nezāļu agrīnās attīstības stadijā. Preparāta sastāvā ir darbīgā viela Arylex™ Active, kas iepazīta no tādiem herbicīdiem kā Korvetto™, Zypar™, QuelexTM un PixxaroTM, kā arī piklorams, kas zināms no rapšu herbicīda Galera™. Abas darbīgās vielas uz nezālēm iedarbojas caur lapām, tādēļ kombinācijā ar Metazamix™ produktu efektivitāti augsnes mitrums ietekmē vienīgi no nezāļu fizioloģijas viedokļa – mitrumam jābūt pietiekamam, lai nezāles dīgtu un būtu aktīvi augošas. Šeit Metazamix™ un Belkar™ maisījumam ir ļoti būtiska priekšrocība salīdzinājumā ar augsnes iedarbības preparātiem rudeņos, kad ir silts un sauss, kā rezultātā augsnē ir nepietiekams mitruma daudzums. Līdzīgi ir arī ar salmu atliekām augsnes virskārtā un augsnes cilām, kas neietekmē herbicīdu efektivitāti, tīrumus apstrādājot brīdī, kad nezāles jau sadīgušas. Šie herbicīdi vienlīdz labi darbosies visu veidu augsnēs – gan vieglajās, gan smagajās, gan arī kūdrainajās.

Izsmidzināšanai ieteicamās maisījuma devas: Belkar™ 0.25 l/ha ar Metazamix™ 0.6 l/ha, smidzinājumu veicot brīdī, kad ziemas rapšiem ir 3–4 īstās lapas un nezāles ir aktīvi augošas. Ir būtiski stingri ievērot ierobežojumu: nelietot citus maisījuma partnerus un ievērot septiņu dienu nogaidīšanas periodu pirms un pēc apstrādes.

Plašā ierobežojamo nezāļu sugu spektra (kumelītes, rudzupuķe, ķeraiņu madara, magone, gerānijas, virza, ganu plikstiņš, tīruma naudulis, tīruma sinepe jeb zvēre u.c.), kā arī produktu izcilo pielietošanas īpašību dēļ: augsnes mitrums, augsnes sastrādes veids, ierobežojumu neesamība pēckultūrām, plašais pielietošanas laiks u.c.), šie produkti ir iemantojuši stabilu vietu kopējā rapšu audzēšanas tehnoloģijā gan pie mums Latvijā, gan arī daudzviet citur Eiropā.

Meklējiet šos herbicīdus pie saviem tirdzniecības pārstāvjiem, konsultējieties ar ražotāja pārstāvjiem par neskaidrajiem jautājumiem, pirms lietošanas rūpīgi izlasiet produkta marķējumu un informāciju par līdzekli, kā arī vienmēr lietojiet augu aizsardzības līdzekli atbilstoši drošības prasībām.

Lai ik sētā gandarījums par paveikto!

 

 

 

 

 

 

Komentāri


Jūsu komentārs

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Konvencionālo slaukšanas iekārtu starpdezinfekcijas sistēmas
Konvencionālo slaukšanas iekārtu starpdezinfekcijas sistēmas

Pierasts, ka visas automātiskās slaukšanas iekārtas ir aprīkotas ar automāt...

Izaicinājumi slaukšanas zālē: pupu mazgāšanas un tesmeņa atrietināšanas sistēmu izmantošana
Izaicinājumi slaukšanas zālē: pupu mazgāšanas un tesmeņa atrietināšanas sistēmu izmantošana

Šajā rakstā gribu pastāstīt par izaicinājumiem, ar kādiem sastopas piena ra...

100 kilogrami eksotikas
100 kilogrami eksotikas

Strausu fermā Mazzariņi, kas atrodas Glūdas pagastā starp Jelgavu un Dobeli...

Mūsu pēdu veselība
Mūsu pēdu veselība

Ziema un tumšais laiks ir atkāpies. Fiziskās aktivitātes un slodzes pieaug....