, .
partlycloudy_day 3.7℃
Vārda dienu svin: Vēsma, Fanija

Samazināts elektrības rēķins un investīcija nākotnē

Mārtiņš PUDŅIKS , 28-12-2022
Samazināts elektrības rēķins un investīcija nākotnē

Saimnieks LV / 2021.gads (Augusts.)

Pēteris Krīgers no Tukuma novada 2019. gada nogalē izlēma par labu saules enerģijai, un pēc četriem mēnešiem uz mājas jumta tika uzstādīti 33 melni saules paneļi. Tagad viņš jau otro vasaru izmanto saules enerģijas priekšrocības, baudot saules paneļu saražoto zaļo elektrību. Saules paneļus Pēteris nolēmis uzstādīt augsto elektrības rēķinu dēļ – tas pamudinājis pašam kļūt par elektrības ražotāju. Viņš atzīst, ka, jo lielāks elektrības rēķins, jo lielāka apņēmība domāt, kā to samazināt.

Pēteris Krīgers

– Ceļš no idejas līdz faktiski taustāmam rezultātam – kāds tas bija?
„Sākumā apskatīju vairākus piedāvājumus, lai izvēlētos man atbilstošāko. Kad to izdarīju, tad sekoja jau detalizētāka konsultācija un piedāvājuma izstrāde. Atzīšos, sākumā man bija bažas par to, kā saules paneļi izskatīsies uz mājas jumta, bet nu varu teikt, ka esmu ļoti apmierināts ar gala iznākumu. Turklāt saules paneļi uz jumta ne tikai netraucē, bet pat ir labs akcents, kas iederas mājas kopskatā.”

Pēteris bija patīkami pārsteigts, ka pēc saules paneļu uzstādīšanas arī kaimiņi par to pastiprināti sākuši interesēties, nākuši skatīties un saimniekam uzdevuši jautājumus – gan par pašu uzstādīšanas procesu, gan par to, kā saules paneļu sistēma strādā.

„Process man šķita gaužām vienkāršs un no manas puses prasījis maz pūļu. Elektroinženieri strādāja ātri un precīzi, visu klātienē rūpīgi izpētīja, apsekoja, ņemot to vērā, arī tika izstrādāts risinājums un saņemtas nepieciešamās atļaujas no AS Sadales tīkls un vietējās būvvaldes. Visu sakārtojot, varēja sākt paneļu uzstādīšanu, un tā notika bez aizķeršanās. Biju pārsteigts, cik ātri un precīzi tas tika paveikts. Montāža ļoti kvalitatīva, un pat saules paneļu savienojami gandrīz nav redzami – viss nostrādāts perfekti.”

– Saules paneļu uzturēšana – ko tā prasa no lietotāja?
„Uzturēšana ikdienā saules paneļiem vispār nav vajadzīga, šajā laikā arī neesmu saskāries ar jebkādām problēmām. Sistēma strādā, un tas man ir galvenais. Mēdzu ieiet garāžā, lai paskatītos, vai invertorā deg zaļā gaisma – tad zinu, ka viss darbojas. Tur arī sekoju līdzi saules paneļu ražotajam elektrības daudzumam. Arī ziemas laikapstākļi saules paneļus nav ietekmējuši – tiem nav kaitējusi ne krusa, ne lietusgāzes.”

Informācijai!
Mājsaimniecībām, kas ražo elektrību no saules paneļiem, ir pieejama NETO norēķinu sistēma. Saules paneļu saražotā elektrība, kas netiek izmantota uzreiz, automātiski tiek nodota kopējā elektrotīklā. Mēneša laikā uzkrātās elektrības apjoms tiek fiksēts – to uzskaita AS Sadales tīkls. Saulainajās dienās uzkrāto elektrību var izmantot brīžos, kad saules paneļi elektrību neražo. Tērējot iepriekš uzkrāto elektrību, tiek saņemts samazināts rēķins, kas sastāv tikai no maksas par AS Sadales tīkls tarifiem. Nav jāmaksā par elektrību un OIK (obligātā iepirkuma komponente) mainīgo daļu.

Kvalitatīvi projektētai saules paneļu sistēmai jānodrošina 100 % no elektrības gada apjoma. Tas nozīmē, ka, pat tērējot elektrību no tīkla, tiks tērēta iepriekš saražotā zaļā enerģija un ietaupījums būs manāms pat drūmajās ziemas dienās.

– Un faktiskais ieguvumus no saules paneļiem?
„Jā, patiešām – ekonomija ir jūtama. Tagad vairs par elektrību nemaksāju tik daudz kā iepriekš. Vasarā priecājos par gaišajām un saulainajām dienām, jo zinu, ka tad saules paneļi saražo visvairāk. Tā kā saules paneļi pie mums visvairāk enerģijas saražo saulainās dienās vasarā, varu iekrāt elektroenerģiju ziemas periodam, kad ražība ir zema.”

– Ko jūs ieteiktu tiem, kuri vēl šaubās par saules paneļu uzstādīšanu?
„Jābūt drosmīgākiem un jāsāk ar konsultāciju pie speciālistiem. Viss ir gaužām vienkārši – vajag vērsties pie tiem, kuri ar saules paneļu uzstādīšanu nodarbojas ikdienā. Viņi zina un visu saprotami izstāsta, paskaidro un pamato ar aprēķiniem. Maz tomēr mēs izmantojam saules enerģiju, tāpēc, ja cilvēkam uz mājas jumta ir iespēja uzstādīt paneļus, to noteikti vajag darīt. Ieguvums ir jūtams uzreiz, un tā ir laba investīcija.

Ir dzirdēti iebildumi, ka Latvijā šādam elektrības ieguves veidam ir par maz saules, bet varu pateikt no pieredzes, ka saules paneļi ražo arī mākoņainā laikā vai pat tad, kad ir apmācies, jo galvenais nosacījums tiem ir gaisma.”

– Ko vēl ņemt vērā, uzstādot saules paneļus?
„Ja izvēlēts pareizais sadarbības partneris, uz kuru pilnībā var paļauties, satraukumam par pašu procesu vai tā kvalitāti nav pamata. Galvenais, ka uzņēmums pilnībā uzņemas atbildību par projektu. Protams, svarīgas ir arī garantijas saules paneļiem un invertoram.”

Fakti un skaitļi:
Uzstādītā jauda: 9.9 kW (33 melni saules paneļi).
Saražotais apjoms 10 gados: > 89 500 kWh zaļās enerģijas.
Ietaupītais CO2 gadā: 2.85 tonnas.
Saules paneļu tehniskā garantija: 15 gadi.
Saules paneļu ražības garantija: 25 gadi.

Saules paneļu uzstādīšana vairs nav sarežģīts process, jo šobrīd konkurētspējīgi uzņēmumi var piedāvāt pilnu servisu – no projekta izstrādes, dokumentācijas sagatavošanas, saskaņošanas līdz nodošanai ekspluatācijā. Īpašniekam nav jānodarbojas ar dokumentu kārtošanu. To var izdarīt speciālisti, kas labi pārzina procesus.

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle

Piena lopkopībā diezgan bieži sastopamies ar apzīmējumu kombinētās šķirnes....

Domāt, mainīties un pastāvēt
Domāt, mainīties un pastāvēt

Lauksaimniecības nozaru un zemnieku saimniecību attīstībā bieži varam pārli...

SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos
SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos

Latvijas piensaimniecību pēdējo divdesmit, trīsdesmit gadu laikā skārušas ...

Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai
Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai

Ar katru gadu elektroenerģija kļūst aizvien būtiskāks resurss jebkurā saimn...