, .
rain 7.4℃
Vārda dienu svin: Visvaldis, Nameda, Ritvaldis

Pirmo reizi bruto segumos iekļautas briežu audzēšanas izmaksas

LETA , 06-06-2023
Pirmo reizi bruto segumos iekļautas briežu audzēšanas izmaksas

Lai kalkulētu, piemēram, briežu audzēšanas izmaksas, lieti noderēs bruto seguma aprēķins, kurā Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) ekonomikas eksperti pirmo reizi iekļāvuši arī šādus izskaitļojumus. Nule publiskotajos bruto seguma aprēķinos par 2022.gadu pieejami aprēķini par 258 dažādiem kultūraugiem un dzīvnieku sugām.

Tāpat kā iepriekšējos gadus, arī šogad graudaugiem, eļļas augiem, zālājiem, lopbarības kultūraugiem un nektāraugiem sagatavoti divu veidu bruto segumi. Vienos izmantotas tehnisko pakalpojumu vidējās tirgus cenas, bet otros - tehnisko operāciju izmaksas, kādas rodas, ja tās veic ar saimniecības īpašumā jau esošu tehniku.

Bruto segumi sagatavoti, lai esošajiem un topošajiem lauksaimniekiem, kā arī citiem interesentiem nodrošinātu informāciju par dažādu augkopības kultūraugu un lopu grupu audzēšanas ekonomiskajiem rezultātiem, radot izpratni par aprēķinos iekļaujamajām pozīcijām. Šie aprēķini sniedz lauksaimniekiem iespēju konkrētus kultūraugu un lopu grupu bruto segumu aprēķinus salīdzināt savas saimniecības rezultātiem, lai novērtētu darbības efektivitāti un plānotu ražošanas attīstību.

Bruto segums parāda starpību starp saražotās produkcijas ieņēmumiem un mainīgajām izmaksām uz vienu ražošanas vienību (augkopībā uz 1 hektāru vai 1000 m2, lopkopībā uz vienu dzīvnieku). Katrā bruto seguma aprēķinā vērā ņemta konkrēta ražošanas tehnoloģija, kas tiek uzskatīta par optimālu. Bruto segumi atšķiras pēc ražošanas intensitātes pakāpes (ekstensīvi/intensīvi) un ražošanas specifikas (integrēti/bioloģiski). Lai bruto segumus varētu izmantot konkrētas saimniecības vajadzībām, jāņem vērā ražošanas tehnoloģija.

• Saimniecības bruto seguma aprēķināšanai iespējams izmantot LLKC izveidoto bruto segumu aprēķināšanas rīku, kas pieejams ŠEIT. Tajā jūs varat ievadīt savas saimniecības datus un aprēķināt bruto segumus gan augkopībā, gan lopkopībā.

• Saimniecībā izmantotās tehnikas aprēķinam var izmantot LLKC izstrādāto tehnikas izmaksu aprēķināšanas rīku, kas pieejams ŠEIT.

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Aktualizēts meža kokaudzētavu saraksts 2024. gadam
Aktualizēts meža kokaudzētavu saraksts 2024. gadam

Meža konsultāciju pakalpojumu centrs sadarbībā ar Valsts meža dienestu (VMD...

Meža dienu vilnis pār Latviju
Meža dienu vilnis pār Latviju

Stiprs un kopts mežs ir sabiedrības dzīvotspējas un labklājības balsts gan ...

Medību noteikumu grozījumi
Medību noteikumu grozījumi

Ministru kabinets 12. martā apstiprinājis Zemkopības ministrijas sagatavoto...

Satversmes tiesa atceļ noteikumus par jaunāku koku ciršanu
Satversmes tiesa atceļ noteikumus par jaunāku koku ciršanu

8. aprīlī, Satversmes tiesa nolasīja lēmumu Latvijas vides organizāciju ier...