, .
cloudy 17.2℃
Vārda dienu svin: Jānis

SIA "Kalnspruka" uzņem apgriezienus

Elīna Grase , 21-09-2023
SIA "Kalnspruka" uzņem apgriezienus

Saimnieks LV / 2023.gads (Septembris)

SIA Kalnsprukas, kur saimnieko Uvis Krūklis kopā ar brāli Agri Krūkli, pirms diviem gadiem pārņemot citas saimniecības lauku un tehniku, strauji izaugusi no 150 ha līdz nopietnam 700 ha lielam graudaugu, rapšu un pākšaugu audzētājam. Intervijā brāļi atklāj ceļu uz savas saimniecības izveidi, stāsta par izmantotajām tehnoloģijām un straujo darba apjoma pieaugumu.

– Kā nolēmāt nodarboties ar lauksaimniecību un izveidot savu saimniecību?
Uvis Krūklis:
– Mēs sākām no nulles. Vecvecāki mums ar brāli mantojumā atstāja 25 ha zemes. Bija jāpieņem lēmums, ko ar to darīsim. Lielākā daļa tobrīd bija iznomāta citai saimniecībai, pārējais jāapsaimnieko pašiem. Viss sākās ar traktora iegādi, jo bija nepieciešams nopļaut zāli. Tā nemanot, pamazām platības auga un tehnikas saradās vairāk, līdz 2014. gada rudenī nodibināju saimniecību. Nopirkām kombainu bez kabīnes ar 2.5 m hederi, toreiz tā šķita liela uzdrīkstēšanās. Tajā gadā pirmo reizi izaudzēju graudus nodošanai. Novācu vienu kravu un sludinājumos meklēju uzpircēju, lai nodotu graudus, jo pašiem līguma tad vēl nebija. Izdevās kādu atrast, bet braucām līdz uz nodošanas punktu, jo bija bail, ka kravu nenozog un naudu nesamaksā. Galu galā šī avantūra beidzās laimīgi.

Sapratām, ka šādi vairs nevēlamies riskēt, tāpēc no 2016. gada pavasara esam LPKS LATRAPS biedri un lielāko ražas daļu nododam LATRAPS pieņemšanas punktā Aizkrauklē, līdz ar to ir drošības sajūta, ka par izaudzēto saņemsim atbilstošu samaksu.

Cik bija iespējams, ņēmām klāt nomas zemes Lēdmanes pagastā. Kad pašu pūliņiem bijām izauguši līdz 150 ha, saņēmām piedāvājumu no lielāka lauksaimnieka, kas bija ievērojis, kā saimniekojam, un novērtējis mūsu veikumu un godaprātu. Viņš mums piedāvāja uz abpusēji izdevīgiem noteikumiem pārņemt viņa saimniecību ar 530 ha zemes un tehniku. Ilgi par piekrišanu nebija jādomā, jo mums – jauniem lauksaimniekiem tā bija ļoti liela iespēja strauji augt.

Nu jau otro sezonu apsaimniekojam ap 700 ha lauksaimniecībā izmantojamās zemes. Pirmais gads laikapstākļu ziņā bija ļoti labs, jo mitrums augu veģetācijas laikā bija pietiekams un kulšanas laikā bija sausi apstākļi. Labvēlīga mums bija arī cenu celšanās, jo produkciju, kas bija izaudzēta par nosacīti zemākām cenām, varējām pārdot par augstām cenām. Paveicās...

 

 

Pilnu rakstu lasiet septembra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā

Govju virusālā diareja (Bovine viral diarrhoea, BVD) ir liellopu infekcijas...

Tukuma piens attīstības stāsts
Tukuma piens attīstības stāsts

Tukuma piens ir viens no lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Latvijā. S...

SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos
SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos

SIA Naukšēni Valmieras novadā izveidojusies no savulaik spēcīgās kopsaimnie...

Fendt 700 Vario Gen7 – jauns etalons savā jaudas klasē
Fendt 700 Vario Gen7 – jauns etalons savā jaudas klasē

Par Fendt 700 Vario septīto paaudzi jeb Gen7 būs dzirdējis ikviens, kas kau...