, .
cloudy 2.7℃
Vārda dienu svin:

SIA "Joži" izvēlas ātrumu un precizitāti

Elīna Grase , 13-07-2022
SIA "Joži" izvēlas ātrumu un precizitāti

Jaunpils pagasta SIA "Joži" un SIA "Pētertāles" īpašnieks savās saimniecībās izvēlas risinājumus, kas uzlabo darba ātrumu un precizitāti. Tas 2010. gadā viņu motivējis sākt pakāpenski pāriet uz tiešo sēju, pirms astoņiem gadiem iegādāties pirmos pašgājējsmidzinātājus, šogad – jaunākās paaudzes pašgājējsmidzinātājus. Vairāk iz dzīves par plānošanu, izvēlēm un attīstību šajā intervijā ar Gunvaldi Sproģi.

– Jūs esat devis priekšroku tiešās sējas tehnoloģijai. Lūdzu, dalieties savā pieredzē.
– Kopš 2011. gada mācāmies strādāt ar tiešo sēju, nu jau, izmantojot šo tehnoloģiju, apstrādājam teju visas savas platības. Redzot, ka pasaulē strādā ar tiešās sējas tehnoloģiju, radās jautājums, kāpēc viņi tā dara. Latvijā bijām vieni no pirmajiem, kas izvēlējās iegādāties Väderstad firmas sējmašīnu Seed Hawk. Kopā ar mums jaunās mašīnas iegādājās vēl vairākas saimniecības, bet jau tajā pašā gadā vairākas no tām arī atteicās. Manuprāt, katram pašam ir jāizlemj, kā saimniekot. Tomēr vienu varam tagad teikt – pirms uzsākt tiešo sēju, jāpārkārto domāšana un lauki. Mums sanāca otrādi – vispirms iegādājāmies tehniku, pēc tam, mācoties no savām kļūdām, uzkrājām pieredzi un mācījāmies domāt un strādāt citādi. Tiešajā sējā lauks izskatās ne tā kā tradicionāli saimniekojot – brīžiem pat paveras briesmīgs skats, bet tad jāņem papīra lapa un jārēķina. Rezultātu redz rudenī, kad sētais nokults.

Lai nodrošinātu augu maiņu (tas ir īpaši svarīgi, strādājot ar tiešās sējas metodi), aptuveni 1000 ha audzējam rapšus, 1000 ha – miežus, 1000 ha pupas, 2000 ha – kviešus. Šīs četras kultūras saskaņā ar plānu katru gadu mainām vietām. Meklējam piekto kultūru, bet neesam vēl atraduši mūsu saimniecībai piemērotāko.

– Kas raksturo jūsu tehnikas parku?
– Patlaban esam izvēlējušies kombainus un traktorus no CLAAS firmas, pašgājējsmidzinātājus no Amazone un sējmašīnas, augsnes apstrādes agregātus no Väderstad, taču tās nav vienīgās izvēles, jo saimniecībās nepieciešama tehnika gan transporta, gan zemes rakšanas un pārvietošanas darbiem. Piemēram, lieliski sevi attaisno Liebherr firmas buldozers un ekskavators. Tomēr vadāmies pēc principa – jo mazāk dīleru, jo vieglāk strādāt.

Mums ir pašiem sava remontdarbnīca, gandrīz visus remontdarbus varam tajā veikt. Visas iepriekš nosauktās kompānijas varu paslavēt – remonti, rezerves daļas un viss pārējais tiek...

 

 

Pilnu interviju lasiet Maija SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
IIN nomaksa, pārdodot personīgo mantu
IIN nomaksa, pārdodot personīgo mantu

Jautājums: Vai fiziskai personai ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (...

Kuri ES reģioni ir lielā mērā atkarīgi no lauksaimniecības
Kuri ES reģioni ir lielā mērā atkarīgi no lauksaimniecības

2020. gadā aptuveni 4.5 % no kopējā Eiropas Savienībā nodarbināto skaita, a...

ZS Birzmaļi-2 kopā ar vecākiem saimnieko jaunā paaudze
ZS Birzmaļi-2 kopā ar vecākiem saimnieko jaunā paaudze

Devāmies uz Dienvidkurzemes novada Nīcas pagasta zemnieku saimniecību Birzm...