, .
rain 6.8℃
Vārda dienu svin: Visvaldis, Nameda, Ritvaldis

Saldie ķirši – ne tikai ogām, bet arī koksnei

Elīna Andiņa , 16-08-2023
Saldie ķirši – ne tikai ogām, bet arī koksnei

Saimnieks LV / 2023.gads (Augusts)

Latvijas Valsts mežzinātnes institūta Silava vadošās pētnieces Dr.sc.ing. Mudrītes Daugavietes vadībā tikko noslēdzies noderīgs pētījums Saldā ķirša (Cerasus avium Moench. syn. Prunus avium L.) pavairošanas tehnoloģiju aprobācija un perspektīvāko klonu atlase produktīvu lietkoksnes stādījumu ierīkošanai Latvijas klimatiskajos apstākļos. Tajā tiek turpināta izpēte, kā saldo ķiršu stādījumus visefektīvāk audzēt koksnes ieguvei – izrādās, ne ogas, bet tieši koksne ir šo koku lielākā vērtība!

– Tikko ir īstenots jūsu vadītais projekts, bet tas nebūt nav pirmais, kas veltīts saldajiem ķiršiem.
Mudrīte Daugaviete:
– Jā, projekts, kas aizsākās 2020. gada aprīlī, noslēdzās 2023. gada jūlijā, lai arī tam bija jābeidzas jau aprīlī. Konstatējām, ka nav ievākti visi dati, un termiņš bija nedaudz jāpagarina. Jāuzsver, ka ķiršu pielietojumu koksnes audzēšanai LVMI Silava sāka pētīt uzreiz pēc Latvijas neatkarības atgūšanas. Toreiz mūsu izpētes projekts bija privātu mežu attīstība Latvijā, 1995. gadā kopā ar Dārzkopības institūtu Dobelē izvēlējāmies ķiršu klonu stādus, no kuriem paņēmām sēklas un izaudzējām stādus. Tos 1997. gadā iestādījām piecos privātos īpašumos. Tagad šīs ķiršu plantācijas ir sakuplojušas un apskatāmas. Tā kā jau toreiz redzējām, ka šī būs perspektīva agromežsaimniecības nozare, no atlasītajiem stādiem ievācām arī sēklas, ko iestādījām vairākos privāto īpašnieku apsaimniekotos saldo ķiršu dārzos.

Ir pagājis gana daudz gadu, un varam novērtēt, kā padevušies no sēklām izaugušie ķirši – cits ir liels, cits mazs, cits zarains, atšķiras arī ogu krāsa un lielums. Nu zinām – lai iegūtu patiesi perspektīvu saldā ķirša stādu, ir nepieciešams vai nu apsakņot spraudeņus, vai arī ar mikropavairošanas metodi apsakņot pumpuriņus. Rezultātā plantācijā gandrīz visi ķirši ir...

 

 

Pilnu rakstu lasiet augusta SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle

Piena lopkopībā diezgan bieži sastopamies ar apzīmējumu kombinētās šķirnes....

Domāt, mainīties un pastāvēt
Domāt, mainīties un pastāvēt

Lauksaimniecības nozaru un zemnieku saimniecību attīstībā bieži varam pārli...

SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos
SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos

Latvijas piensaimniecību pēdējo divdesmit, trīsdesmit gadu laikā skārušas ...

Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai
Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai

Ar katru gadu elektroenerģija kļūst aizvien būtiskāks resurss jebkurā saimn...